Celzijus nas sve ošamutio
11. 02. 2017. u 15:30
Prelazak temperature iz "debelog minusa" na prolećnih 15 stepeni šok je za organizam

Shutterstock
PRELAZAK temperature iz "debelog minusa" na prolećnih 15 stepeni, kao što je bilo prošlog vikenda, šok je za organizam i može da izazove brojne simptome ne samo kod hroničnih bolesnika već i kod potpuno zdravih. Kod onih koji su dobrog zdravlja značajnije varijacije spoljne temperature uzrokuju glavobolju, pad koncentracije i osećaj umora, dok su kod onih sa hroničnim bolestima, pogotovo srca i pluća, tegobe mnogo izraženije.
Doktor Dejan Žujović, pulmolog Zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Beogradu kaže da nagle promene temperature najviše pogađaju astmatičare i one koji boluju od hronične opstruktivne bolesti pluća.
- Kod njih usled bilo kakve promene spoljnih uslova dolazi do pogoršanja stanja, odnosno napada gušenja zbog čega je ponekad potrebna i hitna medicinska pomoć - objašnjava dr Žujović.
Pogoršanje simptoma usled otopljenja mogu da osete i oni koji imaju neku od virusnih infekcija bronhija, pa se zato savetuje što više odmora, lagana fizička aktivnost i dosta toplih napitaka.
Vremenske oscilacije teško podnose i pacijenti koji lekovima regulišu vrednosti krvnog pritiska:
- Porast temperature dovodi do naglog pada krvnog pritiska i zbog toga se često osećaju malaksalost i umor - kaže profesorka dr Vesna Stojanov, kardiolog i klinički hipertenziolog u Kliničkom centru Srbije. - U toj situaciji potrebno je smanjiti dozu lekova po savetu lekara, ali pri tome mora da se vodi računa da se izbegava slana zimska hrana.
Nagli pad pritiska obično je praćen i poremećenim ili nepravilnim srčanim pulsom zbog čega se mnogi pacijenti uplaše. Ovaj strah nije opravdan ako tegobe prođu u toku dva do tri dana, jer je reč o prilagođavanju organizma na spoljne uslove. Ukoliko tegobe potraju neophodan je odlazak kod lekara.
Vrednost krvnog pritiska najviša je ujutru posle buđenja, a prirodno počinje da pada od 23 časa do dva ujutru kada je najniži. Merenje pritiska u stojećem stavu neophodno je kod dijabetičara i kod starijih, jer se tako otkriva njegov pad. U svim drugim situacijama pritisak može da se meri u sedećem položaju. Pri tome najbolje ga je izmeriti u tri navrata u razmacima od tri do pet minuta, a srednja vrednost će pokazati njegovo stvarno stanje.
MIROVANjE
TEGOBE koje mogu da se ispolje usled povećanja spoljne temperature najbolje se prevazilaze odmorom. Mirovanje je neophodno da organizam napravi prirodnu ravnotežu, a naročito je potrebno ukoliko postoji bilo kakav oblik prehlade. Jer, u tom slučaju, smanjen je kapacitet pluća, a dok kijamo i kašljemo pritisak u abdominalnoj šupljini se povećava preko tri puta, a taj napor ugrožava zdravlje srca.
Mi Svi
11.02.2017. 16:00
Zao mi je sto nije nista receno sta bude kad temperatura ode u obrnutom pravcu,iz te "toplote"ponovo u minus.Sta se onda dogodi sa organizmom i kako ici kod doktora kad je coveku najteze.Za ovakve stvari morao bi postojati neki telef.za lekarske savete.
Komentari (1)