I lekovi proređuju broj vlasi
26. 03. 2018. u 20:15
Mnogo je uzroka pojačanog opadanja kose koje se često pogrešno pripisuje promeni godišnjeg doba. Najviše šest meseci od početka terapije za hronične bolesti pacijenti traže pomoć dermatologa

Shutterstock
PORED sezonskog intenzivnijeg ispadanja vlasi, koje se javlja kod 20 odsto stanovništva, pojačano opadanje kose može da bude uzrokovano i različitim oblicima fizičkog i psihološkog stresa, kao što su teške virusne ili bakterijske infekcije praćene visokom temperaturom, veliki operativni zahvati, ozbiljne povrede i emocionalne traume.
- Pojačani gubitak kose primetan je tek dva do četiri meseca nakon fizičkog ili emocionalnog stresogenog događaja - kaže dr Jelena Perić, dermatovenerolog Kliničkog centra Srbije. - Na sreću, pošto je poremećaj reverzibilan, opadanje kose uzrokovano stresom spontano prestaje bez primene terapije, tako da se kosa postepeno obnavlja tokom nekoliko meseci.
Isto važi i za postporođajni gubitak kose, koji može da bude veoma izražen.
- Ovaj oblik prekomernog opadanja kose se smatra fiziološkim, obično je najintenzivniji u četvrtom mesecu posle porođaja - objašnjava naša sagovornica. - Potpun oporavak se očekuje do navršenog prvog rođendana deteta.
S druge strane, raličita hronična oboljenja, prvenstveno poremećaji funkcionisanja štitaste žlede, kao i drugi hormonski disbalansi, autoimunske bolesti, kao i oboljenja jetre mogu da budu uzrok permanentnog, pojačanog opadanja kose. Rigorozne dijete, sa naglim gubitkom telesne težine, nedostatak proteina, vitamina i minerala, prvenstveno vitamina D i B12, biotina (vitamin H), folne kiseline (vitamin B 9), gvožđa i cinka, takođe, dovode do istog problema.
- U lečenju se, u zavisnosti od razloga gubitka kose, mogu koristiti hormoni, vitamini, minerali, a kod pojedinih pacijenata je dovoljno da se isključi uzrok koji je doveo do nastanka problema - objašnjava naša sagovornica.
Pojačan gubitak kose može da nastane i zbog upotrebe brojnih lekova, što posebno pogađa sve grupe hroničnih bolesnika:
- Najviše pola godine od uvođenja leka pacijenti koji boluju od neke hronične bolesti obraćaju se za pomoć dermatologu zbog primetnog gubitka kose - kaže dr Perić. - U tim slučajevima savetujemo da se od nadležnog lekara zatraži promena leka, ukoliko za to postoje mogućnosti.
Lekovi koji najčešće izazivaju pojačano opadanje kose su prvenstveno različite vrste citostatika, ali i kontraceptivi, analgetici, lekovi za snižavanje visokog krvnog pritiska, statini, retinoidi, antikoagulansi, antimalarici, antimikotici, kao i veliki broj neuroloških lekova.
Smatra se da u normalnim uslovima dnevno ispada od 50 do 100 dlaka, dok se u različitim patološkim stanjima taj broj višestruko uvećava. Gubitak više od 100 vlasi dnevno smatra se neuobičajenim i zahteva pregled dermatologa.
GENETIKA
Gubitak kose u čeono-temenom delu naziva se androgenetska alopecija. Reč je o genetski uslovljenoj pojavi koja se javlja kod oba pola, obično između 18. i 25. godine.
Iznenadan gubitak kose u vidu jednog ili više pravilnih, kružnih polja na kojima dlaka u potpunosti nedostaje naziva se alopecija areata. Ona nastaje kao rezultat kompleksne interakcije između naslednih faktora i imunološkog odgovora, uz značajnu ulogu stresogenih životnih događaja.