Obucite žbun, pokrijte koren

A. Mikata

31. 10. 2017. u 17:13

Zaštitite biljke od vlage, vetra i mraza koji nanose štetu. Unesite kaktuse, pospite slamu ili malč, prestanite sa zalivanjem

Обуците жбун, покријте корен

Shutterstock

POSLE prelepe jeseni polako počinju hladni dani i vreme je da se razmišlja o zimskoj zaštiti biljaka.

KAKTUSIMA smeta velika vlaga koju donose jesenje kiše, pa ukoliko nisu zaklonjeni polako ih treba uneti u svetlu, zastakljenu prostoriju. Kaktusi zimi “spavaju” i ne treba ih zalivati, da se ne bi podstakao nepravilan rast.

SUVE GRANE se moraju odstraniti svim biljkama, a mnoge i orezati. Jesenje orezivanje ne sme da bude drastično, već samo da se uklone oštećene i suve grane. Uklanja se i suvo lišće, jer je opasnost za plesni. U kasnu jesen se biljke ne presađuju, bolje je sačekati proleće.

KOREN biljaka treba da se zaštiti. Vetar i niske temperature smetaju i drugim biljakama koje se moraju zaštiti od neočekivanog naglog pada temperature tokom noći. U prirodi biljke se same štite opalim lišćem, pa treba ga sakupiti oko korena da bi bio ušuškan. Ružama se u kasnu jesen zagrće koren zemljom kako bi se zaštitio od smrzavanja.

MALČ je dobar način da se zaštiti koren biljaka od smrzavanja, a koristan je pošto sprečava rast korova. Međutim, prirodni malč je borova kora koja uz obilnu kišu može da promeni sastav zemlje koja može da postane kisela. Zbog toga je preporučljivo koristiti seno, koje se dobija i od suve trave.

ŽBUNjE listopadno treba uvezati kanapom da sneg ne bi svojom težinom polomio grane. Ukrasne trave u kasnu jesen treba drastično orezati - 20 centimetara od zemlje, jer će u proleće krenuti mladice.

AGAVE, juke i mlado žbunje treba zaštititi agril folijom ili kesom tako što se pokriva cela biljka. Ovo naročito važi za biljke koje se nalaze u severnom delu vrta, koji je zimi siromašan suncem.

ZALIVANjE se u jesen smanjuje na minimum i prilagođava potrebama biljaka. Sa padom temperature biljke automatski redukuju potrošnju vode, pa zalivanje samo povećava rizik da koren istruli. Biljke više ne treba ni orošavati.

PRIHRANA biljaka se ne daje posle oktobra. Čim temperatura vazduha padne stvaraju se uslovi za mirovanje sa minimalnim ili nikakvim rastom, pa prihrana samo šteti. Jedine biljke koje se zimi prihranjuju su: mlečika, azaleja, ciklama i ostale koje cvetaju od pozne jeseni do zime.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije