Niže cene u „Maksiju“ od jeseni

E. V. N.

14. 07. 2011. u 20:58

Belgijski „Delez“ bi preuzimanje „Delta Maksija“ trebalo da završi do kraja septembra. Deo koncepta i velika ponuda proizvoda privatne robne marke, čije je cena niža

DELEZ grupa“ do kraja septembra bi trebalo da preuzme najveći trgovinski lanac u Srbiji „Delta Maksi“, nadaju se u ovoj belgijskoj kompaniji. Pošto su dobili odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije za preuzimanje svih 100 odsto akcija „Delta Maksija“, u „Delezu“ kažu da je ostalo još pravnih stvari koje treba rešiti.

Odluku Komisije, da preuzimanjem radnji ne narušavaju, niti sprečavaju konkurenciju, „Delez“ je čekao tri meseca. Bez nje ovaj međunarodni lanac nije mogao da započne poslovanje u Srbiji.

- „Delez grupa“ je zadovoljna odlukom Komisije za zaštitu konkurencije - rečeno je „Novostima“ u belgijskoj kompaniji. - Međutim, kao što je saopšteno početkom marta, predstoji rešavanje i drugih pravnih pitanja koja će morati da budu regulisana pre nego što se zatvori transakcija. To je sasvim očekivano, imajući u vidu obim kupoprodajne transakcije. U ovom trenutku se ne zna sa preciznošću kada će transakcija biti zatvorena, ali se veruje da će, kako je planirano, sve biti rešeno do kraja septembra, odnosno trećeg kvartala ove godine.

Dogovor je da „Maksi“ bude prodat za 932,5 miliona evra. U cenu je uračunato i 300 miliona evra dugovanja ovog trgovinskog lanca. Dobavljači od dolaska „Deleza“ očekuju puno. Pre svega - kraće rokove plaćanja, što su Belgijanci i obećali.

Potrošači, s druge strane, očekuju povoljne cene. Ovaj lanac, međutim, ni u Belgiji ne važi za najjeftiniji, ali je menadžment obećao konkurentnu ponudu. Najmanje polovina asortimana u njihovim radnjama je domaćeg porekla.

Bitan koncept poslovanja „Deleza“ je i insistiranje na velikoj ponudi proizvoda privatne robne marke, čija je cena niža od artikala poznatih proizvođača. Stoga i kupci u Srbiji mogu da očekuju dalje jačanje ponude trgovinskih marki, koje već sada čine dobar deo asortimana „Delta Maksija“.

- „Delez“ se u velikoj meri, u kategoriji svežih proizvoda, oslanja na domaće proizvođače - tvrdi Gij Elevo, potpredsednik te kompanije. - Tako je u prodavnicama u Belgiji mleko privatne robne marke u potpunosti domaće proizvodnje, svinjetina u belgijskim prodavnicama je 99 odsto belgijska, a slično je i sa teletinom.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Toma

15.07.2011. 01:00

Ne vredi, namrzo sam to ime. I da spuste cene ostao bi taj osecaj nelagode da te beskrupulozno deru. Eto kako mogu da se zarade milioni i kad se netrgovacki ponasas, ali samo, ako izrabljujes radnike, podvaljujes dobavljacima, drzavi...

Mile

15.07.2011. 05:45

Ajde ko sme da se kladi da ce roba kad Belgijanci preuzmu Maxi biti skuplja ?Gledao sam cene u njihovim radnjama u Grckoj i to je ludnica od cena. Tako ce biti i ovde.

Me

15.07.2011. 13:43

Da vidim i to cudo - mada cu samo uci da proverim - ne da kupim:)Okruzena sam sa 3 Maxi prodavnice bez ikakve konkurencije - monopol x 3!!!!!Asortiman MINI-malan, cene MAXI-malne - ko je lud da kupuje kod njih - sta god da trazis neeeeeeeema!!!!Nebitno ko je vlasnik (mada mozda i bude nade), bitan je nacin poslovanja koji se ne zasniva na kupcu nego na bottom line by any means!

GoraN

15.07.2011. 14:44

Mene mnogo vise zanima kvalitet i asortiman. Sta ce mi jeftina roba ako je higijenski i zdravstveno neispravna, loseg ukusa, lako kvarljiva, itd. Bez obzira na cenu, nikada ne bih pre kupio BIP nego neko belgisjko pivo, bez obzira sto je ono prvo veoma jeftino. Isto vazi i za cokoladu i jos mnogo toga. Ma koliko da se do para u Srbiji danas tesko dolazi, izgubljeno zdravlje jos teze vraca.

Dragan-Nemacka

16.07.2011. 19:46

@GoraN - U diskontima kao sto su u Evropi Lidl,Aldi,Norma,Peny je roba i hrana kvalitetnija ,nego bilog kojeg marketa u Beogradu.Sto se tice piva ima ga iz cele Evrope a cokalade najmanje 20 vrsta naprimer Svajcarske Linde.Nestle,Ritersport,Milka,Ferero.Jtalijanske parma sunke,imaju 20posto prehabrenskih artikala organskog porekla to jest bez pesticida.Sve je jevtinije nego u Beogradu.Nazalost to nemogu da tvrdim za DELEZ diskont jel ga nemau Nemackoj gde zivim,a nisam ga video ni u Italija,Austriji.

Bingo

27.07.2011. 21:33

Da je roba jeftina to je jedna strana price i nista cudno u EU da je nesto jeftino a vrhunski kvalitet.Da je roba cista i kvalitetna to se podrazumeva nije tema uopste.MORA tako biti bez obzira na cenuU srbiji narod nije upoznat s tim nekim normalnm stvarima,ali polako ima vremena