Naser Orić ponovo pretio ratom: Ćeraćemo se još; Publika gromoglasno aplaudirala
12. 07. 2018. u 22:54
Ratni komandant takozvane Armije BiH u Srebrenici, Naser Orić, danas je ponovo pomenuo ratne sukobe, poručivši da će se "sledeći rat desiti malo brže nego što smo ga mi dočekali"

Naser Orić
Foto: S. Mišljenović
"To vam ja kažem. Što kaže Matija Bećković, njihov, srpski akademik, ćeraćemo se još. Svega će biti osim toga da se nećemo ćerati", poručio je Orić", prenosi RTRS.
Orićeve pretnje novim sukobima, tokom promocije knjige "Život pre i posle Srebrenice” u prostorijama Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, prisutni su pozdravili gromoglasnim aplauzom.
Predstavnici udruženja srpskih žrtava iz Odbrambeno-otadžbinskog rata ogorčeni su time što je optuženom za najteže ratne zločine uopšte data prilika da nesmetano putuje zemljom i drži političke i ratnohuškačke govore, navodi RTRS.
"I mi isto odgovaramo, hoćemo se 'ćerati', ali na zakonit način. Moramo sve kapacitete staviti u funkciju dokazivanja stradanja srpskog naroda i podsećati na zločine, ne radi ugrožavanja drugog naroda, nego da bismo sačuvali svoj. Moramo da budemo uporni u traženju pravde i istine i nikada nećemo odustati od insistiranja da treba da odgovaraju počinioci zločina nad Srbima u Zalazju i drugim selima oko Srebrenice", istakao je Grujičić.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Milenko Savanović smatra da su Orićeve izjave upravo posledica selektivnog sprovođenja pravde, kako Suda BiH, tako i Haškog suda, koji su optužene za ratne zločine nad Srbima ili oslobađali, ili im određivali izuzetno blage kazne.
"Imamo situaciju da Naser Orić hoda slobodno i dalje raspiruje mržnju, odnosno poziva na rat. Budite sigurni da je kažnjen, da se ne bi tako ponašao", naglasio je Savanović .
RTRS podseća da je slične poruke poslao još jedan ratni bošnjački komandant, Atif Dudaković, koji je početkom prošle godine u Luksemburgu, bošnjačkoj dijaspori poručio da počnu nabavaljati vojničke uniforme i opremu, a sredinom iste godine je sa tribine u Konjicu poručio da rat još nije završen.
On je takođe optužen za ratni zločine počinjene nad Srbima, a odlukom Suda BiH, i njemu je dozvoljeno da se brani sa slobode.
U međuvremenu je, kako navodi RTRS, i bošnjački član Predsedništva BiH, Bakir Izetbegović, nekoliko puta spominjao mogućnost rata, dodavši da se za, kako je rekao, ne daj bože proizvodi i oružje. Njihove izjave prošle su bez značajnijih reakcija od strane međunarodne javnosti, dodaje RTRS.
Mića Iz Kafića
12.07.2018. 23:02
Čoveče,kome je rat doneo nešto osim patnje,bola,uništenja!Kome to treba!!!
@Mića Iz Kafića - Njemu treba, jer je 92. u Srebrenici litar ulja koštao desetine maraka, brašno se plaćalo stotinama maraka a on je nabavljao ulje, brašno i sve ostalo. Na kraju je pokupio pare i ratne drugove pa sa helikopterom se izvukao a ostavio svoj narod bez rukovodstva 95. Da li se neko nekada zapitao zašto Naser nikada (bar javno) nije pojavio u Potočarima na komemoraciji osim na majicama nekolicine zaluđenika. Zašto ne dođe u Srebrenicu taj isti "srebrenički heroj". Muslimani znaju ali ne priznaju.
@Mića Iz Kafića - Njemu i sličnima je doneo bogatstvo...
Imao je krvnik srece sto u ratu nije naleteo na srpske borce, nego je isao i klao nejac, zene i decu i stare, isto kao i njegov brat Ramus.
@Opaki - Tako je to u ratu uvek najvise stradaju civili jer nisu naoruzani vojska manje strada
Komentari (82)