Dnevnik zabluda: Spomenik kulture

Slobodan Maldini

02. 08. 2019. u 12:25

Gradnju najznačajnije građevine posleratnog modernizma u Beogradu inicirao je državni vrh, a njen prvobitni naziv je hotel "Beograd"

Дневник заблуда: Споменик културе

Beogradski hotel "Kempinski" i stokholmski "Skandik Viktorija"

Pre pedeset godina, 31. jula 1969, otvoren je najsavremeniji hotel na Balkanu, poznati beogradski hotel "Jugoslavija".

Gradnju najznačajnije građevine posleratnog modernizma u Beogradu inicirao je državni vrh, a njen prvobitni naziv je hotel "Beograd". Konkurs za arhitektonski projekat raspisan je davne 1947, a prva nagrada dodeljena je Projektnom zavodu Hrvatske. Arhitektonsko rešenje potpisali su predstavnici stila modernizma: Lavoslav Horvat, Mladen Kauzlarić i Kazimir Ostrogović. U čistoj i jasnoj estetici prema uzoru na najvrednija ostvarenja čuvenog Le Korbizjea, predložena je impozantna građevina na desnoj obali Dunava kod železničke stanice Zemun, u modernom gradu koji je nicao prema planovima Nikole Dobrovića.

Gradnja hotela - mastodonta započela je naredne godine, ali je već nakon izgradnje zahtevne i obimne konkstrukcije, obustavljena 1949. usled političkih i ekonomskih turbulencija na relaciji Jugoslavija - SSSR.

Deceniju kasnije, 1960. godine, gradnja je nastavljena prema projektu Lavoslava Horvata. Dizajn enterijera izradili su prepoznatljivi srpski arhitekti: Ivan Antić, Mirko Jovanović, Vladeta Maksimović i Milorad Pantović, student i saradnik Le Korbizjea u njegovom pariskom ateljeu. Novi hotel pomerio je standarde arhitektonskog projektovanja na prostorima nekadašnje Jugoslavije.

Hol svečane sale opremljen je tada najvećim lusterom na svetu, ukrašenim sa 40.000 kristala proizvedenih u prestižnoj fabrici "Svarovski". Bilo je to glamurozno mesto, gde su boravili uticajni predstavnici svetske elite: Džimi Karter, Ričard Nikson, kraljica Elizabeta Druga, Nil Armstrong...

U NATO bombardovanju 1999. hotel je teško oštećen, a 2006. prodat je iz trećeg pokušaja kompaniji "Alpe-Adrija hoteli". Plan rekonstrukcije hotela sa zadržanim izvornim stanjem izradio je 2010. Goran Vojvodić, dodavši mu višespratnu kulu. Posle ovog projekta nižu se loša rešenja, koja uključuju po dve kule visine čak 140 metara, tržni centar, poslovne i stambene sadržaje.

Morbidan, stilski neodređen projekat sa dve kule koje uništavaju jedinstveni modernistički objekat hotela izradio je Ognjen Đurović. Među novijima je projekat hotela "Kempinski" lisabonskog biroa "Promontorio", koji prodaje notorni plagijat kule hotela "Skandik Viktorija" arhitekte Gerta Vingarda iz Stokholma, po principu "jednu kulu prodati kupcima u Srbiji, a sa tim parama napraviti sve ostalo".

Sudeći po brutalnosti projekata "rekonstrukcije" hotela "Jugoslavija", koji su sve osim rekonstrukcije, poslednji je momenat da ova arhitektonski vredna zgrada konačno bude stavljena na listu spomenika kulture, zaštićena od bahatih investitora. Predlažem da se autentičan i jedinstven objekat srpskog modernizma zgrada hotela "Jugoslavija" i urbanistički ambijent bloka u kojem se ona nalazi po hitnom postupku stave na listu zaštićenih spomenika kulture. n

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Jugoslava Pravdic

02.08.2019. 19:02

Svaka Vam čast. Konačno da neko napiše pravi tekst o ovom jedinstvenom objektu. Da. Staviti ga hitno pod zaštitu.