Mahmuljin počinio genocid?

S. M.

06. 04. 2016. u 07:08

U Sudu Bosne i Hercegovine danas se nastavlja suđenje komandantu Trećeg korpusa tzv. Armije BiH. Galijašević: Predmet u Hagu zaveden kao "ratni zločin genocid", prosleđen Tužilaštvu BiH

Махмуљин починио геноцид?

Sakib Mahmuljin

PRED Sudom BiH danas će biti nastavljeno suđenje nekadašnjem komandantu Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakibu Mahmuljinu za zločine nad zarobljenim srpskim civilima i vojnicima na širem području Zavidovića i Vozuće 1995. godine.

Iako se Mahmuljinu sudi za krivična dela ratnih zločina protiv ratnih zarobljenika, ranjenika i bolesnika, kao i protiv civilnog stanovništva, Dževad Galijašević, ekspert za borbu protiv terorizma kaže za "Novosti" da se Mahmuljinu moralo suditi i za genocid nad Srbima sa područja Vozuće.

- Još od 2012. godine u evidenciji Tužilaštva BiH, prema nalogu iz Haškog tribunala, predmet "Sakib Mahmuljin i drugi" zaveden je pod pravnom kvalifikacijom ratni zločin genocid, ali Tužilaštvo BiH je odlučilo da mu sudi po drugim krivičnim delima - kaže Galijašević.

On dodaje da je na Vozući počinjen genocid nad srpskim narodom, jer je u planiranim napadima takozvane Armije BiH na Vozuću 1995. godine do temelja spaljeno 66 sela, uništeno više od 5.000 kuća, 12 crkava i jedan manastir, srušena groblja od kojih su neka stara i više od pet vekova.

- Ubijeno je 465 vojnika i civila, a proterano više od 22.000 građana srpske nacionalnosti, ali i sprečen povratak Srba na to područje koje su naselile vehabije - ističe Galijašević.

On kaže da Mahmuljinu nije suđeno u Hagu, već je iz Haga ovaj predmet ustupljen Tužilaštvu BiH.

- Ovde je očigledna sprega Tužilaštva BiH i Bošnjaka da se nikako ne dopusti suđenje za genocid protiv Srba - ističe Galijašević.

SVEDOK

Sakib Mahmuljin se pojavljivao kao svedok u Hagu na suđenju Rasimu Deliću, komandantu tzv. Armije BiH, koji je 2008. godine osuđen na tri godine zatvora. Ipak, Haški tribunal nije odlučio da sudi Mahmuljinu u Hagu, već je njegov predmet predao u nadležnost pravosuđa BiH.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije