Nevladine organizacije: Žestoko kritikuju Srbiju, a dobijaju privilegije
11. 04. 2014. u 21:23
Nevladine organizacije koje brane ljudska prava koriste niz privilegija koje nisu dostupne ostalim udruženjima. Dodela prostora u centru Beograda obrazložena potrebom da se poboljašaju uslovi rada
NEVLADINE organizacije, poznate po žestokim kritikama na račun zvanične Srbije i njene politike, osim različitih kanala finansiranja iz državnog budžeta, koriste i niz privilegija u društvu koje nisu dostupne ostalim udruženjima. Primer za to jeste više od 500 kvadrata ekskluzivnog poslovnog prostora u samom centru Beograda, koje im je 2011. godine Skupština grada ustupila na korišćenje.
Istup predsednice Helsinškog komiteta za ljudska prava Sonje Biserko u hrvatsko-srpskom sporu po međusobnim tužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, koji je po mnogo čemu bio žešći i od argumenata suprotne strane, u javnosti je otvorio pitanje javnih resursa i finansija koje koristi nevladin sektor.
U rukama pet nevladinih organizacija, poznatih po decenijskoj paljbi na zvaničnu politiku Srbije, jeste prostor u Ulici kneza Miloša poznatiji kao „Kuća ljudskih prava i demokratije“. Ovaj prostor Grad Beograd je ustupio Građanskim inicijativama, Beogradskom centru za ljudska prava, Komitetu pravnika za ljudska prava, Helsinškom odboru za ljudska prava i Centru za praktičnu politiku.
Iako se ove organizacije još nisu uselile u lokal u centru grada, u rukama imaju rešenja o dodeli ovog prostora koja je potpisao tadašnji gradonačelnik Dragan Đilas. On im je tako ustupio javni prostor čiji bi zakup na slobodnom tržištu godišnje koštao najmanje 100.000 evra. Beogradske vlasti time su, kako je tada saopšteno, pomogle „borbi za ljudska prava i omogućavanju onima koji su veći deo svog života posvetili toj borbi da rade u boljim uslovima“.
Da je ovo samo jedan od primera privilegija koje uživa civilni sektor svedoče i veliki iznosi koje pojedine nevladine organizacije dobijaju iz budžeta - direktnim finansiranjem, ali i po osnovu projekata kojima konkurišu za sredstva pojedinih ministarstava. Poseban problem jeste finansiranje iz inostranstva, zbog čega su ove grupe posebno stigmatizovane u srpskom društvu.
Da je finansiranje nevladinog sektora od stranih država i organizacija opasnije od korišćenja domaćih resursa smatra docent Pravnog fakulteta u Beogradu Miloš Jovanović. On ističe da time one postaju promoteri interesa stranih država, umesto da rade na korist sopstvenog društva.
- Finansiranje NVO iz inostranstva treba zabraniti - jasan je Jovanović. - Pokleknuli smo pomodarstvu da nevladine organizacije uključujemo u državne institucije i da one time postaju overa demokratskog društva. Iako one mogu državi da pomognu u određenim oblastima, to nije prirodno stanje. Veliko je pitanje koga one predstavljaju, jer država jedino ima legitimitet u društvu. Treba zato biti veoma oprezan i sa njihovim finansiranjem.
U nevladinom sektoru, međutim, negiraju da od države dobijaju novac, a priču o velikim parama iz sveta ocenjuju kao predrasudu.

-Prostor u centru Beograda dobili smo samo na papiru - objašnjavaju u Helsinškom odboru za ljudska prava. - On nikada nije priveden nameni, iako već tri godine imamo rešenja o njegovom ustupanju. Veliko je pitanje i da li će on zaživeti do leta ove godine, kada je planirano useljenje. Poslednji signali iz Skupštine grada ukazuju na izuzetno male šanse da se ikada uselimo u prostor koji smo dobili.
Zabranjeno je preuzimanje ovog teksta ili njegovih delova bez saglasnosti redakcije "Novosti".
berislav
11.04.2014. 21:33
To je dugoročna bolest Srbije koja se nosi sa tim "zapadnjačkim parazitima" zaduženim za slabljenje i rušenje Srbije. Nijedna normalna država na svetu neće dozvoliti takve akcije koje se kose sa državnim zakonima Srbije i njenom stabilnošću. Problem je korumpiranost i plašljivost pojedinih srpskih političara koji ne žele da se zamere svojim gazdama iz Brisela. Putin je to shvatio na vreme, vidio je što rade u Rusiji, a isto je vidio što su napravili u Ukrajini. Zato takve organizacije zabraniti
@berislav - Mozda ih bas ne treba zabraniti ali im sve naplatiti od poslovnog prostora, telefona pa na dalje. Njihova saopstenja tretirati kao reklame i tako ih i naplacivati u svim medijima.
@berislav - Srbija nije siromasna zbog kriminalaca i tajkuna, nego zbog NVO.
@berislav - Kao prvo rade totalno protiv interesa Srbije, svakodnevno minimiziraju Srpske žrtve u poslednjem građanskom ratu, a veličaju sve ostale (albance,hrvate,muslimane) a kad već ne plaćaju zakup prostora, zašto im onda nisu dali prostor negde na Ledinama ili u Borči i tako negde na periferiji. Mi od njih nemamo ama baš nikakve koristi, samo štetu a još im i poslovni prostor. Kod Gospodina Putina su ovakve organizacije zabranjene zakonom, jer je Rusija ozbiljna država!
Pa neka. pustite ih da rade svoj posao!!!
Komentari (125)