Mrsko im sve što je srpsko

M. SEKULOVIĆ

26. 01. 2014. u 21:30

Na severu Crne Gore na delu je progon svega što dolazi iz Srbije. U Pljevljima menjaju nazive ulica, a u Bijelom Polju srušili školu

NA severu Crne Gore, gde su Srbi većinski narod, a srpski jezik dominantan među mnogobrojnim maternjim jezicima koji se govore na tom području, bez mnogo uvijanja, uz nesebičnu pomoć vlasti, „udara“ se na sve što makar i „miriše“ na srpsko.

Ovih dana odbornici opozicione DPS-SDP koalicije u Pljevljima zahtevaju promenu naziva dveju glavnih ulica - Nikole Pašića i kralja Petra Karađorđevića. Reč je o ulicama koje su nekada nosile nazive Maršala Tita i Borisa Kidriča, koje je DPS početkom devedesetih preimenovao.

Nazivi ulica nisu deo kulturno-istorijske tradicije ovog grada i Crne Gore, poručili su lokalni opozicionari, čije partije „drmaju“ Crnom Gorom, a istoričar Zvezdan Folić ocenjuje da su ulice dobile imena po onima koji su doprineli „da 1918. godine nestane Crna Gora“.

Kum novih naziva je Beba Džaković, dugogodišnji poslanik Demokratske partije socijalista, priseća se poslanik Demokratskog fronta dr Novica Stanić 1992. godine, kada su sadašnje vlasti na nivou države menjale imena ulica.

- Pljevlja su bila i ostala srpski grad u kome su većinsko stanovništvo Srbi. To što se drugi preko noći menjaju je njihov problem, a naš stav je da imena ovih dveju ulica ostanu nepromenjena - kaže Stanić, ugledni pljevaljski hirurg.

SPOMENIK KULTURE RUŠENJE zgrade Prve srpske škole prvi je slučaj da se na teritoriji Crne Gore uništavaju objekti ovakve vrste. Inače, kao spomenik kulture Prva srpska škola evidentirana je i u prostornom planu opštine Bijelo Polje 1985. godine.

Da je sve ono što podseća na zajedničku istoriju dva naroda na perfidnom udaru vlasti svedoči i primer iz Mojkovca, gde su DPS i SDP čim su se dokopali vlasti odlučili da se umesto prvog dana Božića, 7. januara ubuduće, kao opštinski praznik slavi 13. avgust, datum kada su, 1955. godine, konstituisani prvi organi vlasti opštine u današnjim granicama.

- Nije bilo nikakvog razloga za promenu dana opštine. Ovde se radi o brisanju sećanja na Mojkovačku bitku, koja je besnela toga dana, o njenom ukidanju, radi stvaranja novog identiteta i istorije Crne Gore - kaže lider mojkovačke SNP, Veselin Jovanović.

Najdrastičniji primer pokušaja zatiranja srpskih korena i pismenosti stiže iz Bijelog Polja, gde su lokalne vlasti porušile staru i ruiniranu zgradu prve Srpske škole, koja nije narušavala ambijent. Naime, Srpska pravoslavna crkvena opština u nekoliko navrata obraćala se lokalnim vlastima da dozvole izgradnju duhovnog centra koji bi objedinio više oblasti kulture kao što su: riznica, čitaonica, prostorija za veronauku i crkveni hor. Umesto odgovora, srušena je zgrada Prve srpske škole, prve ne samo u Bijelom Polju već na širem prostoru.

- Rušenjem te zgrade uništavaju se koreni srpske prosvete i kulture, ali se istovremeno uništava i udeo crkve u formiranju Prve srpske škole u Bijelom Polju - kazao je za „Novosti“ episkop budimljansko-nikšićki vladika Joanikije. - Ovakvo brisanje našeg pamćenja je atak na kulturu i povređuje naša verska i nacionalna osećanja.


FONTANA


VLASTI u Andrijevici, gde Srbi čine 61,86 odsto stanovništva, a srpski govori i ovim jezikom piše 76,97 odsto građana, takođe ne „mirišu“ Srbe. U prilog tome govori i podatak da je, u cilju sređivanja centra varošice, u planu rušenje fontane. Jer, neko se dosetio, ona simbolizuje četiri slova „s“.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (54)

ZZTop

27.01.2014. 00:59

@Ano - Nisu slijepi, vide da se Srbija odriče sopstvene teritorije i svoj narod na Kosovu i Metohiji prepušta šiptarima, Srbe izvan avnojevskih granica Srbije da ne pominjem... Hoće i oni dio lešine za sebe.

Neša

26.01.2014. 22:04

Ludi Srbi će i dalje držati Zagrebačku, Sarajevsku, Skopljansku, Ljubljansku, Makedonsku, Prištinsku, Njegoševu... SFRJ i dalje živi u Beogradu! Poslednje uporište!

Verifikatori

26.01.2014. 23:36

@Neša - Kao monarhisti, Srbi cuvaju te ulice kao tekovinu jugo-dinastije Karadjordjevica.

Марко Миљанов

26.01.2014. 22:30

Докад ће Србин на српство? Ни у Хрватску нијесу овако чинили! Но фала им што нас не убијају и не протјерују!

Anja Popovic

26.01.2014. 22:46

Kazu, ako zelis nekoga da razdvojis onda istici njihove razlike. Upravo to cg vlast i radi, iako nema skoro uopste razlika izmedju ova dva naroda, rekla bih jednog naroda, ali nema veze. Okrecu se zapadnim "prijateljima" kako bi zadrzali vlast. Zao mi je naroda koji je poslednji stub srpstva u cg, i mislim da bi trebalo da nasa vlast u Srbiji preduzme sve mere kako bi se njihov polozaj zastitio. A nekako sticem utisak da je srbin ma gde bio ostavljen od zemlje matice. Nazalost.

Slobodan Stojanovic

27.01.2014. 02:05

@Anja Popovic - Ma nije to samo vlast koja to radi. Ona samo sprovodi u zivot direktive koje prima od svetskih mocnika.

Vožd

26.01.2014. 22:47

Crnogorci su uvek bili naj bolji i naj odaniji čuvari svih režima. U narodu poznati kao "Kerberi". Kad im se promeni vlast, zaboraviće sve što su do tada radili i ajmo Jovo na novo.

Ljubo

27.01.2014. 00:11

Molim redakciju Novosti, da ovakve naslove pa i clanke objavljuju sa dozom provere. Ja sam Srbin iz Crne Gore i znam da pretenciozni naslovi poput ovoga sluz esamo za podizanje tenzije, a nemaju nikakve veze sa istinom.

Nemanjic

27.01.2014. 10:22

@Ljubo - Ne znam samo gdje zivis u CG pa ne vidis, ili provociras i zataskavas. Ovo je i te kako istina. Ja sam iz Bijelog Polja i ne mozes znati bolje od mene. Ta srpska skola je dokaz da su na podrucju sjevera Crne Gore oduvijek zivjeli samo Srbi, a kasnije i Muslimani- Bosnjaci. Shvatam zasto smetaju srpski spomenici kulture, samo se bojim za Miroslavljevo jevandjelje da ga nekim cudom ne uniste jer je pisano u Petrovoj crkvi u Bijelom Polju. Nego, doci ce i to na svoje, srecan vam Savindan, braco...

kuč

27.01.2014. 10:28

@Ljubo - I ja sam Srbin iz CG i ovo je istina. Progone sve srpsko koliko mogu. Mada još ima nešto malo srba pa se držimo. Ali biće nas mnogo više.

4c

27.01.2014. 06:29

Od misa pravite slona!?Te sve opcine imaju vecinsko srpsko stanovnistvo,pa mi nije jasno ko to rusi i po cijem nalogu?Ili je u pitanju perfidna igra da nas se zavadi i sa gradjanima Crne Gore tkz. Crnogorcima?Zar nije dosta sta na komentarima imamo provokatore koji se predstavljaju ka Srbi,nego to rade i vecernje,zar nebi bilo logicnije da se smanjuju tenzije nego ovako?

građanin

27.01.2014. 06:53

Рече мудри Владика Раде:''Истурчи се плахи и лакоми...''а и ово:''Покољења дјелу суде...''Е,Милогорци,куда ћете,у какву мишју рупу, кад вам газде потроше ''главара'' и истекне му рок употребе?

Marko

27.01.2014. 07:27

Nista ne grese! I meni je mrsko kada vidim nove nazive ulica u Beogradu po pojedinim licnostima koje nicim nisu zaduzile Srbiju. Kakve veze imaju Nikola Pasic i kralj Petar Karadjordjevic sa Crnom Gorom i njenom istorijom?

Nikola

27.01.2014. 14:51

@Marko - Da imas makar veliki odmor iz istorije, znao bi koliku si glupost odvalio.

Nikola

27.01.2014. 09:12

Sami smo krivi sto smo dozvolili sve ovo. Pogledajte oko sebe, skoro svo zlo u Srbiji dolazi odozdo...

NK

27.01.2014. 14:43

@Nikola - Nikola, osim što je tvoja homofobičnost bolest, ona je i po zakonu kažnjiva.

alexa

27.01.2014. 09:15

Ljudi, opametimo se vec jednom. Crna Gora je nezavisna drzava. Ajde da je tako i posmatramo. Ajde da se i mi ponasamo kako treba. Uvesti radne vize za sve koji nemaju drzavljanstvo Srbije. Dosta je i besplatnog studiranja i smestaja po domovima po povlascenim cenama. Ako nema drzavljanstvo Srbije da ne moze da radi u javnom sektoru (pogotovo ne na rukovodecem mestu), tako je barem u Evropi kojoj toliko tezimo.

rambo

27.01.2014. 14:27

@alexa - Devedesetih god. je po popisu stanovnika u Srbiji zivjelo 180.000 Crnogoraca.Danas se Crnogorcima izjasnjava oko 30.000 stanovnika Srbije.Ostali sebe smatraju Srbima.Asimilacija jos da se uradi i sa tkzv. "bosnjacima"Srbija

Radivoje

28.01.2014. 10:34

@alexa - Uzalud! Kasno! Vojislav dr Koštunica je za svoje vlasti podelio srpsko državljanstvo i šuši i goliši, prosto, davano je kogod ga je tražio. Mi autohtoni Srbi, koji nismo napuštali svoju otadžbinu, sad smo građani drugog reda. Na svojoj jedinoj rodnoj grudi!

kolubara

27.01.2014. 09:55

dok je crna gora ostvarila nezavisnost, srbija je ostala srbija i crna gora bez crne gore.srbija je posle odvajanja crne gore pristala da placa crnogorske nacionaln kadrove kojih ima ne zna se koliko desetina hiljada.zasto ?

Ruben Lonuestro

27.01.2014. 12:36

@kolubara - Montenegros, kao i ostali latinoamerikanci su specijalisti za svercovanje politickim dogmatizmom i ostalim narkoticima ; kad se uhvate fotelje jaci su od brsljana ; sa Srbima im je lako, Srbi su naivcine.

Milan,konobar

27.01.2014. 18:07

@kolubara - Molim uvaženog administratora u novostima da dozvoli moj komentar.Kolubara,priatelju i zemljače daj da se ujedinimo i osnujemo udružene za zaštitu nas ''srebijanaca'' od TZ djetica i ostali.Je se više na može izdržati hoće da nas izbezume njihovim bahatim postupcima.

pirit

27.01.2014. 11:21

@ - Samo kod nas postoje Splitska,Zagrebacka u centru grada u Knez Mihajlovoj stoji natpis Hrvatsa banka na fasadi na samoj sredini ulice itd.Kad ce kod nas ovo da se promeni dokle vise.

Petar

27.01.2014. 11:40

U nedavno objavljenim dokumentima CIA zanimljivo je primetiti da im je od pocetka raspada YU bio cilj da udalje Makedoniju i CG od Srbije.

zoks

27.01.2014. 12:26

@Petar - Petar,o cemu ja govorim vec deceniju citavu,da je zapadu cilj da pravoslavlje isecka na sto je moguce manje komade,jer se njima tako najlakse manipulise!A izdajnika je uvek bilo i bice ih,u vidu "makedonaca" i nekakvih "crnogoraca"!

Srbinka

27.01.2014. 12:35

Ne znam, svi dogadjaji iz skorije proslosti, a rekla bih, i buducnosti su primer Buridanovog magarca. Razapeti izmedju jednih i drugih, a ne znaju kuda bi, osim za stomakom. Zar sve mora da potpadne pod taj jedan isti sablon, i dokle tako? Ma, ne bojte se, ta niko nije dobio rak od razmisljanja!Ovo je jako tuzno, a jos tuznije je sto postoje oni koji to ne vide ili okrecu glavu!Najlakse im je bilo zavaditi nas, a zatim koristiti to kao povod za okupaciju, zatim slomiti slabije...

bonaparta3

27.01.2014. 16:53

Ma naravno Srbi su krivi za sve. Jesmo, jer im nismo pokazali crveni karton na vreme. Oni nas kamneom mi njih hlebom. Od "JADA" nemožeš da se zaposliš u Srbiji. U Studentskom domu nemožeš mesto da dobiješ i da ne nabrajam. O ekološkoj taksi za vozila na granici da nepričam. Pitam se dokle ćemo da trpimo sve i svakoga.Koliko sami sebe cenim toliko nas i drugi cene. Vreme je da pogledamo sami sebe. Naplatimo im ekološke takse puta 10,a studenti iz CG da plate školarinu kao stranci. Vreme je!!!!!

totalno nebitan lik

27.01.2014. 18:32

@bonaparta3 - A gdje cemo mi druze? Dolje nas ne vole zato sto smo srbi, a ovde nas ne vole zato sto smo iz Crne Gore! Zasto tako ne kazes i srbima sa Kosova? I oni su nepozeljni u svojoj zemlji i oni su nekad bili dio Jugoslavije, Srbije...

atlas2000

27.01.2014. 18:08

Doista, evo neka mi ovaj novinar ili bilo tko od "vatrenih" komentatora objasni, zašto bi Crnogorcima bilo "milo" sve što je srpsko!? Zašto bi trebali Crnogorci voljeti "sve srpsko" na uštrb crnogorskog!? Doista, ZAŠTO?

Miljan

27.01.2014. 18:20

@atlas2000 - Ја сам из Пљеваља и ви у свом Цетињу, Улцињу или гдје већ, називајте улице како хоћете, код нас неће моћи ! Пљевља преко 65% Српска !

Biljana

27.01.2014. 21:44

@atlas2000 - Zato sto su Srbi i Crnogorci isti narod. Uzgred, i Hrvati su pokatoliceni Srbi, otuda valjda toliki kompleksi.

Radivoje

28.01.2014. 10:28

@atlas2000 - E, zbog takvih kao ti su nas i prevarili! Kakav isti narod? Glupost, Crnogorci su uvek bili "Srbi" kad im je to trebalo, ali "malo viši Srbi". Pokupili su nam pola Beograda, i još mnogo drugih stvari, a vi sad pričajte bajke o istom narodu. Pogledaj Crnogorca i pogledaj Srbina, hoćeš li prepoznati ko je ko? Ako ne znaš, to je onaj koji će drugog prvo prevariti.

srpkinja

28.01.2014. 18:43

@atlas2000 - @Atlas2000,A zasto bi Crnogorci mrzeli sve sto je Srpsko?Doista zasto bi mrzeli?Jesu li se neke zveri izrodile,da zavade brata s bratom?Eeeee Atlas brate dragi,mucni glavom malo,ako ima sta u njoj,da izadje na videlo!

Disident KPS

27.01.2014. 18:31

Nije mi jasno kako nekome moze da smeta bratski narod,a ne smetaju vam ova plemena sa juga sto cijelu istocnu CG okupirali?Srpsko KuPusiSte...Poz braci,ostali nek crknu!

PLJEVLJA=SRBIJA

27.01.2014. 19:02

Ja sam iz Pljevalja i ovo je strasno sta rade!? Pljevlja su bila i bice srpski grad! A Srbija sve milogorce primi rasirenih ruku. Bratska drzava? Ma kako da ne. Eto kako je bratska. Oce da uklone sve srpsko. Nek idu u Podgoricu pa nek uklanjaju i mjenjaju imena ulica... Jos malo cete albanske simbole stavljati na ulice. SRAMOTA! Od mosta na Tari pa do Subotice je sve SRBIJA! Ete vama albanaca milogorci, pa kod njih idite na fakultete i studije.

Knin

28.01.2014. 00:14

Izgleda da je nama srbima u Hrvatskoj bolje nego srbima u bratskoj Crnoj Gori. Koji paradoks.

Putnik

03.02.2014. 04:58

@Knin - A mnogo li vas je ostalo tamo, kad dukljani svedu Srbe u CG na taj procenat i njima će biti bolje dok ćute,

Milan USA

28.01.2014. 08:22

Ne vole nas Slovenci, pa Hrvati, pa muslimani, pa Crnogorci, pa Makedonci, pa Madjari..... Izgleda da je u nama problem.

Vucko

28.01.2014. 09:45

Pa zar je moguce da Mojkovcani ne reaguju na sramnu odliku grupe Milovih poslusnika na celu sa Medojevicem povodom ukidanja 7 januara dana Mojkovca tog slavnog datuma po kojem je i poznat

Crna Gora Srpska Sparta

28.01.2014. 14:27

Popis stanovnistva Knjazevine Crne Gore iz 1909. godine kaze sledece: Srbi cine 95 % ukupnog stanovnistva ove druge srpske drzave, dok Arnauti i Muslimani cine 5 %.Da li neko ovde ima jaci i ubedljiviji dokaz da kaze nesto suprotno?!Da li ima neko?! Ovo su istorijski fakti ili cinjenice narodski receno, i meni ne mora niko da soli pamet cija je to drzava i ko tamo zivi.Zato sto znam, Srbi tamo zive i srpska je to drzava po svakom ljudskom i Bozijem zakonu.

tadja

28.01.2014. 18:02

Паре! Новци! Пенези! Солди! Кинта! Како год називали ово зло, то је разлог што човек више није човек. То зло је у сваком од нас, некоме више некоме мање, због тог зла и постоје издајници то су они којима је гузица више зинула за паре. Црногорац без пара, Србин без пара, Хрват без пара, све је то исто то је један најобичнији савремен човек тзв. сиротиња која иде за онима са великом задњицом.

Crnogorac

28.01.2014. 18:45

Nije mi jasno čemu ovakav tekst služi I zašto se sire ovakve price koje nemaju veze sa stvarnošću. U Crnoj Gori niko ne mrzi srbe. Tekst je vise nego neistint, samo da znate da je dan Mojkovca bio 7.01. iz političkih razloga, a pravi dan Mojkovca je bio 04.11. od dana osnivanja ovoga grada. Takve su istine I za druge gradove. Ljudi niko ništa mijenja I niko ništa ne uništava, samo se peneđe uklanjaju avetluci pijanih gradonačelnika iz 90. Crna Gora nikoga ne mrzi, I niko ne mrzi srbe.

Crnogorac

28.01.2014. 18:50

Srbija I srbi u Crnoj Gori nemaju neprijatelja i sve price o tome plasiraju se od dijela opozicije koja na taj način osigurava novac koji dobija iz Beograda za navodno čuvanje srpskog identiteta a njih baš briga za srbe, samo ih interesuju novci koji dolaze iz Srbije.

vlado-pljevlja

28.01.2014. 21:34

Ovaj tekst je krajnje zlonamjeran i služi da stvori pogrešnu sliku o Pljevljima,njenoj tradiciji i duhovnom bogatstvu.Pravim Pljevljacima su Pljevlja uvijek bila iznad bilo koje nacionalnosti.stari Rimski grad "Municipium",Manastir "Sv Trojica" i "Husein Pašina Džamija" su ponos svih Pljevljaka kojima su Pljevlja u srcu.U Pljevlja su dobrodošli svi dobronamjerni ljudi koji će uz obilazak ovih znamenitosti biti oduševljeni našom gostoljubivošću,našim sirom i muzikom "Pljevaljskih Tamburaša".

ne-patriota-samo-gradjanin

29.01.2014. 20:10

Bogami, drug Amfilohije se trudi da se odnosi dva naroda zabrljaju sto je moguce vise, zarad hotela, bazena i tome slicno. Amen