Kosovski političari iza pogroma iz 2004.
15. 01. 2018. u 12:30
Škumbin Mehmeti, svedok specijalnog tužilaštva Kosova, o pozadini 17-martovskog nasilja nad Srbima

Manastir Devič Foto Ž. Knežević
MARTOVSKI pogrom na Kosmetu 2004. godine organizovala je kriminalna grupa koja je formirana tri godine ranije, a podršku za to imala je od svih ratnih stranaka, tajne službe i "velikih porodica". Ovu tvrdnju izneo je za kosovske medije Škumbin Mehmeti, svedok Specijalnog tužilaštva Kosova, navodeći da je i on bio deo te grupe koja je počinila mnoga posleratna ubistva, uključujući politička, i da su za njeno formiranje i aktivnosti znala "velika imena".
- Misija grupe bila je da organizuje martovsko nasilje 2004, a za uspešnu "misiju" obećana im je amnestija. Ista grupa je "uništena" krajem 2004. godine - naveo je Mehmeti.
PROČITAJTE JOŠ - Četvorka iz OVK predvodila pogrom
Talas nasilja, podsetimo, počeo je 17. marta, trajao je dva dana, i u njemu je život izgubilo nekoliko desetina ljudi, ranjeno je više stotina, proterano više od četiri hiljade Srba i drugih nealbanaca, zapaljeno više od 800 njihovih domova i razrušeno ili teško oštećeno 35 pravoslavnih hramova i spomenika kulture.
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj je izjavio da je "iznenađen izjavama Mehmetija", kao i da bi one trebalo da budu predmet sudija i tužilaca, a ne da postanu "medijski spektakl". Istovremeno, Specijalno tužilaštvo Kosova poručilo je da su preuzete "konkretne radnje" u vezi sa Mehmetijevim izjavama.
Momir Stojanović

Šef skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun kaže nam da je ovo sada slučaj za Euleks i sudove na KiM, jer, iako je bilo nekih presuda, nikada se nije došlo do imena nalogodavaca martovskog pogroma:
- Pitanje je samo da li neko želi da iskoristi ovog svedoka i ima li za to volje u Vašingtonu i Briselu, kao i administraciji Unmika koja je i 2004. bila nadležna za Kosmet.
Navodi Mehmetija, po oceni Momira Stojanovića, koji je u vreme martovskog pogroma bio direktor Vojnobezbednosne agencije, mogu biti sasvim verodostojni i realni. On za "Novosti" kaže da je VBA, 15 dana pre nasilja 17. marta, imala saznanja da bi tako nešto moglo da se dogodi i da se do takvih podataka došlo na bazi informacija sa jednog sastanka ilegalne grupe u severnoj Kosovskoj Mitrovici, kao i da te informacije postoje u arhivama VBA.
- S obzirom na to da strane službe nisu raspolagale informacijama o tome šta se sprema, Kfor je tog dana bio nespreman da reaguje. A, kada strani obaveštajci nisu imali podatke, onda zamislite koliki su stepen obučenosti i ilegalnosti imale te ekstremne grupe Albanaca - kaže nam Stojanović, izražavajući bojazan da i danas predstavnici stranih faktora nisu baš dobro upoznati sa stanjem na terenu kako bi mogli da kontrolišu situaciju.
PROČITAJTE JOŠ - Albanska “Oluja“ je proterala 4.000 Srba
On navodi da su posle nasilja nad Srbima, koordinatori moćnih stranih službi na njega vršili pritisak da u izveštajima ne navodi prave razmere počinjenog nasilja, kao i da minimizuje štetu, ali da on nije izmenio nijedno slovo.
Mehmeti je izneo i da je, između ostalog, grupa koju pominje odgovorna za ubistvo Tahira Zemaja, za kojeg se tvrdilo da je svedočio protiv OVK ispred srpskog tužilaštva za ratne zločine. Mehmeti je osuđen na 30 godina zatvora za ubistva Unmikovih policajaca 2004. godine kod Podujeva, za šta je okrivljena grupa Albanaca.
Selo Svinjare, foto I.Marinković

PROČITAJTE JOŠ - SRBIJA PAMTI: Rana koja ne zaceljuje
HAŠIMU CVET OD VOKERA
U PRIŠTINI je danas obeležena godišnjica događaja u Račku, kojoj je prisustvovao i nekadašnji šef Verifikacione misije OEBS-a Vilijam Voker (83), čiji je izveštaj tada poslužio kao neposredan povod za NATO agresiju. Voker je jedan od retkih međunarodnih zvaničnika koji se protivio osnivanju Specijalnog suda za zločine OVK i odranije je poznat po svojoj podršci nezavisnosti Kosova. Kako prenose prištinski mediji, Voker je u Račku od devojčice dobio cvet, koji je poklonio Tačiju, "uz poruku da ga podseti na žrtve Račka".
foto I.Marinković

TAČIJEV I SULjIN SABORAC
MEHMETI je bio član Narodnog pokreta Kosova (NPK), oformljenog još 1981. godine, kojem su, prema nezvaničnim informacijama, pripadali i Hašim Tači i Azem Sulja i drugi sadašnji čelnici Tačijeve partije. Iz NPK je proistekla i teroristička OVK. Trinaest članova NPK, prema saznanjima "Novosti", početkom 2004. planiralo je napad na severu Kosova i ubistva Srba, ali je akcija sprečena jer ih je neko odao francuskom Kforu, pa akcija nije uspela. Zbog te namere nekoliko članova Pokreta je uhapšeno, među kojima i Mehmeti.
D. Z.
foto I.Marinković
