Bez ijednog dokaza Mladić osuđen i za Markale

S. J. MATIĆ

25. 11. 2017. u 19:03

Presuda ratnom komandantu Vojske Republike Srpske u fokus ponovo vratila masakr na poznatoj sarajevskoj pijaci. Istražitelji nisu utvrdili da li je granata doletela sa srpskih položaja iznad grada

Без иједног доказа Младић осуђен и за Маркале

Pokolj na pijaci / Foto Sygma/Korbis

GENERAL Ratko Mladić osuđen je u Hagu za oba masakra na pijaci Markale u centru Sarajeva iako niko nije dokazao da je Vojska Republike Srpske ispalila te fatalne granate.

Svi dokazi izvedeni na suđenju suprotni su tvrdnji o srpskoj krivici ili su neutralni u smislu da istražitelji nisu mogli jasno i pouzdano da utvrde odakle su ispaljene granate. Osuda se svela na usmene tvrdnje, nepotkrepljene argumentima pojedinih svedoka tužilaštva da su ih ispalili Srbi.

"Markale 1" odigrale su se 5. februara 1994. godine, kada je od jedne granate poginulo 68 ljudi, a više od 140 ih je ranjeno. Godinu i po kasnije, na isto mesto, 28. avgusta 1995. palo je nekoliko granata i ubilo 37 ljudi, a 90 ih je ranilo.

Kod prvog napada tadašnji izaslanik UN za Balkan Jasuši Akaši govorio je da ne postoje jasni dokazi o tome ko je odgovoran za napad. Iste izjave davao je i tadašnji komandant Unprofora u BiH Majkl Rouz.

Prethodno je Akaši formirao stručnu komisiju UN sastavljenu od predstavnika pet država, koji su ustanovili da je granata mogla da dođe i s položaja VRS i s tačaka koje je držala Armije BiH.

U haškoj sudnici, u Mladićevom precesu kao zaštićeni svedok, telohranitelj Alije Izetbegovića ispričao je da je čuo kako je njegov šef 1994. pričao s verskim poglavarom muslimana Mustafom Cerićem o granatiranju Markala, a nekoliko dana kasnije desio se masakr.

Isti scenario odigrao se i u slučaju "Markale 2". Norveški major Per Ejen, šef vojnih posmatrača UN koji su sproveli istragu o toj eksploziji i koji je i sam bio na pijaci dvadesetak minuta posle detonacije, svedočio je da nisu mogli da utvrde koja je od zaraćenih strana ispalila granatu:

- Sumnjali smo da i Armija BiH puca na Sarajevo. Jedan danski oficir postao je nepoželjan u tom gradu, jer je otišao u njihov štab i rekao im da prestanu da granatiraju sopstveni narod.


Majkl Rouz / Foto printskrin/Youtube

Ruski pukovnik Andrej Demurenko, koji je u to vreme bio načelnik štaba Unprofora u Sarajevu, prilikom svedočenja u Hagu tvrdio je da Vojska Srpske s položaja koje je i sam obišao nije mogla da ispali granatu, jer bi ona u tom slučaju pre pada na pijacu udarila u neku od okolnih zgrada.

Pojedini stručnjaci tvrdili su da niko nije uspeo da dokaže odakle je na Markale doletela granata, jer je uopšte nije ni bilo. Tamo je, prema njima, eksplodirala ručno pravljena eksplozivno-minska naprava postavljena ispod jedne tezge.

General-pukovnik u penziji Petar Škrbić objašnjava da su naši stručnjaci eliminisali mogućnost da je eksplodirala mina koja je doletala sa srpskih položaja, jer mine ne mogu da se zabiju u beton, a na Markalama je napravljen mali krater.


SPORAN I UGAO

PROFESOR Strategije na Vojnoj akademiji general Mitar Kovač, koji je radio ekspertizu za Mladićevu odbranu, kaže, za "Novosti", da sve analize govore da mine na Markalama nikako nisu mogle doći sa srpskih položaja, pod tim uglom između zgrada:

- Radi se o eksplozivnim napravama i insceniranim događajima radi medijske satanizacije Srba. Rukopis postavljanja tih naprava isti je kao što su diverzanti muslimanske specijalne jedinice koristili prilikom atentata na Sefera Halilovića, prvog komandanta Armije BiH 1993, kada su poginuli njegova supruga i njen brat.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (22)

Мартиновић Бернард

25.11.2017. 19:41

Ако ове хашке звери овако наставе осудиће га за све ратове на земаљској кугли у задњих двадесет година. Нема већег лицемерја и ми хоћемо у ту проклету европску унију.

Krivica

25.11.2017. 20:20

Doci se na red da se sudi onima koji su ga isporucili iz Srbije. Ne zaboravite, Srbiju ne cini skupstinske marionete, opozicione ili pozicione od 2001. Srbiju cine 7000000 ljudi. Vreme se menja a krivica kvislinga zauvek ostaje!

sas

25.11.2017. 20:21

General je uvek stajo ponosno vojncki i Strogo! pred neprijateljem. PS: predati se nije smio! Znalo se sta ga ceka.

Afgan

25.11.2017. 20:43

Vrlo diskutabilna cinjenica da su u slicnim masakrima u zamljama gde se US i NATO ukljuceni u borbu protivu lokanog stanovnistva uvek I samo optuzene bombasi samoubice (suicide bombrrs), dok je u ovim slucajevima optuzena srpska strana

neso

25.11.2017. 21:47

Tadasnji gradonacelnik Sarajeva Muhamed Kresevljakovic je otprilike dve sedmice pre bombardovanja Merkala na Radio Sarajevu najavio da ce se desiti "nesto strasno sto ce citavu Evropu naterati da reaguje"! Svima je sve jasno ali politika je -----

Ivanka Kosovka

26.11.2017. 01:49

Znam i zna se da je sve iscenirano od strane bosanskih muslimana i njihovih prijatelja. Vojska R Srpske kao i geberal Mladic nemaju veze sa Markalama. Jos su zivi svedoci svih tih zbicanja i velikih podvala.

Ivan Gm

26.11.2017. 08:39

General je imao dva resenja,ili da se preda kada je raspisana poternica ili da se ubije.Oba nacina su časna mada mislim da je ovaj drugi časniji s'obziron u kakvom vremenu zivimo.Sada ga razapinju oni koji su počinili najvece zoočine u XX veku. Mi samo mozemo da se zahvalimo generalu sto je sacuvao sprski narod od ustaskog noža i za 49% BiH odnosno Republiku Srpsku.

Nemanja Simović

26.11.2017. 09:25

Те људе су побили вероватно странци. Коме би одговарало толико цивилних жртава? Таман мало да се закува.

Nostradamus

27.11.2017. 15:11

Zamislite se kako bi reagovali kada bi ste procitali da Nemci tvrde, da u II svetskom ratu nisu nikoga ubili a ni streljali?. Recimo kada bi napisali da u Kragujevcu nije niko streljan i da je to samo laz i propaganda, jer su mnogi posle rata dosli u Nemacku da rade. Nemci to ne pisu niti tvrde, jer su svesni sta je ucinjeno u njihovo ime, ali meni nije jasno da mi uporno negiramo bilo sta sto je ucinjeno u nase ime?. Sta zelimo mi da postignemo time?. Zasto lazemo sami sebe?.

Милутин

29.11.2017. 07:20

@Nostradamus - Па управо се то десило! Хитлер је обукао Немце у пољске униформе и напао радио станицу оптужујући Пољску за то. Изетбеговић убија своје, ако су жртве уопште били муслимани. Наравно, ту су и камере да сниме сиротињу као чекају за хлеб, јер је то било актуелније од борби око града а народ у Сарајеву незна како живе Сарајлије па им се треба приказати на ТВ!

Kubura

29.11.2017. 11:44

@Nostradamus - Nostradamuše to je logika na nivou Riba pliva-Čovek pliva-Dakle i čovek je riba! Nisi učio istoriju, nemac je bio okupator, a mi smo se borili protiv okupatora, a kad se boris protiv okupatora, okupator ume da na teritoriji kojm vlada uzme malo civila za pobiti kako bi ugusio želju za borbom proti okupatora. Ovo u bosni veze nema sa tim. Muslimani hteli da iznesu iz ExJU celu bosnu, srbi nisu hteli da iznesu iz ExJU svoje delove, svi zaseli za svoje busije i puskarali. Kome su trebale Markale?

Nostradamus

29.11.2017. 14:16

@Nostradamus - Gospodine @Kubura, ne vidim zasto ste vi sigurni da se to desilo tako, kao sto to vi kazete?. Imate li vi nekakav dokaz ili je to tako zato sto to vi tvrdite?. O kakvom "okupatoru" pricate u vasoj drugoj recenici?. Vi ocigledno niste razumeli moj tekst, ali uporno i dalje tvrdite da je sve laz i da samo mi Srbi pricamo istinu. Ja sam samo spomenuo Nemce da bi ukazao na losu praksu, koja se sada primenjuje na Balkanu. Posledice nacionalizma.

Nostradamus

29.11.2017. 14:24

@Nostradamus - Gospodine @Милутин, pa to sam i ja napisao u svom "scenariju". Jer u Kragujevcu niko nije bio streljan, a dokaz je to da su posle mnogi preziveli dolazili na privremeni rad u Nemacku. Kakva glupost, zar ne?. Vi niste shvatili moj komentar, pa mi ponavljate svoj scenario tog dogadjaja, bez ikakvih dokaza da je to sto tvrdite tacno. Ovo je ozbiljna stvar i nije prosto navijanje za-protiv. Efekat takve igre je da nikoga ne interesuju nase zrtve. Nadam se da je jasno sta zelim reci?. Puno pozdrava.

Istina

27.11.2017. 19:23

Aliji Izetbegoviću je rečeno da "ih malo gine", tako da je pomenuti po nalogu isplanirao Markale i sproveo ih u djelo. Nije da mu je teško palo.

Braco

28.11.2017. 15:49

Nakon sto je "granata" "pala" na Markale nekoliko stranih strucnjaka iz citavog svijeta je radilo analizu tog dogadjaja I nikako nisu mogli donijeti zakljucak da je "granata" dosla sa Srpske strane. Isti slucaj kao ispred Holiday Inn hotela na demonstracijama protiv rata kad je Juka Prazina pucao po demonstrantima a pripisalo se Srbima sa Vraca.Markale 1 I 2 su razija oba Izetbegovica I njihovog muftije I sve sa ciljem da dobiju svjetsku pomoc. Isto je sa redom za hljeb u Vase Miskina.

Koviljka

30.11.2017. 19:48

@Braco - Licno sam iz Sarajevai bila sam na tim demonstracijama ispred Skupstine BiH kada je zapucalo po nama.Tada su ubii jednu studentkinju i sve to svalili na Srbe kojih uopste nije ni bilo u gradu,a onda su toboz poceli da jure snajperiate u hotelu Holidejin,ma sve rezirano kako bi kao i uvijek sve do tada,svaljivalina Srbe.Na Markalama je postavljen eksploziv od strane muslimana,granate nije ni od cuda bilo. Takodje u ul.Vase Miskina,pobili su narod i djecu,njihovi snajperisti su ubijali po cijelom

Kara Marko Hadzi Stojan

30.11.2017. 02:12

@Nostradamus ,dobro recen a odgovor ti je dao D.Cosic u svom "obrazlozenju"zasto Srbi lazu.U sustini Srbi se i nisu borili u Bosni i Hercegovini,samo se malo branili i tu i tamo nekoga brcnuli.Nije ih niko ni proganjao, ubijao ma nista .Nisu bili prisutni nigdje