Veso Đorem vitez slovenske kulture
17. 09. 2018. u 07:35
Legendarni ugostitelj i boem u Pragu odlikovan ordenom Konstantina Filozofa. Priznanje Slovenske unije zbog prevoda 15 knjiga naših autora na češki
.jpg)
Veso sa ordenom i plaketom
VESO Đorem, na prostorima nekadašnje Jugoslavije poznat kao vlasnik čuvene "Crvene galerije" iz predratnog Sarajeva, novi je vitez slovenske kulture! Priznanje mu je dodelila Slovenska unija, organizacija aktivna u svim slovenskim državama Evrope. Orden Konstantina Filozofa, ili Orden Svetog Ćirila, dodeljen mu je jer je minulih nekoliko godina o svom trošku preveo i štampao 15 knjiga srpskih autora na češki jezik, a dela su razdeljene gotovo svim češkim bibliotekama.
Preveo je i štampao "Sabrana dela Ive Andrića", pa ona Duška Kovačevića, Šantićeve pesme, "Zapise iz stare Bosne" Slobodana Srdanovića, "Baštu sljezove boje" Branka Ćopića... Đorem je upravo, kako nam otkriva, dao na prevod pesme svog druga iz Sarajeva, pokojnog Duška Trifunovića.
- Edicija knjiga "Slovenski jug prijateljima iz Češke" nastala je kao zahvalnicima građanima Praga što su me primili i dali mi šansu da radim u njihovoj zemlji kad je kod nas počeo rat. Pare za štampanje i prevod zaradio sam od ugostiteljstva u svom restoranu "Luka Lu". Red je i da deo Česima i vratim - ponosno nam govori Ćorem.
PROČITAJTE JOŠ - Terziću "Vitez"
Vest o nagradi Slovenske unije Đoremu je veli prenela naša ambasadorka Vera Mavrić. Ministarstvo kulture Češke Republike obavestilo je ambasadorku Srbije o velikom priznanju našem državljaninu, a na svečanost u popularni restoran u Pragu došli su, pored zamenika češkog ministra kulture i gradonačelnika Praga, i amabasadori svih slovenskih zemalja.
- Sve su to moji prijatelji i ljubitelji lepe knjige - nastavlja Veso. - O politici i ko je u pravu - ne pričamo.
Veso (levo u prozoru) sa svojim uzorima i drugarima oslikanim u restoranu "Luka Lu" / Foto privatna arhiva
.jpg)
A Vesu Đorema najbolje je oslikao i ocenio još 1990. ugledni sarajevski novinar Dario Džamonja:
- Momak tanak kao vešalica sa svojom "Crvenom galerijom" uradio za sarajevsku kulturu više nego Radnički univerzitet za 40 godina.
I sve bi to isto i danas moglo da važi za Vesu, samo što Sarajeva, onog, kako kaže - njegovog više nema, a on podjednako radi za kulturu svih ljudi sa Balkana.
- Brega, Kusta, Lordan, "nadrealisti", Bora Čorba i Bajaga, "Parni valjak" i Dragoljub Đuričić, "Leb i sol", svi oni kada sviraju u Pragu sede u mom restoranu - objašnjava Đorem. - Ja im tako dođem i kao kafedžija i menadžer, a bogami, svi mi kažu da sam od hobija napravio profesiju i obratno.
PROČITAJTE JOŠ - Pečalbarenje uz Šantića, Andrića, Teslu...
Veso nam na kraju priznaje da će do kraja života ostati emigrant. Kaže, zato je kupio i vikendicu blizu Praga da bude ko "svi Česi". Dolazi, naravno na Sajam knjiga u Beograd. Ako se nešto promeni na Balkanu, veli - nikad se ne zna, možda...
SARAJEVOM PROĐEM
NAŠ sagovornik govori da u Sarajevo danas samo svraća. Priča kako su mu otac i mati ostali na muslimanskoj strani tokom rata i kako mu je tata zlostavljan i da je bio sužanj u logoru u kasarni "Viktor Bubanj" dva meseca.
- Kada se desio "Dejton", pustili su ih da dođu kod mene u Prag. Otac je patio i jedva je povratio dom u Sarajevu. Tamo je posle otišao da umre, "na svom" - setno završava Veso.
Komentari (1)