Staklo na podu, zidu, stepeništu...

Tatijana Nešić, arhitekta

22. 05. 2017. u 18:20

Providan materijal od kojeg se ne prave samo vrata i prozori

Стакло на поду, зиду, степеништу...

Shutterstock

STAKLO se odavno ne koristi samo za prozore i vrata i danas je jedan od najznačajnijih i najkorišćenijih materijala za opremanje enterijera. Osim što je sinonim za luksuz i eleganciju, staklo prostoru daje prozračnost i čistoću, sumornu i tamnu unutrašnjost transformiše u prostran i jednostavan ambijent.

Mada mnogi misle da staklo čini prostor hladnim ili da je previše lomljivo i osetljivo, to nije tako, i uz pravilnu kombinaciju sa drugim materijalima (drvo, kamen), postaje vrlo atraktivan element u enterijeru. Staklo može da se nađe na pregradama, zidovima, policama, stepeništu, podovima, plafonima, oblogama, nameštaju ili bilo kojim drugim dekorativnim predmetima.

Efektna dekorativna stakla mogu da se podele u više kategorija. Generalno, u enterijerima se koriste stakla sa dvostrukim ili urezanim dezenom, bojeno staklo ili fotografija na staklu. Pregrade mogu biti prozirne, poluprozirne ili potpuno neprozirne. Uglavnom se koriste sigururnosna dvoslojna ili troslojna stakla debljine 24 mm, 36 mm ili 40 milimetara koja se postavljaju u ram (vidni ili skriveni), ili vođice.

Elementi od stakla mogu se upotrebljavati u svim prostorijama u stanu, naročito je to preporučljivo za manje, kao i one prostore u kojima nedostaje prirodno osvetljenje. Tako se u kuhinji staklo može koristiti umesto keramičkih pločica na zidu, iznad radne ploče. Dugotrajno je, lako se čisti, a izbor kolorita i dizajna je neograničen. Glavne prednosti u odnosu na pločice i druge materijale su te što na staklu ne ostaju fleke, bakterije se ne zadržavaju, a ne postoje ni fuge koje treba čistiti. Takođe, pločice od stakla koštaju koliko i neke bolje keramičke, za razliku od nekih drugih stvari od ovog materijala koje su prilično skupe. Specijalnom štampom na staklu, bilo da su u pitanju vodopad, egzotične palme ili voće, dobijaju se jedinstvena i inovativna rešenja koja se mogu primeniti ne samo na kuhinjske zidove, već i tuš-kabine, staklena vrata, pregradne zidove, ograde....

Za izradu staklenih, transparentnih pregradnih zidova i pregrada koriste se još staklene prizme. Želja za većom prozračnošću u enterijeru šezdesetih godina XX veka dovela je do pojave građevinskog materijala koji razdvaja prostor, a dopušta prolaz sunčeve svetlosti. U tom periodu staklena prizma se koristila samo za spoljašnje zidove, međutim, vremenom je počela da se upotrebljava i u unutrašnjosti, najčešće u izradi tuš-kabina, šankova, pregradnih zidova i drugih segmenata u enterijeru koji daju prostoru nesvakidašnji izgled..

Savremena tehnologija danas doprinosi razvoju novih vrsta stakala, pa samim tim omogućava njegovu upotrebu za izradu podova i stepeništa, što je do pre nekoliko godina izledalo nemoguće i veoma opasno. Stakleni podovi i stepeništa su postali sve popularniji za dekorisanje modernih stambenih prostora, jer transparentno staklo na podu ostavlja utisak lakoće i vizuelno povezuje prostorije u enterijeru. Međutim, staklo se na podu uglavnom koristi da pokrije samo jedan njegov deo kako bi se po njemu lakše hodalo, a za većinu je glavni razlog cena. Ovako kvalitetno staklo nije jeftino, pa bi vam za kvadrat, sa postavljanjem, trebalo bar 150 evra.


PRIZME

STAKLENA prizma ima široku paletu boja i oblika. Postoje prizme u boji koje se zbog svojih osobina mogu koristiti samo u enterijeru, kao i one koje unutar sebe imaju srebrnu nit kako bi reflektovale 30 odsto više svetlosti (metalizirane prizme). Sve ove prizme se mogu jednostrano ili obostrano peskirati, čime se dobijaju potpuna privatnost i osvetljenje prostora.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije