Meron Šešelju meri slobodu
08. 04. 2016. u 14:02
Sudija iz SAD biće na čelu veća koje odlučuje o žalbi. On će biti predsedavajući, a biraće i članove
.jpg)
Teodor Meron
UKOLIKO lider radikala Vojislav Šešelj ponovo bude morao u "obračun" sa Tribunalom u Hagu, glavni protivnik će mu najverovatnije biti sudija Teodor Meron. On će biti predsedavajući žalbenog veća koje će odlučivati po žalbi glavnog tužioca Serža Bramerca na prvostepenu oslobađajuću presudu.
"Novostima" je u Tribunalu rečeno da će se, ukoliko dođe do žalbenog postupka, formirati novo veće sudija, na čijem čelu će biti predsednik Mehanizma za međunarodne krivične sudove, što je trenutno Meron. On će predsedavati, ali će i imati odrešene ruke da odredi druge sudije članove.
- Obe strane imaju rok od 30 dana da podnesu najavu žalbe, ali mogu tražiti i produženje ovog vremenskog perioda. Ukoliko dođe do žalbe, formira se novo veće, u kojem ne može biti nijedan od sudija iz pretresnog veća koje je donelo prvostepenu odluku - kaže za "Novosti" portparol Tribunala, Nenad Golčevski.
Šešelj u četvrtak nije želeo da komentariše šta očekuje od sudije Merona, već nam je govorio o proceduri:
- Tek kada se tužilaštvo zvanično bude žalilo, predsednik Mehanizma određuje petočlano veće. Ja imam pravo da odgovorim na sve podneske tužioca, a da li ću to učiniti, odlučiću kad vidim šta će on napisati.
Prema pravilima suda u Hagu, posle roka od mesec dana za najavu žalbe, teče rok od još dva meseca za njeno zvanično podnošenje.
Ne postoji vremensko ograničenje u okviru kojeg mora da se završi žalbeni postupak i da se donese konačna presuda. Prema ranijim iskustvima, od prve do poslednje reči sudija prođe oko dve godine.
OSLOBODIO GOTOVINU
SUDIJA Meron bio je predsednik Međunarodnog suda do 2015, a onda je postao prvi čovek Mehanizma za međunarodne krivične sudove koji će preuzeti nezavršene slučajeve, kada Hag tokom 2017. zatvori vrata. Ovaj američki delilac pravde nikada nije bio član nekog od veća koja su donosila prvostepene presude, već je sedeo u apelaciji. U žižu javnosti je dospeo kada ga je danski sudija Harhof optužio da je uticao na to da hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač budu oslobođeni.
Јабре
09.04.2016. 03:40
Србија треба да одбије сарадњу док год не нађу времена и мандата да осуде Хрватске, Муслиманске и Албанске злочинце !
Zar, je ovaj još živ?
Komentari (2)