FILMSKA KRITIKA: Momci iz bloka
16. 01. 2019. u 12:41
"Bliski neprijatelji", režija David Elhofen

foto Z.Jovanović
Temperaturu na "Kustendorfu" podigao je Elhofenov film "Bliski neprijatelji", izvanredna pokazna vežba "filma potere", koji je još davno definisao Džon Ford kao situaciju "čoveka u opasnosti". Ovaj film je uzorak tog žanra u našem vremenu, profesionalni posao visoke kategorije, sa dobrim glumcima i efektnom dramaturgijom, pa mu je sigurna dobra prođa i u našim bioskopima. Ali, razlog što su se "Bliski neprijatelji" našli u Kusturičinoj selekciji sasvim je druge prirode. Ovaj film je, u najboljem, značajna studija savremene Francuske (mogla bi se slobodno pribrojati i autorova rodna Belgija) i sasvim lično, autorsko promišljanje o ljudima koji tvore Evropu našeg doba.
Glavni junaci ovog filma su desperadosi narko-biznisa (više se ne govori o kriminalu!), jedan diler a drugi žaca, odrasli u betonskim predgrađima današnjeg Pariza, među došljacima iz Magreba i rubnih delova sirotinjske Evrope. Svet koji je izgrađen kao utočište za sve one "Francuze koji se ne osećaju Francuzima" (izraz Elhofenov), Marokance, Alžirce, Portugalce i migrante sa svih meridijana, po spoljnim obeležjima sasvim liči na ovdašnje "blokove". Gotovo da nema arhitektonske i urbanističke razlike između novobeogradskih lamela i Mairie de Lilas, udaljenih čvorišta prigradskog života, nekoliko kilometara udaljenih od centra, obeleženih betonskim vertikalama i štimungom beznađa. Čak i eneterijeri ovih staništa verni su izrazi zajedničkog otuđenja. Taj autistični pejzaž Pariza rađa drugu, treću, četvrtu generaciju otpadnika, odsečenih od svojih korena, a potpuno neprilagođenih, čak i suprotstavljenih kulturi Zapada.
Taj u pravoj meri predstavlja "slepo polje" (Anri Lefevr), koje Evropa ne vidi i ne čuje, rezervat paralelnih zakona i mehanizama kontrole sasvim odvojenih od države. Novi tribalizam, donesen iz negdašnjih kolonija, postaje jači od poretka i buja nadomak Trokadera. Razne vrste trefikinga ovde su glavni izvor prihoda. Organizovani kriminal je endemična pojava i stiče se rođenjem, narod naveliko diluje i ne smatra to naročitim grehom. Prestupnici i policajci su bliski neprijatelji, žive "od nagodbi" i istog "viška vrednosti"; satiru jedni druge u potrazi za boljim životom; opasnost je deo ove smrtonosne igre.
Glavna tema ovog filma, međutim, nisu narko-ratovi nego potpuna i neopoziva smrt porodice. Elhofena ne zanima samo zašto ideja porodice nestaje iz života Zapada, nego i iz zatvorene zajednice došljaka iz tradicionalnih društava, gde je sve do susreta sa Zapadom imala odlučujuću ulogu. Sve se iznivelisalo i srušilo u Makronovoj Francuskoj, stari moral je nestao, novi nije ni počeo da se stvara. Sa porodicom umire i Evropa. U takvom društvu nema više vrednosti za koje vredi živeti. Nema više ni lopova i žandara. Na obema stranama su žestoki momci iz bloka.