Umeće ćaskanja

M. D.

15. 09. 2017. u 19:49

Dok razgovarate uvek se pridržavajte pravila "30 odsto novih informacija" i pružite sagovorniku novu informaciju.

Умеће ћаскања

Shutterstock

SAVREMENI život zahteva od nas da usavršimo veštinu ćaskanja kojoj, nažalost, nismo svi vični, pa smo neretko svedoci (i junaci) neprijatne tišine koju ne znamo kako da prekinemo. Srećom, ovaj problem lako možete prevazići ukoliko se pridržavate pravila "30 odsto novih informacija", uveravaju stručnjaci. To zapravo znači da dok razgovarate uvek pružite sagovorniku novu informaciju. Naravno, teško je u trenu matematički izmeriti koliko ste novih informacija dali, ali gledajte da ne ponavljate samo ono što sagovornik kaže.

Na primer, ako se sagovornik požali: "Ne mogu više da podnesem ove klimatske promene", nemojte uzvratiti sa: "Da, vreme je stvarno postalo nepodnošljivo", nego kažite: "Za sledeću nedelju najavljuju novi talas tropskih vrelina, ali dobro je da kod nas nema orkanskih oluja ili, ne daj bože, uragana". Tako će se razgovor razvijati. Ne smete dati ni sve informacije odjednom, jer sagovornik neće imati šta da doda i izgledaće kao da i ne želite da ga saslušate. Zato je važno biti umeren.

Da bi ovo pravilo važilo, obe strane moraju da budu zainteresovane za razgovor, a tema treba da bude odgovarajuća. Mada, dobar sagovornik će od svake teme napraviti pravu temu, tvrde eksperti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Zla vestica

16.09.2017. 11:08

Ja sa nekim ljudima za koje znam da su neiskreni, nedobronamjerni i da me ne vole, upravo namerno vodim ovakve razgovore u kojima je prisutna ta tišina. Nje sam svjesna i uživam u njoj i nije me briga sto taj drugi ne želi da nastavi razgovor jer sa takvom vrstom ljudi pravi iskren razgovor pa bio i caskanje je nemoguć. Zato ne trošim energiju. To vazi i za blisku familiju, Tzv. kolege komšije.

Prince Tagoe

18.09.2017. 19:55

Da pruzimo sagovorniku novu informaciju? A kako da znamo da li nas sagovornik vec ima tu informaciju?