Vantelesna oplodnja: Dupla šansa za potomstvo
24. 09. 2012. u 20:55
Raspisan novi konkurs za uključivanje privatnika u postupak vantelesne oplodnje. Poziv upućen, otvaranje tendera 15. oktobra. Trenutno se radi u četiri državne bolnice
PRIVATNE ginekološke klinike u Srbiji dobile su novu šansu da se kod njih radi vantelesna oplodnja o trošku države. Tender, koji je Republički fond za zdravstveno osiguranje poništio pre mesec dana, raspisan je ponovo. Prošlog puta konkurisale su tri ustanove, ali nijedna, kako su nam tad rekli u Fondu, nije imala ispravnu ponudu.
Višemesečna čekanja na vantelesnu oplodnju u državnim bolnicama primorala su nadležne da obnove saradnju sa privatnicima. Do sredine prošle godine, parovi su bili upućivani na VTO u šest privatnih klinika. Kada je ugovor istekao, nije obnovljen, pa su budući roditelji na vantelesnu oplodnju išli samo u državne bolnice. Nedovoljni kapaciteti u državnim bolnicama stvorili su gužvu, pa se na ovu intervenciju čeka i više od pola godine. Oko 600 parova u Srbiji koji su na spisku, sve nade polažu u privatni sektor.
- Prošlog petka objavljen je javni poziv u Službenom glasniku, a 15. oktobra biće otvaranje ponuda - potvrdila je Sanja Mirosavljević, portparol RFZO. - Očekujemo da će privatne ustanove ovog puta podneti ispravne ponude, kako bi se što pre zaključili ugovori sa ustanovama van plana mreže. O trošku države u privatnim zdravstvenim ustanovama biće omogućena vantelesna oplodnja za 350 parova. Jedan pokušaj košta od 270.000 do 290.000 dinara.
Na prethodnom konkursu svoje ponude dostavile su Ginekološko-akušerska ordinacija “Kovačević” iz Beograda, zajednička ponuda čiji je nosilac posla Specijalna ginekološka bolnica “Jevremova” iz Beograda i Specijalna bolnica za ginekologiju “Perinatal” iz Novog Sada.
Nepostojanje dokaza da je klinika registrovana za obavljanje VTO, dokumentacija koja potvrđuje da postoji kadrovska i tehnička oprema za ove intervencije, ali i neizmireni porezi i doprinosi samo su neki od razloga zbog kojih je početkom septembra poništen tender.
- Velike su šanse da ću ponovo konkurisati, ali moram da razmislim pre toga - kaže dr Dušan Kovačević, vlasnik ordinacije “Kovačević”. - Delimično sam i dobio odgovor zbog čega sam prošlog puta odbijen. Naša klinika bavi se vantelesnom oplodnjom 15 godina i do sada je prošlo oko 700 parova.
DAX
25.09.2012. 08:02
Šta ima tu da se otvara tender,bio sam na jednom postupku u Betaniji(neuspesno,odnos prema parovima jako los)nakon toga,posle samo 3 meseca otisao u Segedin o svom trosku i dobio sina.Na drzavnu VTO smo cekali skoro 2 godine i zao mi je svakog potrosenog sekunda,kad se ima para VTO sa pripremom ne traje vise od mesec dana.Mogli smo do tad otici 10-tak puta a tu je bitno najvise vreme,da su parovi sto mladji...Predlog:Komisijski utvrditi paru sterilitiet i refundirati troskove na osnovu racuna!!
@DAX - i ja se sčlazem sa predhodnom konstatacijom! a uz to,drzava bi mogla refundirati troskove vto,u tri faze-kao sto se negde i pisalo.a to bi znacilo,da se po svakom uradjenom postupku koji je radjen u priv klinikama, refundira onoliko novca,koliko je sam proces vto uspesan.dakle,ako je proces preiknut zbog hiperstimulacije-dotle rzzo i refundira...itd. u
Nije mi jasno zasto se klinike koje su bile u igri prosli put nisu javile....Gde su Ivanovici, Spec.bolnica Beograd, Bis.....U drzavnim klinikama je odnos jako jako los, jer su prevelike guzve i sve je kao na traci...
Ајде ваљда ће успети да се договоре овог пута,ради се о животима и срећи других људи,ваљда имају савест...
Svi koji zelite da pomognete u ovoj nasoj borbi, molim vas potpisite peticiju za vracanje privatnih klinika u proces vto. www.peticije24.comPomozite nam da postanemo roditelji -709
Komentari (5)