Kasa za ličnu upotrebu
15. 03. 2007. u 19:36
Vojvođanske Mađare najdublje posvađala mađarska fondacija "Ijaš", koja je slala novac SVM i Jožefu Kasi. Za deceniju i po mi nismo dobili ni dinara iz nacionalne fonadacije, niti znamo gde je i kako novac trošen, kaže Šandor Pal (DZVM). Kako je mešetarila
- Kada već nismo izveli 5. oktobar, nismo mogli da izvedemo ni 6. oktobar - kaže Mirko Bajić, pokrajinski poslanik i opštinski odbornik, koji je, svojevremeno, u ime devet stranaka napisao krivične prijave protiv Jožefa Kase i lokalnih funkcionera. - Zašto? Zato što su nam kolege iz Demokratske stranke rekle tada: "Ne dirajte Kasu, on je naš prijatelj".
Krivične prijave ipak su pisane: ukupno 20 u različitim periodima. Jedna takva, protiv Jožefa Kase i Gabrijele Agošton (bivšeg sekretara SO Subotica), zbog sumnjive transakcije poslovnog prostora koji je koristila godinama Prva preduzetnička banka u Suboitici. Policijska istraga je ustanovila da je, raznim "akrobacijama", privatna firma "Magnotron" zaradila više od 3,5 miliona dinara, a PP banka - oko dva miliona. Akcija (opisana u krivičnoj prijavi) izvedena je ovako:
Privatna firma "Magnotron", čiji je vlasnik Laslo Boni, inače jedan od vlasnika Bisernog ostrva, adaptirala je tokom 1995. godine prostorije koje je zakupljivala Prva preduzetnička banka, i za taj posao dobila 370 kvadrata! Pet godina kasnije, to vlasništvo "Magnotron" zalaže kao garanciju za kredit kod PP banke i podiže dva miliona dinara. Ubrzo, rešenjem Izvršnog odbora, koje je potpisao Imre Kern, prostor se "briše iz evidencije poslovnog prostora u skladu sa urbanističkim uslovima"! Zatim, Jožef Kasa potpisuje izjavu kojom "opština Subotica daje neopoziv pristanak da se te nekretnine na osnovu dugogodišnjeg prava korišćenja prenesu u korist "PP banke a. d. filijala Subotica"
- Ta imovina po zakonu je u vlasnštvu Srbije, i nije mogla da se otuđi - navodi Bajić, a posebno ne bez odluke skupštinskih organa.
Tu nije kraj. Posle dva meseca PP banka, ispravkom uknjižbe, dobija pravo na raspolaganje republičkom imovinom. Time postaje vlasnik. Istog dana direktorka PP banke Marija Bećak daje saglasnost da se poslovni prostor ponovo uknjiži na ime opštine. Krug se zatvorio početkom 2001. godine, kada su se sveli računi, po kojima je "Magnotron" zaradio dva miliona dinara, a PP banka - besplatan poslovni prostor.
U krivičnoj prijavi, koju je u ovom slučaju podneo UBPOK, Kasa se teretio da je oštetio državu za 5,5 miliona dinara. On se izvukao, ali ne i Gabrijela Agošton, njegov najbliži saradnik i sekretar, koja je provela pet meseci u pritvoru, posle prijave i započete istrage da je firmi "Subiro" pomogla da pribavi protivpravnu imovinsku korist. Ona je, naime, potpisala ugovor sa ovom firmom da o trošku državne kase izgradi "centralnu gradsku garažu". Vlasniku firme "Subiro" Gaboru Nemešu, za taj posao, uplaćeno je oko pola miliona maraka. Ali, u urabinističkom planu nije bilo naznake da će se garaža graditi, niti je ikada podnet takav zahtev. Uglavnom, novac za garažu nije vraćen budžetu.
Kad god se u javnosti pominjala afera i zloupotreba u Subotici, njen najpoznatiji gradonačelnik se branio nacionalnim štitom. Uvek je to bio "napad na Mađare". I uvek je iza toga bila BIA ili Državna bezebdnost ili neka konspirativna organizacija koja hoće da uništi Mađare napadajući njega. A kada su ga napadali sami Mađari?
- E,onda je ćutao - kaže profesor na novosadskom Univerzitetu Šandor Pal. - Jer, kao, bilo je sramota da se Mađari između sebe svađaju. A posvađali smo se još odavno - zbog novca mađarske fonacija "Iješ". Za deceniju i po, koliko dugo fonadacija pomaže vojvođanskim Mađarima, nikada niko osim SVM Jožefa Kase nije dobio ni dinara. I, nikada nikome nisu podneseni izveštaji: niti se zna koliko je novca stiglo, niti kako je utrošeno.
Čuvar mađarske kase i mađarskog novca je Jožef Laslo, jedan od najpoverljivijih Kasinih ljudi. On je, osim toga, i predsednik Mađarskog nacionalnog saveta, koji, kako navodi profesor Šandor, nije legalan, ni legitiman, jer su istekli svi mogući rokovi do kojih je imao mandat da postoji. Sada su ga još izabrali za predsednika svih nacionalnioh saveta u Srbiji.
Laslo je, još u eri "masovnog" brisanja poslovnog prostora, na svoje ime "zaradio" advokatsku kancelariju u centru Subotice.
Najsmešnija priča o sakrivanju zloupotreba svakako jeste ona sa vlasnikom "Matijević" mesare, koji je izgradio objekat na placu za koji svi u Subotici znaju da je bila ledina! Priča je išla preko nekog Stevana Toškića, koji je tu dobio stan, on otkupljuje "stan", prodaje ga Matijeviću, koji od opštine traži da se "stan" sruši, što se i "dešava", i on tu gradi svoj objekat. Stvarno.
Sve ove krivične prijave protiv "prvog Mađara Srbije" i njegovih najbližih saradnika, bile su na stolu raznih ministara policije. Krug se nad njima nikada nije zatvorio. Valjda su političke kombinatorike, u kojima su mađarske partije igrale važnu ulogu, bile - skuplje.
TELEFONI
KASA je imao prvilegije i u malim stvarima. Samo tokom jedne godine plaćen mu je račun u iznosu od 230.000 dinara za privatni telefon, iako u to vreme nije bio funkcioner, ni službenik opštine. Telefoni su plaćani i drugim miljenicima SVM, pa se samo tokom jedne godine nakupilo 785.000 dinara.
IGRE OKO PALIĆA
TURISTIČKI kompleks Palić otišao je u privatne ruke "razmenom nekretnina između Republike Srbije i d. d. za turizam i ugostiteljstvo Palić", po osnovu zahteva opštine Subotica, za koji je ustanovljeno u arhivi da - ne postoji.
- Konstatovano je da je Turističko-ugostiteljsko preduzeće Palić vlasnik polovine zgrade pozorišta ili 2.853,6 kvadrata, iako se u zemljišnim knjigama vidi da je zgrada društveno vlasništvo, a "Palić" je imao pravo korišćenja 800 kvadrata. Na osnovu toga data je saglasnost na zamenu. Srbija je za pola pozorišta dala "Paliću" 11 poslovnih prostora u gradu, koji je dalje pretvorio u privatno vlasništvo. Među novim vlasnicima našao se i Mile Jovičić, nekadašnji načelnik Severnobačkog okruga. Šteta nastala po "razmeni" procenjena je na oko tri miliona maraka.
KLAN
- POSTOJE priče da je u Subotici delovao "surčinski klan", ogranak za automobile. Mi to ne znamo, ali moram da priznam da je sve nas iznenadilo kada smo čuli da je Radovan Knežević, načelnik našeg SUP-a, koji je bio poznat po tome što je mlatio "otporaše", 2000. godine postao šef UPBOK-a.