Ekskurzije pod znakom pitanja

V. Crnjanski Spasojević

06. 09. 2013. u 21:30

U većini škola još ne razmišljaju o đačkim putovanjima jer se plaše tendera. Za svaku ekskurziju škola dobijala po 5.000 evra

TEMA prvih ovogodišnjih roditeljskih sastanaka širom Srbije, mada školska godina jedva da je počela, bile su - ekskurzije. Većina škola još i ne razmišlja o raspisivanju konkursa za putovanja, pošto im, kažu, nije jasno ni da li, ni kako treba da ih organizuju.

Među direktorima se pronela vest da će se ekskurzije i nastava u prirodi ubuduće organizovati kao klasične javne nabavke i da će škole morati da odrade celokupnu proceduru kao bilo koje preduzeće kad raspisuje tender. To bi značilo da moraju da imaju bar jedno do dvoje stručnjaka za javne nabavke, a to opet usporava konkurs, poskupljuje ionako preskupa putovanja i onemogućava plaćanje na rate.

U Sindikatu obrazovanja, pak, tvrde da je to odličan način da se mitu i korupciji stane na put.

- To će biti jedna od glavnih tema koju ćemo pokrenuti na sastanku sa novim ministrom prosvete, sledeće nedelje - kaže Branislav Pavlović iz ovog sindikata. - Ekskurzije, tenderi za iznajmljivanje sala, davanje lokala u zakup pekarama, sve su to poslovi na kojima se obrće ogroman novac.

Pavlović izvlači i prostu računicu. Kaže, ako neka škola vodi 150 đaka na ekskurziju u inostranstvo, nastavnik koji ih vodi kao naknadu dobija 25 - 30 evra po učeniku, a direktor škole najmanje pet. To znači da škola dobija po 5.000 evra i više, a gde su pokloni i putovanja za menadžment:

- Putovanja nastavnika sa đacima trebalo bi tretirati kao službeni put, i oni bi trebalo da dobijaju dnevnice kao i svi ostali kad putuju. I to iz budžeta, a ne iz džepova roditelja. Dobro je i da tenderi budu na javnom portalu, a ne kao dosad, da se direktor škole dogovori s jednom agencijom, a ostale dve na konkursu da budu samo formalne.

Direktorka jedne od poznatijih škola iz centra Beograda kaže da svi čekaju 15. septembar, za kada je navodno najavljen sastanak Ministarstva finansija i Ministarstva prosvete na ovu temu:

SVE OSTAJE PO STAROM EKSKURZIJE će se i ove godine ostvarivati u skladu sa Pravilnikom Ministarstva, dok nas neko zvanično ne obavesti suprotno - razrešava dilemu Velimir Tmušić, načelnik Odeljenja za inspekcijske poslove Ministarstva prosvete. - To znači da će škole organizovati konkurse kao i do sada, a neće raspisivati tendere na javnom portalu. Budžetska inspekcija je nekim školama pravila probleme zato što nisu ispoštovale Zakon o javnim nabavkama. Mislim da smo to rešili.

- Novi Zakon o javnim nabavkama, iz aprila, nije predvideo da se škole izuzmu kao što je to bilo, recimo, pre tri godine. Ekskurzije su tretirane kao „roditeljski dinar“ i o njima je odlučivao savet roditelja. Ako se sada to promeni, moraćemo da objavimo tender na portalu javnih nabavki.

Samim tim, smatra ona, cela procedura biće sporija i komplikovanija, a rokovi za plaćanje kraći - do 45 dana. Verovatno neće biti ni plaćanja u ratama, pa je pitanje ko bi onda uopšte mogao da priušti deci ekskurziju.

- Svi pričaju o mitu koje uzimaju direktori. Volela bih da jednom objave ko to radi, a ne da svi stalno budemo na stubu srama - dodaje ova direktorka.

U Transparentnosti Srbija kažu da je barometar korupcije 2013. pokazao da građani prosvetu i dalje doživljavaju kao jednu od najkorumpiranijih grana. Na skali od 0 do 5, gde je 5 najgora ocena, obrazovanje je dobilo četvorku. Zanimljivo je i da je to najlošija ocena u regionu, pošto su Makedonci svom obrazovanju dali 3,80, Hrvati 3,5, a BiH 3.

Osim toga, od svih koji su imali neki kontakt sa školstvom u prošloj godini, čak 15 odsto njih priznalo je da je dalo mito, što je najviše u poslednjih pet godina. Procenat dosad nije prelazio šest odsto!

- Bez obzira na to kako se organizuju tenderi za ekskurzije, postoji sto načina za korupciju - kaže Nemanja Nenadić iz Transparentnosti. - Uslovi konkursa, recimo, mogu da budu diskriminatorski, prilagođeni samo jednom ponuđaču. Za to je jedini lek - javna procedura i dobra kontrola.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (30)

Nastavnik

06.09.2013. 21:54

Vodim decu na ekskurziju i "dnevnica" (naknada) mi je 2500 dinara, bez obzira na broj učenika. Jako bih voleo da imam 20-30 evra po učeniku i nemam pojma ko taj novac i dobija! Ako je 2500 dinara mnogo za celodnevnu brigu o deci (obično ih ide 20) onda pozivam zaintresovane da umesto mene to i odrade. Još da i napomenem da nemamo nijedan obrok, sok, kafu...

brojac

06.09.2013. 23:54

@Nastavnik - U smederevu je do sada dnevnica nastavnika ili ucitelja bila 500,00 dinara po uceniku. O tome imam dokumentaciju. Ocigledno da neko laze, a neko uzima pare preko svake mere. A onda mi "vaspitava" decu ... Meni, koji ne primam ni pola nastavnicke plate ... Berz javnih konkursa, korupcija je obavezna. podrazumeva se, ona je ta zbog koje su ekskurzije mnogo, mnogo skuplje. Zakon o javnim nabavkama u skolstvu mora da se primenjuje, i to nije tako tesko i komplikovano. Naprotiv, vrlo je bezbolno !

Djeljana

07.09.2013. 06:44

@Nastavnik - Svako je sebi birao zanimanje. Mene mama terala da budem učiteljica, ali ja hoću u ekonomiju, ali i da živim. Sad mogu samo da zavidim nastavnicima što ostadoh na srednjoj školi.

Iva

07.09.2013. 07:59

@Nastavnik - Nama je dnevnica bila 2000din, takodje bez obzira na broj ucenika....noc bez sna...ma, svako ko je ikada vodio ekskurziju zna sta to znaci...nema tih para koje bi mi nadoknadile sve ono kroz sta prodjem u ta dva dana...ja sam pre za to da se te ekskurzije lepo ukinu...

Uciteljica

06.09.2013. 23:23

Nizi razredi idu na jednodnevni izlet, Prosle sk. godine smo dobili 220 din po uceniku, Ja imala 13. Subota, ceo dan, a moju decu pazila zena za 150 din/sat ujutro od 6:45 do 16, dok muz radio. Hm??? Sta kazete?

roditelj, BGD

14.09.2013. 00:16

@Uciteljica - "Gospodjo" uciteljice, koliko radnih casova imate nedeljno? Koliko imate neradnih dana u toku jedne godine? Iz vase "kalkulacije" se zakljucuje da ste taj dan zaradili dodatnih 1,472.50RSD. Hm??? Sta kazete, "gospodjo" uciteljice? P.S. Nepismenost necu ni da komentarisem - nadam se da niste uciteljica mog deteta, a zalosno sto se uopste nazivate uciteljicom.....

zoran

07.09.2013. 00:10

Da li moze neko da mi kaze koja je svrha ekskurzije ili rekreativne nastave? To TREBA UKINUTI. Krenu deca na put Beograd - Barselona pa provedu 70% vremena u autobusu. Neko ce da kaze idu da vide, moje pitanje zasto onda recimo ne odu na Novi Zeland ili recimo Tokio. Izvinite uporedite letnje aranzmane za strane destinacije i te ekskurzije. Ekskurzije imaju mozda 1 obrok dnevno vise i kostaju bar 40% vise.

Srbin

07.09.2013. 10:30

@zoran - Bravo, nasa deca treba da budu kao srecna deca Severne Koreje...sta nam treba to inostranstvo, pored ovako lepe Srbije...treba zabraniti izlaz iz nase zemlje mladjima od 18 i ukinuti strane jezike u skolama.

mm

07.09.2013. 01:29

Pavlović izvlači i prostu računicu. Kaže, ako neka škola vodi 150 đaka na ekskurziju u inostranstvo, nastavnik koji ih vodi kao naknadu dobija 25 - 30 evra po učeniku, a direktor škole najmanje pet. To znači da škola dobija po 5.000 evra i više, a gde su pokloni i putovanja za menadžment: Mala ispravka to ne dobija skola vec razredne staresine u direktor. Date cigre se uglavnom odnose na srednje skole, za osnovne je manje. Tako je u svim skolama u Srbiji.

MarkoSi

07.09.2013. 08:30

Kakvi glupi zaključci u članku. Da dobiju dnevnicu? Pa koja je odgovornost 20-30 dece i npr. neki sajam u inostranstvu? Takođe, pošto škola ne plaća ekskurziju, ona ne može nikako biti predmet javne nabavke. Drugi par rukava je način organizovanja tih nabavki, kada roditeljima ponude preskupu katastrofu, ali to bi trebalo ispitati. Ja mislim da bi svaki roditelj mogao jeftinije da organizuje ekskurziju deci sa sve dnevnicom od 20-30 evra profesoru koji ih vodi.

JA

07.09.2013. 18:05

@MarkoSi - Pa izvolite roditelji, vodite svoje dete i jos njih 19 i brinite 12 h o njima po ceni jedne paklice cigareta ! Prebrojavajte ih, pazite ih u saobracaju, cuvajte ih od svih mogucih opasnosti i snosite sami rizik !

zalosno..

13.09.2013. 00:18

@MarkoSi - O Vama dovoljno govori Vase merilo: "...po ceni jedne paklice cigareta...". Iskreno se nadam da niste prosvetni radnik...

Radnik

07.09.2013. 10:01

Kao neko ko godinama radi u agencijama koje se bave i organizacijom đačkih ekskurzija, NAJTOPLIJE pozdravljam inicijativu da se tender uvede kao jedino sredstvo odabira agencije koja će biti realizator. Zašto? Zbog zdrave konkurencije, zbog podizanja kvaliteta izvođenja ekskurzija, zbog toga što je vreme da se stane na put korupciji.. Pa ajte molim vas, zna se koje agencije godinama "drže" koje škole i koliko svaki direktor od toga ima koristi. To je postala javna tajna...

roditelj

07.09.2013. 18:57

@Radnik - Tačno tako,u našoj maloj opštini Kovačica,jedna agencija godinama drži monopol na izvođenje ekskurzija, i uvek je od tri ponuđača,"slučajno" sa najmanjim cenama. Javna je tajna,da zauzvrat,deli besplatne aranžmane direktorima osnovnih škola i čelnicima opštine.Pod hitno nešto menjati u celoj toj organizaciji đačkih ekskurzija ,i dobro je što se ovaj vid korupcije, i zloupotreba,stavlja na dnevni red.

kiza

07.09.2013. 12:33

Evo ,dete mi tek krenulo u skolu(IV razred)i vec je pre neki dan bio roditeljski.Naravno,odmah na prvom mestu ekskurzija.Razmatra se Lepenski Vir ili Kopaonik.Prosle godine je bio Kopaonik 7 dana,od toga 5 dana taj hotel,Dijamant,cena 20.000 dinara. Bili smo u Grckoj od 10-20 avgusta,prevoz i smestaj za nas cetvoro(zena,ja i dvoje dece 13 i 10god.)440e,na rate. Prosle god. Turska za nas cetvoro,hotel,polupansion,10 dana,460e. Kako je moguce da 5 dana u Srbiji kostaju za dete 200e?

građanin

08.09.2013. 07:14

@kiza - Алави и директор и наставници,а и агенција нешто да узме,ето...

Profa !!!

07.09.2013. 12:33

Pocetkom oktobra vodim osmi razred na ekskurziju (Beograd-Novi Sad-Subotica-Palicko jez.) mogu samo da kazem da je tto najnezahvalniji posao u toku skolske godine koji jedan nastavnik moze da odradi!!! Inace za svakog ucenika dobijamo naknadu od CELIH 400 dinara po danu(15 ucenika u odeljenju) pa vi vidite kakav rizik preuzimam za ucenike osmog razreda koji piju,puse sve sto se ponudi i plus zele da probaju i sva telesna zadovoljstva po prvi put ..Garantujem da za takav smesni novac niko ne bi..

Moma Zivanovic

07.09.2013. 14:07

@Profa !!! - 400 dinara puta 15 ucenika....to je 6000dinara za jedan dan. A ljudi u Vranju rade ceo mesec 22 radna dana za 15.000dinara...I to dobiju ako bude para...

westica

07.09.2013. 22:08

@Profa !!! - Gospodine Momo...najveci broj nas bi platio Vama, sa takvim nacinom razmisljanja, da vodite tu decu samo jedan dan (bez nocenja) pa bih posle toga voolela da porazgovaramo!

dragana

08.09.2013. 15:10

@Profa !!! - 400 dinara po danu, nezavisno od toga da li vodite 5, 15 ili 150 ucenika, tako je kod mene u skoli. I nek mi se javi onaj, ko bi pristao da za takvu dnevnicu brine o petnaestoro dece, pubertetlija. Kako su ekskurzije u osmom razrednu uglavnom trodnevne, nastavnici dobijaju 3x400=1200 dinara dnevnice. Ljudi, razmislite malo, pre nego sto napisete ovako nesto.

Nastavnica

07.09.2013. 16:51

Već danima čitam svakojake budalaštine i uvrede na račun prosvetnih radnika.Već mi se smučilo. I šta da kažem osim da su upravu : imamo 500 e platu, radimo 2,5 sata dnevno, tri ipo meseca smo na raspusu, dnevnice su nam 700 din po danu, po detetu. Da tu ubacim i poklone za praznike...Pa, lepo nas Bog pogledao. Šta drugo da poručim svim zavidljivcima osim: ZAŠTO NISTE UČILI !

roditelj

07.09.2013. 18:49

@Nastavnica - Zaboravili ste da na taj spisak dodate, da vam deca,i pored svih tih prednosti vašeg zanimanja, izlaze iz škole neobrazovana, i nenaučena,pa roditelji moraju da plaćaju privatne časove,naravno opet Vama.

građanin

08.09.2013. 07:13

@Nastavnica - Е моја наставница,па ни ти ама баш ништа изгледа ниси научила....

Ivica

07.09.2013. 21:09

Svake godine na početku ekskurzije su tema br.1 u školama.Jasna stvar,svi su dobri,prema položaju i prohtevu i to je jasna stvar i to svi znaju i niko ništa ne preduzima ! U niškim školama glavni profit uzima vrh školske uprave Niša,onda direktori škola .Nastavnici su tu samo kao obaveza kojima moraju da daju mrvicu kolača,ne bi ni to ali moraju uz to ih teraju da roditeljima nameću ekskurzije.I oni imaju svoju decu kojima plaćaju preskupe ekskurzije,razmislite !

Mokičeli

23.10.2013. 10:04

@Ivica - Ivice, da ti objasnim. Tema br.1 na početku školske godine su između ostalog ekskurzije, jer je za njih potrebno određeno vreme i procedura da bi se organizovale u sept.ili oktobru dok je lepo vreme, a ne zbog toga da bi "alavi prosvetari" i agencije što pre uzele pare. Ljudi koji rade na organizaciji ekskurzije žive i zarađuju od tog posla i ne znam šta je tu čudno. Zarađuju po učeniku od 250 din. (za jednodnevni izlet) do 800 din. (za rekreativnu nastavu).

JA

07.09.2013. 22:13

Volela bih da se bar po jedan roditelj pridruži ekskurziji ili nastavi u prirodi kao posmatrač i ništa više...