OPREZ: Zbog zagađenog vazduha jedva dišemo!

M. A. Veljković

24. 12. 2016. u 11:05

Količina štetnih čestica povećana u mnogim gradovima Srbije u proteklih nekoliko nedelja. Najugroženiji su bolesnici sa hroničnim respiratornim problemima

ОПРЕЗ: Због загађеног ваздуха једва дишемо!

Shutterstock

U BEOGRADU, Pančevu, Boru, Užicu, Kragujevcu, Valjevu ovih dana jedva se diše, jer količina zagađenog vazduha premašuje dozvoljene granice!


Povećanje štetnih čestica, kao što su ozon, azotni oksidi, rastvorljiva organska jedinjenja i ugljen-monoksid, koje je naročito izraženo tokom zimskih meseci kada nema vetra, utiču na zdravlje disajnih puteva kod svih, a naročito kod obolelih od astme, hronične opstruktivne bolesti i drugih oboljenja disajnih organa, upozoravaju stručnjaci.


Posebno je zabrinjavajuća činjenica da se Srbija nalazi na 10. mestu u svetu po smrtnosti od zagađenog vazduha!Registrujemo čak 137 umrlih na 100.000 stanovnika pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije.


Doktor Dejan Žujović, iz Zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu Beograd, objašnjava da je zagađenje vazduha, odmah iza aktivnog i pasivnog pušenja, osnovni faktor rizika po zdravlje disajnih puteva.


SVETSKI PROBLEM - PREMA procenama Svetske zdravstvene organizacije 92 odsto svetske populacije živi u uslovima van propisanih standarda o kvalitetu vazduha - navodi doktor Dejan Žujović.
- Procene su da je 2012. godine zagađen vazduh odgovoran za tri miliona prevremenih smrtnih ishoda u svetu, od toga se 88 odsto smrti dogodilo u nerazvijenim ili srednje razvijenim zemljama.

- Zagađenje je povezano sa češćom pojavom astme kod dece koja žive u okolini prometnih saobraćajnica, češćom pojavom hronične opstruktivne bolesti pluća, ali i karcinoma - kaže dr Žujović. - Osim ovih oboljenja, zagađen vazduh je odgovoran i za češću pojavu i akutnih respiratornih oboljenja, ali i šloga i srčanih bolesti.


Kod pacijenata koji boluju od astme, hroničnog rinitisa i opstruktivnog bronhitisa, u periodu kada je koncentracija štetnih materija u vazduhu povećana, dolazi do pogoršanja bolesti. Obično se javljaju napadi gušenja, kašlja, zviždanja u grudima. Ni zdrave osobe nisu imune na zagađenje u vazduhu i kod njih češće dolazi do pojave akutnih respiratornih oboljenja.

- U danima kada je zagađenost povećana hronični pacijenti ne bi trebalo da izlaze napolje, čak ni u kratke šetnje, kao ni da otvaraju prozore i provetravaju domove - savetuje dr Žujović. - Uz redovnu terapiju, ovo su jedine mere koje mogu da se primene, kako se njihovo stanje ne bi pogoršalo. Još je važno da pacijenti moraju da budu edukovani šta da rade kada dođe do prvog intenziviranja simptoma, kako bi se služba hitne pomoći što manje opterećivala.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Dr Miggyy

25.12.2016. 09:22

Kako tvrde novine, a više dokazuju građani Bora, da se ovih dana u Boru ne može disati. Ko je u pravu, Spaskovski, koji nagovorio kanadske inženjere da hvale njegovo nebo iznad Bora kao nikada čistije ili građani i građanke koji ne mogu da dišu punim plućima. Svako je u pravu, borani ne lažu, a Sosan kada ne zine onda ne laže. Tačno je da Spaskovski ništa nije ispunio, ali zato je RTB Bor dovoljno ispraznio.