Savindan i u slavu čuvanja identiteta
28. 01. 2019. u 11:35
Ministar Vladan Vukosavljević prisustvovao Svetosavskoj akademiji u Zagrebu. U nastavku posete, razgovor i o Jasenovcu, kulturnom nasleđu...
.jpg)
Vladan Vukosavljević
ZAGREB - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
U PUNOJ dvorani zagrebačke Muzičke akademije "Blagoje Bersa" u nedelju veče je, u organizaciji Srpskog kulturnog društva "Prosvjeta", održana tradicionalna Svetosavska akademija koju je uveličao i dolazak ministra kulture i informisanja Srbije Vladana Vukosavljevića, a prigodnu besedu održao je mitropolit zagrebačko -ljubljanski Porfirije. U svečanoj atmosferi, veoma dostojanstveno, srpska zajednica u Hrvatskoj obeležila je značajan dan Svetog Savu koji se u Zagrebu obeležava još od devetnaestog veka.
Posebno su srdačno dočekane ministrove reči, koji je ujedno bio i izaslanik predsednika Aleksandra Vučića, da se Hrvati i Srbi bolje razumeju kada se njihova kulturna delatnost širi van granica država i kultura čuje glasno u jednom i drugome narodu.
On je podsetio da je srpska istorija, starija i novija, prepuna tamnih dana za pamćanje i pijetet, te da je tako i na području Hrvatske, premnogo tragičnih uspomena, kojih se moramo sećati, ako smo ljudi.
Mitropolit Porfirije
.jpg)
- Savindan je, opet, dan koji je svetao i srdačan, jer se sećamo, ne mučenja i stradanja, ne pobeda i pogibija, nego jedne svestrane ličnosti koja je zasnovala duhovni put i kulturni lik našeg naroda - rekao je ministar.
- Nemoguće je o Svetom Savi reći nešto novo, što još nije rečeno, a srpski pravoslavni narod u njemu vidi Hrista i simbol života. Ceo njegov život svedoči da je Hrist bio njegov početak i kraj, a kao autentičan hrišćanin tragao je za istinom i pravdom - rekao je mitropolit Porfirije, burno pozdravljen od prisutnih. - Kroz svoju ljubav prema svom narodu mogao je da oseti i druge i taj princip treba zadržati i danas - poručio je mitropolit Porfirije osvrnuvši se posebno na dva događaja iz istorije, kada je Sava otišao na Svetu Goru i sa Svete Gore u Srbiju.
Posebni događaj bio je nastup sjajnog hora i ansambla RTV Srbije. Prisutni su nakon Svetosavske akademije tražili od gostiju iz Beograda da češće dođu u Hrvatsku.
- Bio je to zaista prekrasan doživljaj čuti tako velike umetnike i sreća bi bila da naš narod u Hrvatskoj ima priliku da ih češće vidi i čuje - rekao nam je dr Vidoje Marić, za koga je akademija bila prigoda i da vidi mnoge istaknute Srbe u Hrvatskoj koji nastoje sačuvati identitet svog naroda.
.jpg)
Govoreći o radu SKD "Prosvjeta" njen predsednik dr Mile Radović je rekao da je cilj ojačati zajedništvo i kulturnu autonomiju, ali i istražiti istoriju Srba u Hrvatskoj. Ovogodišnja nagrada "Prosvjete" Sava Mrkalj dodeljena je istaknutom naučniku dr Dejanu Joviću, zbog doprinosa za očuvanje srpskog identiteta i tradicije, nakon njegove knjige "Rat i mit" i rada na časopisu "Tragovi".
- Ovo mi je prva nagrada nakon trideset godina kada sam dobio Rektorovu nagradu. Srpske i hrvatske teme treba "vratiti kući", jer o Hrvatima i Srbima češće i bolje pišu drugi, a ne Srbi i Hrvati - rekao je Jović i najavio potrebu stvaranja "novog imidža" srpske zajednice u Hrvatskoj.
Među gostima koji su došli da uveličaju ovaj skup bila je i ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Mira Nikolić, pomoćnik hrvatske ministarke kulture Davor Turković, zamenik predsednika SNV-a Saša Nikolić, te sveštenici Srpske pravoslavne crkve i mnogi poznati iz sveta nauke i kulture, poput dr Siniše Tatalovića, dr Dejana Jovića i dr Duška Ljuštine.
Dolazak ministra Vladana Vukosavljevića u Zagreb biće iskorišćen i da se na današnjem sastanku s hrvatskom ministarkom kulture Ninom Obuljen Koržinek razgovara o mnogobrojnim temama, među kojima i o povratku kulturnog blaga iz Srbije u Hrvatsku. Ministra Vukosavljevića će u ponedeljak u Zagrebu primiti i gradonačelnik Milan Bandić.
.jpg)
RAZMENA PODATAKA
NAKON ministra Vukosavljevića, veoma brzo se u Zagrebu očekuju još neki ministri iz Srbije, a na dnevnom redu bi trebalo da se nađu i tajni spiskovi sa imenima onih koje Hrvatska i Srbija potražuju zbog ratnih zločina.
OTVORENO O JASENOVCU
IAKO se ne radi o zvaničnoj poseti ministra kulture Srbije, hrvatska strana će apelovati da se pokrene i razgovor na najvišem nivou kako bi se i u Hrvatskoj i u Srbiji učinilo sve da istorijski revizionisti ne kvare odnose dveju država, pre svega oko bolne teme Jasenovca. Nedavno je tako u Hrvatskoj promovisana knjiga u kojoj autori umanjuju broj žrtava i iznose lažne podatke koji su pre svega uvredljivi za mnogobrojne žrtve tog logora, Srbe, Jevreje i Rome.