Ko pogrešno izabere banju, vrati se umoran
30. 04. 2018. u 12:40
Primarijus dr Aleksandar Jokić, fizijatar-balneoklimatolog, o mogućnostima prevencije i lečenja bolesti u rehabilitacionim centrima: Dijagnoza osnovne bolesti nije jedini kriterijum pri odabiru lečilišta, mora da se vodi računa i o drugim zdravstvenim tego

foto V.Mitrić
ZBOG reumatskih, koštano-zglobnih i mišićnih, kao i pojedinih kožnih bolesti trebalo bi ići u Banju Koviljaču. Zbog oboljenja perifernih krvnih sudova - u Gamzigradsku, a zbog kardiovaskularnih oboljenja u Nišku Banju. Oni koji se rukovode drugim kriterijumima, recimo cenom bolničkog dana i blizinom odredišta, a ne medicinskim indikacijama, rizikuju da se iz rehabilitacionog centra vrate umorniji i sa izraženijim tegobama nego pre odlaska na oporavak.
Na to u u intervjuju za "Večernje novosti" upozorava primarijus dr Aleksandar Jokić, fizijatar-balneoklimatolog, v.d. generalnog direktora Specijalne bolnice za rehabilitaciju Banja Koviljača, koja je u mreži zdravstvenih ustanova Srbije.
Zašto je važno da se pacijenti pre izbora banje konsultuju sa svojim lekarom?
- Oni koji dolaze sa uputom, o trošku zdravstvenog fonda, ne mogu da pogreše, jer je u tom slučaju procedura jasna: pacijent se upućuje u banju isključivo prema medicinskoj indikaciji. Komercijalni gosti, međutim, često imaju druge kriterijume, i ako trijaža u samoj banji nije dobra, i gost nije pod lekarskim nadzorom, mogu da se ispolje neželjena dejstva na primenjenu banjsku terapiju.
* Šta može da se dogodi?
- Ako pacijent ima neregulisan krvni pritisak, usled karakteristika prirodnog lečilišta i primenjenih procedura rehabilitacije može da dođe do dodatnog pogoršanja hipertenzije, a kod onih sa niskim krvnim pritiskom do pada pritiska i kolapsa. Pacijent sa astmom, u lečilištu gde je inače povećana vlažnost vazduha, može, recimo, da dobije napad gušenja.
* Znači li to da dijagnoza osnovne bolesti nije jedini kriterijum za izbor banje?
- Da, u slučajevima kada pored osnovne bolesti postoje i druge zdravstvene tegobe. Dijagnoza je jedna stvar, ali pacijent, čak i u lečilištu koje mu odgovara po osnovnoj bolesti, ne može da koristi sve raspoložive terapije zbog drugih zdravstvenih tegoba. Recimo, ako ima osteoporozu, naša banja je za njega pravi izbor. Ali, ako ima proširene vene ili neki drugi problem sa krvnim sudovima, neće moći na terapiju blatom i kupanje. Svaki pacijent, i ako je komercijalni, mora da prođe medicinsku trijažu. Ne može po svom izboru da koristi šta želi, jer banja nije hotel.
dr Aleksandar Jokić

* Zašto se onda banjski potencijali ne koriste više u prevenciji oboljenja?
- Prema pravilniku, pacijenti ne može u banju o trošku osiguranja ako ima teži oblik diskushernije, ali može posle operacije. Uslov za banju je operacija. Isto je i sa bolestima, recimo, velikih zglobova. Za banju se dobija uput tek posle ugradnje veštačkog kuka ili kolena. U tom kontekstu je racionalno pitanje da li rehabilitacijom u banji te operacije mogu da se spreče. Preventivni boravak u rehabilitacionom centru bio bi trošak za zdravstvo, ali i operacija košta. Ne mogu terapijama u banji da se leče svi oblici diskushernije ili artroze, ali neki mogu i trebalo bi u prevenciji koristiti sve banjske kapacitete u Srbiji.
* Koliko treba da traje boravak da bi bilo efekata od banje?
- Dokazano je da je, kada se radi o lečenju, optimalan boravak u banji tri nedelje. Kad se dolazi zbog prevencije idealno je po tri-četiri dana, nekoliko puta godišnje. U razvijenim zemljama ljudi idu u banje dok su mladi i zdravi, kod nas, nažalost, uglavnom kad obole.
foto Z.Jovanović

STARENjE
* Kako banjska terapija utiče na proces starenja organizma? O tome ste objavili jedan od prvih pet naučnih radova u svetu?
- Istraživanjem na ćelijskom nivou uspeli smo da dokažemo pravu lekovitost vode i peloida u Banji Koviljači. Svaka voda je lekovita, ali u tim podelama su najlekovitije sumporovite vode, jer jedinjenja sumpora ulaze u sastav žive ćelije, aminokiselina, u građu hrskavice... One daju i najbolji rezultat u lečenju reumatskih bolesti. Voda ili pakovanja od blata nemaju nuspojave ako se pravilno doziraju, a daju izvanredne rezultate.
KONTROLA
* Koliko često se kontrolišu prirodni lekoviti potencijali?
- Svaka banja mora vodu, a ako ima i blato, po zakonu jednom u tri godine da šalje u referentne ustanove na kontrolu, da se pokaže sastav i da preporuka kod kojih bolesti deluju.