UREĐENJE VRTA: Lažna reka za neravan teren
12. 11. 2016. u 12:20
Pejzaž ili lendskejp jedan je od načina da uredite vrt na neadekvatnom zemljištu

PEJZAŽ u bašti je idealno rešenje za baštovane koji nemaju mnogo vremena za biljke, a imaju loš teren u vrtu koji zahteva mnogo truda.
Na terenu koji je težak za oblikovanje baštovani bez mnogo iskustva mogu samo da nasipaju zemlju i pokušaju da izravnaju prostor na kojem bi sadili biljke. Zbog toga je daleko jednostavnije u vrtu napraviti pejzaž ili lendskejp, kako ga nazivaju engleski baštovani. To znači da se krajolik, kakav može da se vidi u prirodi, veštački napravi u bašti.
Najčešće je to oblik suve reke koji odaje utisak korita potoka koji tu protiče u proleće, a zatim presuši. Oko korita “lažne reke” sade se biljke i oblikuje vrt. Ovakve bašte su potpuno drugačije od običnih vrtova i ostavljaju utisak netaknute prirode.
ODREDITI VELIČINU
Najvažnije je odrediti veličinu suve reke koja će se napraviti. To je najlakše uraditi najlonom koji će biti korito reke. Prvo se ašovom napravi rupa dubine od oko 30 santimetara i pokrije najlonom. Suva reka mora da ima atraktivan izvor, pad i kraj. Ivice treba da budu strme, ali samo korito treba da bude iste dubine i da se polako sužava pri kraju. Najlon se postavlja i kao preventiva kako bi se sprečilo da na tom mestu poraste trava.
DRVENI MOST

Da bi suva reka delovala kao prava treba napraviti i mostić. Izuzetno bi atraktivno izgledao drveni most, ali dobro će poslužiti i velika kamena ploča, kao i nekoliko debala postavljena jedan pored drugog i dobro pričvršćena na početku i kraju.
IZBOR BILjAKA

Pošto ovo nije prava reka, ne moraju da se biraju biljke koje dobro podnose vodu, ali je poželjno zasaditi ukrasnu travu koja će stvarati utisak divljine. U delove koji se nalaze u senci treba zasaditi paprat, a ukoliko je blizu česma ili bunar, dobro bi došle i vodene palme. Žbun će uvek dobro uspevati na neravnom terenu, a na padinama naročito lepo izgleda travnjak.
NABAVITE ŠLjUNAK I VELIKO, LEPO KAMENjE
Najatraktivniji deo će biti kamenje koje mora da bude veliko i lepog izgleda. Kamen može da se potraži u prirodi, oko prave reke i tada treba biti dosledan i birati slične oblike i boje. Kada se sakupi ili na drugi način nađe lepo kamenje, na najlon se prvo postavlja šljunak koji će sprečiti da jaka kiša i eventualne bare odnesu dekorativno kamenje sa mesta. Na šljunak se stavlja kamen, a najveći komad treba da se nalazi na kraju reke.

Reka se formira posipanjem sitnog kamenja koje je prošarano većim komadima. Međutim, pravi utisak reke koja teče dobija se pažljivim ređanjem kamenčića oblutaka. Kamenčići se postavljaju užom stranom, uzdužno odozgo ka dole. To je dug posao, ali je, na kraju, efekat fantastičan. Kamenčići, zaista, deluju kao voda, a dobar detalj je i kada se u sredini reke postavi veći kamen, poput prepreke, i oko njega u istom ritmu poprečno ređaju kamenčići. Pejzaž u vrtu zahteva trud i vreme, ali kada ga jednom napravi, vlasniku ostaje samo da u njemu uživa i povremeno ponešto popravi.
MATERIJALI
BAŠTOVANI ne treba da budu striktni, već treba da mešaju materijale. Recimo, treba kombinovati šljunak za stazu, cigle za ivičnjak leja, veliko kamenje za rondele i ploče za stazu. U prirodi se mešaju različiti materijali, pa tako treba da bude i u bašti.