Uzmite pelcere sa mora

Srđan Egić, profesionalni baštovan

13. 07. 2017. u 13:17

Tokom letovanja i uživanja na plažama, mnogi će poželeti da delić raja ponesu kući, a najbolje je da to bude reznica neke mediteranske biljke. Ponesite bugenviliju, oleander, agavu ili čuvarkuću

Узмите пелцере са мора

TOKOM letovanja i uživanja na plažama, mnogi će poželeti da delić raja ponesu kući, a najbolje je da to bude reznica neke mediteranske biljke.

Oleander je jedna od najpopularnijih mediteranskih biljaka koja je otporna i dugovečna, a sam pogled na njega budi sećanje na lepo letovanje. Od oleandera se lako može uzeti pelcer ukoliko se to uradi pažljivo. Najbolje vreme za sadnju oleandera su avgust i septembar, pa je sada pravi trenutak da se uzme reznica. Treba odlomiti reznicu ili mladicu sa petom, pa je staviti odmah u vodu ili u mokar papir kako biste je nesmetano transportovali do kuće. Ukoliko se putuje avionom, ove reznice bez problema mogu da se stave u vlažne maramice, a zatim u kesu i upakuju u kofer. Kada se putuje autobusom možda je najbolje staviti reznicu u flašicu sa vodom.

Kada oleander stigne kući odmah se stavlja u vodu da se ožili, pa čim pusti žilice treba ga ubaciti u pesak pomešan sa zemljom. Ovakav pelcer se drži u hladovini sve dok se lepo ne primi. Oleander uspešno može da se gaji u saksiji i presađuje se na nekoliko godina, a zimi ga treba zaštiti i ostaviti u svetloj nezagrejanoj prostoriji.

Sa bugenvilijom je situacija malo drugačija, jer je najbolje vreme za razmnožavanje proleće. Međutim, treba probati sa reznicom veličine od 10 do 20 centimetara. Donje listove treba otkinuti i do polovine staviti u zemlju. Bugenvilija se neće ožiliti u vodi, već je najbolje umočiti donji deo u hormon rasta i spustiti ga u pesak u rupicu koja je napravljena olovkom. Ukoliko se ne stavi u takvu rupicu - hormon će otpasti. Bugenvilija je nežnija od oleandra i teže će podneti dugo putovanje do kuće.

Agava i čuvarkuća se najjednostavnije razmnožavaju. Agava sa strane, pri dnu, izbacuje mladice koje treba otkinuti sa korenčićem. To je jedini način da se uzme pelcer od agave i treba pažljivo zagledati i odabrati agavu sa mladicama.

Čuvarkuća je još jednostavnija za razmnožavanje, a u mediteranskim zemljama postoje razni varijeteti prelepih boja od sive i svetlo zelene do šarenih i bordo čuvarkuća. Dovoljno je otkinuti glavu čuvarkuće sa što dužom drškom i čim se stigne kući treba je staviti u pesak. Čuvarkuća se, dakle, ne stavlja u vodu, jer će se brzo ožiliti samo u pesku.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije