Stop za pljačkaše arheološkog blaga
02. 10. 2019. u 07:14
Ministar Vukosavljević poručuje "divljim" arheolozima: Suočićemo ih sa zakonom, mnogi će u zatvor

Caričin grad Foto D. Milovanović
LOPOVIMA koji su pustošili i poharali srpska arheološka nalazišta juče je u Ministarstvu kulture i informisanja bačena rukavica u lice. Protiv ovih štetočina i kriminalaca biće upotrebljena sva raspoloživa sredstva, naglasio je ministar Vladan Vukosavljević.
- Mnogo je prostora dato ovim pljačkašima, a ja im ovom prilikom obećavam da ćemo im uneti zebnju i strepnju u srca, pokušaćemo da ih suočimo sa zakonskim posledicama i nadam se da će mnogi od njih dopasti zatvora ili se suočiti sa krivičnim prijavama - rekao je Vukosavljević, uz napomenu da ovi "kopači" krše Krivični zakon, te da će Ministarstvo zbog toga tešnje sarađivati sa tužilaštvom, a elaborat o ovom crnom tržištu već je upućen Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Prema Vukosavljevićevom mišljenju, arheologija je kod nas u društvenom i medijskom zapećku, prate se samo velika otkrića, bez obzira na to što je naša zemlja krcata arheološkim nalazištima, od praistorije, preko antike do srednjeg veka.
PROČITAJTE JOŠ - NOVI NASLOV NA REPERTOARU BDP-a: Premijerni "Sumrak bogova"
- Mnogo više pažnje moramo da posvećujemo zaštiti svoje kulturno-istorijske tradicije, jer tako čuvamo svoj identitet - istakao je ministar, u toku čijeg trogodišnjeg mandata je više od 143 miliona dinara izdvojeno za brojne projekte istraživanja i zaštite arheoloških lokaliteta (preko konkursa Ministarstva, ali i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika i Narodnog muzeja).
Za naredni period, kako je istakao Vukosavljević, Ministarstvo kulture i informisanja je od Ministarstva finansija zatražilo sredstva za dva kapitalna projekta: "Konzervacija, restauracija i prezentacija arheološkog nalazišta Caričin grad u opštini Lebane" i "Istraživanje zaštita i prezentacija nalazišta Belo brdo u Vinči". Za period od 2020. do 2023. Caričin grad bi trebalo da dobije više od 395 miliona dinara, dok bi za trogodišnje radove u Vinči moglo da bude opredeljeno 364 miliona.
Kako je ocenio Adam Crnobrnja, predsednik Srpskog arheološkog društva, čiji je projekat "Podizanje svesti o značaju arheološkog nasleđa", realizovan u 22 grada u Srbiji, podržalo Ministarstvo, pljačkanje arheoloških lokaliteta je "krađa od budućih generacija". To, međutim, nije jedini vid ugrožavanja, jer ih devastiraju i divlja gradnja i nemar, za šta je naveo na desetine primera iz cele Srbije.
Vinča Foto B. Subašić

Da priča o arheološkim nalazištima može da izgleda i drugačije, na primeru Vinče, koja funkcioniše prema svetskim standarima, obrazložio je redovni profesor na katedri za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu profesor Nenad Tasić. Ukoliko im bude odobrena kapitalna investicija, njome bi bilo sanirano klizište koje preti lokalitetu, a cilj je da on postane i saomoodrživ. Specijalna savetnica Ministarstva Gordana Gavrić naglasila će očuvanju naše ostavštine za budućnost doprineti novi pojam koji će biti unet u naše zakonodavstvo - kulturni pejzaž.
ČEKA SE UNESKO
OD 2.572 nepokretna kulturna dobra upisana u Centralni registar, 194 su arheološka nalazišta, a jedino se Gamzigrad (Felix Romuliana) nalazi na Uneskovoj listi. Na Tentativnoj listi svetskog nasleđa, među šest kulturnih dobara iz Srbije je i Caričin grad (Iustiniana Prima).
REGISTAR POKRADENOG
NA PITANjE "Novosti" koliko se često artefakti poreklom iz naše zemlje pojavljuju na svetskim aukcijama i da li je neko zadužen da to prati, ministar Vukosavljević je odgovorio - veoma često, ali, nažalost, ne postoji mogućnost da se to organizovano prati. Međutim, za mnoga pokradena kulturna dobra verovatno će biti osnovan fond kako bi se otkupila, a radi se na tome i da se diplomatskim kanalima i razmenom vrate u zemlju.
- Elektronski registar podataka sa otuđenim i nestalim umetničko-istorijskim predmetima, koji je u izradi, omogućiće njihovo brže otkrivanje i efikasnije vraćanje - naznačila je Danijela Vanušić, pomoćnica ministra za kulturno nasleđe.
Sale
02.10.2019. 15:55
Kako bre sve to lepo funkcionise u npr Britaniji? I ima li nekih konsekvenci za muzejske radnike koji upravo to rade za sta vi osudjujete ove ljude?! Iskreno ovo je opet neko skretanje paznje sa necega drugog.... Izdvajate gomilu novca za papirologiju, a muzeju nemaju prostora da otkupe nesto i kada im se ponudi, a davacete nekome u inostranstvu????!!!
Gospodo, ako ne umete da smislite, a Vi prepišite Britanski zakon i nijedan nalaz vam neće izaći iz zemlje. Ograničite upotrebu veštačkog djubriva, ono je uništilo masu nalaza. Kaznite sve koji kopaju na arheološkim lokalitetima, ali povedite i računa o arheolozima. Verujte da masa stvari nestaje zbog njih. Hobistima omogućite zakonske okvire u kojima mogu da upražnjavaju ovaj sjajni hobi.
Komentari (2)