Ništa se ne događa slučajno

Marina Jungić Milošević

27. 03. 2018. u 17:26

Primeri sinhroniciteta (znakova) su svuda oko nas, a njihovo prepoznavanje povezano je sa sposobnošću da koristimo intuiciju

Ништа се не догађа случајно

Shutterstock

SIGURNO vam se već dešavalo da razmišljate o određenoj osobi koju dugo niste videli ni čuli, a onda sasvim slučajno naiđete na nju. Nameravate da pozovete nekoga i ta osoba vam se javlja. Dok tragate za nekim rešenjem, neočekivano dobijete odgovor, uputstvo ili pomoć na stranici knjige koju ste upravo otvorili ili kroz neobavezan razgovor sa nekim. Da li slučajnosti postoje ili se ništa na ovom svetu ne dešava slučajno, za "Život Plus", objašnjava Maja Mandić Marković, psiholog:

- Svest je kao blještava svetiljka koju drži usmerena namera potpomognuta mnogobrojnim svesnim i nesvesnim procesima koji se odvijaju unutar nas. Na primer, ako razmišljamo o tome kako da popravimo svoju fizičku kondiciju, odjednom ćemo početi da primećujemo ljude koji trče, prodavnice sportske opreme, flajere za teretane, fitnes centre, koji su nam svaki dan bili pred očima, a ranije ih nismo primećivali. Naša podsvest uzima ozbiljno našu nameru i otvara nam puteve i mogućnosti koji su sa njom povezani.

Intuicija šalje signale

Primeri sinhroniciteta su svuda oko nas, a njihovo prepoznavanje je povezano sa našom spremnošću da koristimo svoju intuiciju.

ŽIVOTINjE IMAJU JAČU INTUICIJU - ISTRAŽIVANjA običnih situacija u kojima se ispoljavaju sinhronicistički fenomeni kod životinja, potvrđuju da je njihova intuicija jasnija od naše. Postoji, na primer, više od 5.000 izveštaja o mačkama koje nestanu kada vlasnik odluči da ih vodi kod veterinara. Bez obzira koliko se vlasnik trudio da ne misli i ne uradi ništa što bi mački sugerisalo njegovu nameru, ona nestane pred polazak. Više od pola veterinarskih ambulanti u Velikoj Britaniji stalno otkazuje preglede mačaka, a neki ih ni ne zakazuju iz istog razloga. Mnogi vlasnici pasa znaju da će ih ljubimac čekati kraj vrata, čak i kada promene mesto parkiranja, čak i kada dođu u sasvim neočekivano vreme, čak i kada pokušaju da promene način dolaska kući.

- Svi imamo kapacitet za intuitivno reagovanje i spoznaju, samo kod većine preovladava nesigurnost, strah ili blokiranost u pogledu ove vrste informacija. Intuitivne informacije dolaze iz kolektivnog ili transpersonalnog nesvesnog i dobro je uzeti ih u obzir kao i druge objektivne ili racionalne podatke - smatra naša sagovornica.

Sinhronicitet, termin koji potiče od Karla Gustava Junga, tvorca analitičke psihologije, naziva se i akauzalna povezanost što znači da su različiti događaji povezani po smislu, ali ne i uzročno posledično.

- Dok sam studirala, primetila sam da kada krenem iz stana na ispit, dok se spuštam sa 12. sprata do prizemlja, ako me neko zaustavi i uđe u lift, dobijam najvišu ocenu. To je bio nepogrešiv znak. Znači, kada bih krenula da polažem ispit, to nije imalo nikakve veze sa komšijom koji je krenuo na pijacu i ušao u lift, ali kada smo zajedno, uvek je bio znak da ću dobiti desetku - kaže Maja Mandić.

Sinhroniciteti su znakovi koji nam saopštavaju da obratimo pažnju na nešto ili nam daju potvrdu da smo na dobrom putu, samo je važno da naučimo da ih pravilno tumačimo. Sa druge strane, upozorava naš psiholog, vrlo je teško povući granicu između sinhroniciteta i nepotrebnog sujeverja.

- Ponekad zaista ne znamo da li su, na primer, negativni znakovi, upozorenje da se zaustavimo ili blokade koje je potrebno da prevaziđemo da bismo postigli uspeh i ostvarili cilj kome težimo. Ono što možemo je da obratimo pažnju na slučajne situacije koje prate naše akcije i da promislimo o njima. Jedna moja poznanica je htela da sklopi posao za svoju firmu. Dok se spremala na prvi sastanak, povredila je prste na vrata od kola. Drugi put, pre susreta, imala je sudar, a pre zaključivanja ugovora, poplavu u kuhinji. Ispostavilo se da je taj posao bio više nego katastrofa ih koje je teškom mukom izašla, kaže Maja.

Kao jednu od potvrda i ilustracije principa sinhroniciteta, naša sagovornica navodi i Ji Đing, kinesku "Knjigu promena".

- Odgovori u Ji đingu se dobijaju korišćenjem štapića ili mnogo češće, bacanjem tri novčića šest puta. Dok to radi, osoba je koncentrisana na svoje pitanje. Iz toga se izvodi šest isprekidanih ili punih linija koje upućuju na jedan od 64 heksagrama "Knjige promena" koja sadrži odgovor. Ovaj način divinacije, kao i većina drugih, bazira se na intuiciji i akauzalnom povezivanju. U osnovi toga stoji ideja da ako neki sistem proricanja sadrži sve moguće arhetipske situacije (univerzalne situacije koje mogu da se dogode ljudima), on će neuzročnom vezom ukazati na prirodu ili rešenje pitanja koje je postavljeno.


NEVIDLjIVI MATRIKS

I parapsihološki fenomeni o kojima je govorio Jung predstavljaju primere sinhroniciteta, podseća naša sagovornica.

- To su tri nivoa nesvesnog: lično nesvesno, kolektivno nesvesno i psihoidni nivo (transpersonalno nesvesno). Poslednja dva nivoa su povezana sa sinhronicističkim doživljajima. Kolektivno nesvesno može da se da uporedi sa riznicom predačkog i rasnog iskustva koje potencijalno koristimo. Na primer, nalazimo se u situaciji koja nam izgleda beznadežna i ne znamo šta da uradimo. Ali kroz kolektivno nasleđe, neko od naših predaka se sigurno nalazio u sličnoj situaciji i iskusio sve aspekte tog procesa i njegovog razrešenja. Onda, delovanjem kolektivnog nesvesnog, sanjamo san koji nas pokrene, ohrabri ili nam otvori neke pravce rešenja. Ili se dogodi da ugledamo knjigu u radnji koja nam pruži alat i pomoć ili slučajno sretnemo osobu koja je prošla slično iskustvo i zna da nam da dobar savet.

Transpersonalno (psihoidno) nesvesno je neka vrsta eksterne memorije čovečanstva. Mi smo umreženi sa drugim ljudima u nevidljivom matriksu veza i potencijalno nam je dostupna svaka informacija, ako za njom posegnemo. Ovim fenomenom se objašnjava istovremeni dolazak do određenih otkrića, napretka ili promena obrazaca ponašanja kod pojedinaca i grupa ljudi koji su na različitim mestima na planeti, a nisu međusobno povezani ni na koji način. Sve u univerzumu ima neku vrstu svesnosti i kolektivnu memoriju.

KO NAS PRIVLAČI?

- DEJVID Ričo u svojoj knjizi “Sinhronicitet” govori o tome da su naša bliska prijateljstva, a pogotovo ljubavne veze rezultat delovanja zakona sinhroniciteta. Način na koji upoznajemo ljude koje volimo obično je veoma interesantan i prepun neočekivanih podudarnosti. Jedna moja prijateljica je krenula kući sa posla, saplela se na izbočinu na trotoaru i udarila glavom raskrvarivši je. Lekar, njen budući muž koga tada nije poznavala, baš u tom trenutku, u delu grada gde gotovo nikada ne zalazi, tražio je radnju za popravku mobilnog telefona. Već znate šta se dalje dešavalo...

Povezujemo se i nesvesno nas privlače one osobe koje mogu da nam pomognu da razrešimo nedovršena emotivna pitanja i da prevaziđemo zastoj ili blokade u unutrašnjem ili spoljašnjem svetu. To što je ostalo nedovršeno, nerazvijeno, zatvoreno, željeno, privlači ljude, okolnosti i situacije koje mogu da pokrenu završavanje, razumevanje i proces daljeg ličnog rasta. To se naravno ne odnosi samo na pozitivne i prijatne sitacije. Naprotiv, često dobijamo izazov koji nas pokreće ka razrešenju ličnih emotivnih čvorova i blokada.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Tadijakadija

28.03.2018. 15:46

Ји Ђинг је једна од врсте прорицања будућности (бацањем новчића),која даје само смернице шта може бити.Будућност није непроменљива , већ се може променити драстичном променом начина размишљања о проблему.Кинези су врло практични и измислили су овај начин прорицања будућности да би спречили неодлучност,која је често пута најлошија за човека.