Lora i hrvatski sudovi
25. 05. 2017. u 17:30
Kroz logor Lora u Splitu prošlo je najmanje 1.005 zarobljenika, mahom Srba

ŽUPANIJSKI sud u Splitu nedavno je utvrdio nepravosnažne zatvorske kazne trojici bivših hrvatskih vojnih policajaca za zločin nad ratnim zarobljenicima u slučaju "Lora 2", te im je s kaznama iz slučaja "Lora 1" - ratni zločin protiv civila - izrekao jedinstvene kazne od osam do 10 godina zatvora. Ova presuda, iako nepravosnažna, izazvala je burne i oprečne reakcije u regionu.
Podsetimo se, šta je Lora?
Lora je u vreme SFRJ bila čuvena ratna luka u Splitu. Nakon što je hrvatska vojska, početkom 1992. preuzela taj objekat, pretvorila ga je u logor za masovno, sistematsko i neprestano sadističko iživljavanje nad zatvorenicima drugih nacija, najviše srpske. Tu su dovođeni zarobljeni civili i vojnici s područja BiH, ali i srpski civili iz Splita i okolnih mesta, a u manjem broju i zarobljeni vojnici i civili sa područja bivše RSK. Logor je, pod nazivom "konačište za zarobljenike" bio u funkciji sve do avgusta 1997. godine. Za postojanje ovog logora znale su sve vojne, policijske i političke strukture u Hrvatskoj na svim nivoima.
Prema službenim hrvatskim podacima, kroz njega je prošlo 1.005 zarobljenika, a prema istraživanjima nekih NVO, bilo ih je daleko više, pošto oni koji su bili određeni za likvidacije nisu ni uvođeni u protokole. U ovom logoru je, takođe prema istraživanju NVO, likvidirano najmanje 70 lica, ali tela većine njih još nisu pronađena.
Nakon dugogodišnje istrage, u kojoj je i "Veritas" imao značajnu ulogu, Županijsko državno tužilaštvo u Splitu u martu 2002. podiglo je optužnicu protiv osam lica zbog krivičnog dela ratnog zločina nad civilnim stanovništvom srpske nacionalnosti. Na prvom, farsičnom, suđenju, svi optuženici su bili oslobođeni optužbe, a presudu je ukinuo VSH i vratio prvostepenom sudu na ponovni postupak.
Nakon ponovljenog postupka, splitski Županijski sud je, u martu 2006, svu osmoricu optuženih oglasio krivima: zapovednik "Lore" Tomo Dujić i njegov zamenik Tonči Vrkić, osuđeni su na po osam i po godina zatvora; ostali optuženi, pripadnici interventnog voda i stražari, Anđelko Botić, Ante Gudić, Emilio Bungur, Miljenko Bajić i Josip Bikić, na po šest i Davor Banić na sedam godina zatvora.
Osuđeni su za smrt civila Nenada Kneževića i Gojka Bulovića, te zlostavljanje, premlaćivanje, iživljavanje, spajanje na struju još osam oštećenih. Objavi presude nisu prisustvovali Dujić, Bajić, Bikić i Bungur, pošto su bili u bekstvu. VSH je, početkom februara 2007, potvrdio tu presudu u celosti. Od 2009. do 2012. godine sproveden je obnovljeni postupak protiv Bikića i Bajića, i izrečene su im kazne od četiri i četiri i po godine zatvora.
Županijsko državno odvjetništvo u Splitu, u decembru 2008. ponovo je optužilo Dujića, Vrkića, Bungura, Gudića i Botića i zbog ratnog zločina nad ratnim zarobljenicima.
Dujiću i Bunguru, kojima je u prvom postupku suđeno u odsustvu, sudi se u odvojenom postupku i za "Loru 1" i za "Loru 2".
Nakon objave presude za "Loru 2", predsednik pretresnog veća je naveo da je Vrkić s Dujićem dopuštao stražarima, dok su Gudić i Botić, zajedno s Bungurom, sami učestvovali u zlostavljanju zarobljenika u bloku C, gde su se nalazili neevidentirani ratni zarobljenici, pobrojivši više od 30 imena osoba koje su bile zarobljene u "Lori" i koje su imale fizičke i psihičke posledice od boravka u tom zloglasnom bloku.
Od povreda su nabrojane razderotine, lomovi, prostrelne rane te psihičke traume nastale od udaraca šakama, nogama, bezbol palicama, štipaljkama spojenim na induktorski telefon kao i vatrenim oružjem. Kao posebno ponižavajući postupak istakao je prisiljavanje na bludne radnje i lajanje iz kućice za pse. Od posledica zlostavljanja preminuli su Dušan Jelić, Bojan Vesović i Vlade Savić, čiji ostaci su zakopani na groblju u Livnu i kasnije premešteni na pravoslavno groblje u Tomislavgradu.
Za "Loru 2", Vrkić je osuđen na šest, a Gudić i Botić na po četiri godine zatvora. S obzirom na to da su već pravosnažno osuđeni na zatvorske kazne u slučaju "Lora 1", a kako su zlostavljanja u oba slučaja počinili u istom razdoblju i pre odlaska na odsluženje prve kazne, veće im je izreklo jedinstvene kazne, prvom od deset, a drugom i trećem po osam godina zatvora. Pošto su sva trojica već izdržali kazne iz prethodne presude, a one premašuju dve trećine jedinstvene kazne, sva je prilika da više neće ni ići u zatvor, jer bi za ostatak mogli biti pomilovani.
Sve da je pravno moguće objedinjavanje kazni za prvi i drugi slučaj, smatram da su i pojedinačne i jedinstvene kazna svoj trojici optuženika neadekvatne stravičnim zločinima, koji su opisani u obe presude. Posebno kada se uporede sa mnogo višim kaznama, koje hrvatski sudovi izriču Srbima i pripadnicima bivše JNA za mnogo blaže posledice.
Zedbrb
25.05.2017. 19:07
Ovaj slučaj je pokrenuo Hrvatski novinar. Hrvatsko pravosudje sudi Hrvate za zločine nad Srbima. Srbija banana država ćuti da nebi ugrozila medjususjedske odnose.
Savo brate, sve ali baš sve što si pričao u raznim emisijama i pričao za novine završilo je suprotno. Ali baš sve .
MOSAD JE MAJKA ZA OVAKVE KRVNIKE.
u lori su nastradali moji drvarcani.niko nista ne zna o njima.18mladica.I niko nije kriv
Komentari (4)