Šta treba da znate o zimskoj nezi biljaka
28. 11. 2017. u 08:34
Tokom hladnih dana ne treba potpuno zaboraviti sobno cveće. Fikusi vole svetlost, difenbahija redovno kupanje, orhideje vlagu, a kaktusi mir

Shutterstock
MALO vode, nimalo prihrane i stalna temperatura - to su, ukratko, najvažniji saveti za zimsku negu sobnih biljaka.
Najveći problem tokom zime je obezbediti prirodno svetlo biljkama, jer im to u zatvorenom prostoru najviše nedostaje. To znači da treba pronaći idealno mesto za svaku biljku i ne menjati ga do proleća. Međutim, i kada se pronađe nepovoljno mesto za prezimljavanje, kao što je mračan kutak u sobi sa centralnim grejanjem, biljke nije dobro preneti u zastakljenu hladnu terasu, jer će doživeti šok. Temperatura sobnih biljaka treba da bude od 15 do 20 stepeni i prostor ne sme da se nalazi na putu promaje. Saksije, dakle, uvek treba staviti bliže prozoru, ali ne pored radijatora.
Tokom zime biljke se ne prihranjuju, osim onih koje cvetaju u ovo doba godine kao što su ciklame, azaleje, božićna zvezda... Suvi listovi treba redovno da se uklanjaju, ali ne i da se biljke presađuju, jer miruju i bolje je sačekati proleće. Većina biljaka se zaliva tek toliko da zemlja ne bude suva. Većini sobnih biljaka prija vlažan vazduh i to se postiže kamenčićima poređanim u tanjir i zalivenim vodom. Redovno orošavanje prijaće drvetu života, bendžaminu i paprati, ali ne biljkama koje imaju somotske listove.
KAKTUSI traže najviše svetlosti, ali ne i toplu prostoriju. Da bi na proleće procvetali, zimi moraju da provedu na hladnijem mestu, bez mraza. Ne smeju da se zalivaju. Idealan prostor je zastakljena terasa.
ORHIDEJE i afričke ljubičice obavezno treba postaviti na prozorsku dasku, a zaliva se kompletnim potapanjem saksije u vodu kada supstrat posvetli. Kada precveta, drška se orezuje u trećem zglobu, a prihranjuju se jednom mesečno.

ANTURIJUM je osetljiv na nagle temperaturne promene i treba ga uvek držati u sobi. Zaliva se jednom nedeljno odstajalom vodom i tom prilikom se brišu i listovi vlažnom krpicom.
FIKUSI i slične biljke poput spatifiluma traže dosta svetlosti, a kada su nezadovoljni opada im lišće. Smeta im premeštanje i promaja. Zaliva se retko, a orošava svakodnevno.
