Hrvatska odbija ekshumaciju u selu Miljevac, grobna mesta poznata

Tanjug

21. 06. 2018. u 14:27

Na današnji dan pre 26 godina hrvatske vojne i paravojne formacije su na području koje je bilo zaštićena zona UN, u selu Miljevac u okolini Drniša, ubili i izmasakrirali 40 pripadnika teritorijalne odbrane tadašnje Republike Srpske Krajine

Хрватска одбија ексхумацију у селу Миљевац, гробна места позната

Ilustracija

Na današnji dan pre 26 godina hrvatske vojne i paravojne formacije su na području koje je bilo zaštićena zona UN, u selu Miljevac u okolini Drniša, ubili i izmasakrirali 40 pripadnika teritorijalne odbrane tadašnje Republike Srpske Krajine.


U saopštenju Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih sa prostora bivše Jugoslavije (Srpska koordinacija) saopštila je da o monstruoznosti tog zločina, govori činjenica, da su hrvatski zločinci, nakon mučkog ubistva pripadnika TO Republike Srpske Krajine, žrtve izmasakrirali, a njihove posmrtne ostatke, po uzoru na ustaške zločince, bacili u krašku jamu, koju su zatrpali smećem, kako bi prikrili tragove ovog zločina.

Dva meseca od počinjenog ratnog zločina, na pritsak Međunarodne zajednice, izvršena je ekshumacija svih ubijenih i identifikacija dvadeset osam žrtava.


PROČITAJTE JOŠ: Nemački radio: U Hrvatskoj se ustaše rehabilituju, a za Srbe nema mesta; Tamo vlada klima mržnje i zastrašivanja

Dvanaest žrtava je sahranjeno na kninskom groblju, a porodice do današnjeg dana ne mogu dobiti njihove ostatke, jer hrvatska strana odbija ekshumaciju i identifikaciju.

U saopštenju se ističe da u Hrvatskoj, prema evidenciji nadležnih hrvatskih organa, postoji 76 poznatih grobnih mesta gde su sahranjene srpske žrtve i koja se odmah mogu ekshumirati.

Hrvatska strana, navodi se, u svim pregovorima o nestalim licima, nastupa neiskreno i nepošteno, te pitaju kakav je smisao pregovora i traženja nestalih lica, ukoliko se ne ekshumiraju poznata grobna mesta.

Srpska koordinacija, u ime porodica nestalih lica, izražava ogorčenje i protest zbog licimernog i nerazumnog ponašanja i pristupa u pregovorima hrvatske strane, koja je u februaru ove godine, na najvišem nivou, od strane predsednice Hrvatske, primila delegaciju srskih udruženja porodica nestalih i koja četri meseca nakon toga nije učinila ništa po pitanju ekshumacije poznatih grobnih mesta na kojima su sahranjeni ubijeni Srbi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

maniks

21.06.2018. 16:15

Sto gore hrvatska postupa prema Srbima, Srbija hrvatima u Srbiji jos vise daje veca prava nego sto imaju Srbi.

Dusko

21.06.2018. 16:27

Molim vas da ispravite naslov, selo Miljevac ne postoji, vec postoje sell Drinovci, Sirtovci, Kljuc, Kaocine, i rejon tih sela se naziva MILjEVCI. Ispravno bi bilo: Hrvatska odbija ekshumaciju u rejonu Miljevaca. Hvala

Mile, Beograd

22.06.2018. 18:23

@Dusko - Ne vide oni, njima nije ni najmanje bitno šta čitaoci ovde pišu.

Raca Milosavljevic

11.07.2018. 14:59

... to su EU vrednosti,bez alternative ... kratko i jasno ....