Izleti u prirodi

Ž. P.

01. 05. 2018. u 19:28

Zelenilo i lepo vreme nas mame da izađemo napolje i udahnemo svež vazduh punim plućima. Pripremite hranu i sa porodicom i prijateljima uživajte na otvorenom

Излети у природи

Shutterstock

Stiže nam Prvi maj, a sa njim i početak sezone izleta u prirodi. Bilo da je u pitanju nekoliko sati ili ceo dan, boravak u prirodi blagotvorno utiče na zdravlje i organizam.

Zelenilo i lepo vreme nas mame da izađemo napolje i udahnemo svež vazduh punim plućima. Pripremite hranu i sa porodicom i prijateljima uživajte na otvorenom. Ako postoje uslovi, pripremite roštilj u prirodi i to tako što ćete prethodno u kući marinirati meso i izgrilovati ga na izletu. Od kuće ponesite neko povrće poput paprika, paradajza, tikvica koje možete grilovati posle mesa.

Izleti u prirodi su jedinstvena prilika da naučite vaše mališane sve o biljnom i životinjskom svetu, pa napravite kviz prepoznavanja insekata i biljaka koje vidite. Psiholozi preporučuju da treba uvesti dan bez tableta i telefona, a boravak u prirodi će vaše mališane naterati da zaborave na moderne sprave.

Jedino o čemu treba voditi računa na izletima su krpelji, pa ponesite ćebe i obavezno po povratku iz šume pregledajte kožu da budete sigurni da vam se nisu zakačile ove dosadne životinje.

Stolice za ljuljanje

Posle napornog dana nekad je sve što nam je potrebno knjiga i udobna stolica. Hit u uređenju prostora poslednjih godina su stolice za ljuljanje uz pomoć kojih je lako napraviti kutak za uživanje na verandi, tremu, ali i unutar stana.

Drvene stolice najbolje se slažu uz klasični, tradicionalni enterijer, a ako su bele domu daju retro notu. Stolice od ratana uklapaju se uz rustično uređenje prostora, a upotpuniće ih jastučići za sedenje koji daju osećaj topline i udobnosti. Stolice sa metalnim elementima najbolje "idu" uz minimalistički enterijer.

U stolicama ne uživaju samo odrasli, već i deca, a ritmično ljuljuškanje snižava stres i smanjuje nervozu.

Bicikli

Došlo je vreme da omiljene dvotočkaše izvučemo iz garaža, obrišemo prašinu, proverimo gume i uživamo u svakodnevnoj vožnji do posla ili obližnjeg izletišta vikendom.

Da li ste znali da je prvi bicikl kreiran u Francuskoj, ali je moderni dizajn rođen u Engleskoj? Prvi komercijalni bicikl koji je prodat u Parizu 1868. godine težio je 80 kilograma. Svake godine proizvodi se više od 100 miliona bicikala, a na svetu je trenutno milijarda "velosipeda".

Osim za vožnju po gradu, specijalni modeli namenjeni su vožnji po brdima i planinskim stazama. Reč je o ekološkom vidu vožnje koji je prijateljski nastrojen prema životnoj sredini zbog čega zabrinjava podatak da se u Americi samo jedan odsto putovanja obavlja na biciklu. Ali zato u Holandiji sedam od osam stanovnika starijih od 15 godina poseduje bicikl, a skoro trećina putovanja obavlja se na biciklu. Godišnje održavanje bicikla je 20 puta jeftinije nego održavanje automobila, a ni brzina nije zanemarljiva. Najbrža zabeležena brzina na ravnoj površini je neverovatnih 133 kilometra na sat.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije