Istina o zločincima iz Bukovice
30. 07. 2016. u 10:34
Specijalni tužilac najavio istrage o ratnim zločinima državljana Crne Gore na teritoriji druge države. U pripremi dva predmeta, jedan je o učešću muslimana u masakru Srba u Čajniču

Željko Mašić imao je samo trinaest godina kada je zverski ubijen
ZLOČIN koji se dogodio 14. februara 1993. godine, kada je muslimanska paravojska, dolazeći s teritorije Crne Gore, masakrirala nekoliko desetina dece, žena i staraca u okolini Čajniča, uz aktivnu pomoć žitelja pljevaljske Bukovice, uskoro će se naći u Specijalnom tužilaštvu Crne Gore.
Naime, kako je izjavio Milivoje Katnić u Skupštini Crne Gore predstavljajući godišnji izveštaj, ovo tužilaštvo priprema materijal za nove postupke o ratnim zločinima.
- Specijalno tužilaštvo ispituje postupanje crnogorskih državljana u nekoliko slučajeva u kojima se sumnja da su počinjeni ratni zločini. Osnovano se sumnja da su ratni zločin počinili građani Crne Gore van naše teritorije - obrazložio je Katnić odgovor na pitanje poslanika, ističući da tužilaštvo ima odličnu saradnju sa kolegama iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
- Pripremaju se dva predmeta koja će biti ustupljena Specijalnom državnom tužilaštvu kada su u pitanju ratni zločini. Jedan predmet je u istrazi u Bosni i Hercegovini, gde se proveravaju postupci građana Crne Gore - naveo je Katnić.
Specijalni tužioci su, inače, išli u Hag, gde je u Tribunalu postignut dogovor da im u oktobru ili novembru bude omogućeno da uđu u bazu podatka.
- Te podatke ćemo da iskoristimo kako bismo proverili da li u događajima koji se tamo ispituju postoje aktivnosti naših građana za osnovanu sumnju da su počinili dela ratnih zločina - dodao je još Katnić.

Kod glavnog specijalnog tužioca Crne Gore već su spisi predmeta ratnog zločina nad civilima srpske nacionalnosti u selima Šapići, Ponikve, Glamočevići i Bućkovići, zatim Prijemet i Trojan, u opštini Čajniče, u kojem su, kao što su "Novosti" pisale, aktivno učestvovali i državljani Crne Gore. Tačnije, muslimani s područja pljevaljske Bukovice, koji ne samo što su omogućili nesmetan prolaz muslimanskim paravojskama preko teritorije Crne Gore, već su neki od njih bili i učesnici pokolja nad civilima.
Crnogorsko pravosuđe, uprkos najavama bivše vrhovne državne tužiteljke Ranke Čarapić, 2009, nije procesuiralo neke od osumnjičenih, već je predmet ustupilo kolegama iz BiH. Tako je Tužilaštvo BiH formiralo predmet u vezi sa ratnim zločinom nad srpskim stanovništvom koji je počinjen 14. februara 1993. Među procesuiranima za likvidaciju 25 civila nalaze se osmorica državljana Crne Gore: Džafer i Samir Bungur, Džemo Bavčić, Sejfo i Šefks Osmanagić, Ešref Bungur, Suad i Jusuf Moćević.
"Novostima" je iz Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu pre nekoliko godina potvrđeno da je pokrenuta istraga u slučaju "Čajniče", ali ne protiv svih 38 muslimana s područja Bukovice, koliko ih je obuhvaćeno krivičnom prijavom. Tužilaštvo raspolaže dokazima da su u zverskim likvidacijama, odvođenju u zarobljeništvo, silovanjima i izlaganju torturi učestvovali meštani ovog sela u okolini Pljevalja.
ZVERSKI MASAKRIRANI
- NIJE tajna da su ekstremisti iz pljevaljske Bukovice vodili muslimansku vojsku iz BiH i učestvovali u zločinu, pokazujući nečuvenu bestijalnost. Ubili su trinaestogodišnjeg Željka Mašića i potom ga masakrirali, lomeći mu mrtvom zube. Tražimo da oni koji su se iživljavali nad pokojnom Polkom Dačević (30) i krvnički masakrirali Trifka Dačevića (66) konačno sednu na optuženičku klupu - kaže Ratko Mašić, rođak nekolicine likvidiranih Srba, pokazujući kopiju krivične prijave koju je protiv 38 građana Crne Gore podneo Milorad Živković, načelnik policije u Čajniču.
NASTRADALE PORODICE
U SELIMA Ponikve, Glamočevići i Bućkovići ubijeni su: Njegoš, Polka, Dušanka, Branko i Ivana Mašić, Trifko, Božo i Stanojka Dačević, Duško Katana, Vučko i Stevo Kovačević, Čedo Popović, Dušan Čokorilo, Darinka Pjević, Željko Mašić i Mirko Krnojelac. U Glamočevićima su ubijeni: Milan Vujović, Ratko Krezović, Radovan Staničić, Aleksa Tanasković, Todor Janjić i Mirko Lasica. U Bučkovićima su masakrirani: Mlađen Drakula, Nikola Pljevaljčić i Vlado Ćuković.
Nord
30.07.2016. 12:19
Oni sada zive u bratskoj Crnoj Gori.Moze da im se sudi,ali svi znamo da ce ih sud u Crnoj Gori osloboditi.
Evo navode se i imena koljaca. Interesuje me da li navedeni dolaze i u Srbiju, da li prolaze kroz Republiku Srpsku. Gde su rodjaci ubijenih, gde je nasa drzava... Kako se danas zivi u koljackom selu .. imaju li teret proslosti ili se time dice....
Komentari (2)