Srpski jezik zemlju čuva

V. MITRIĆ

15. 09. 2018. u 08:28

Bogat kulturni program na osamdeset petom "Vukovom saboru" u Loznici. Završna manifestacije je u subotu, na letnjoj pozornici u Tršiću

Српски језик земљу чува

Izložba o proboju Solunskog fronta, Foto V. Mitrić

SVEČANOSTI ovogodišnjeg 85. "Vukovog sabora", koji se održava pod sloganom "Očuvajmo jezik, sačuvajmo zemlju", u Loznici su nastavljene izložbom istoričara Gorana Vilića, u Muzeju Jadra, pod imenom "Proboj solunskog fronta i oslobođenje Srbije".

Otvarajući izložbu, dr Radovan Divnić je podsetio da je, kada je 122. divizija uz srpsku pomoć zauzela Sokol, na tom delu fronta u prve borbene linije izašla Prva armija sa Drinskom i Moravskom divizijom, da bi već drugog dana ofanzive, u progonu neprijatelja, stigla Drugu armiju.

Preksinoć je u okviru saborovanja Vuku i njegovom delu u čast, u Vukovom domu kulture Beogradsko dramsko pozorište izvelo predstavu "Derviš i smrt", u režiji Slobodana Ćustića, koju su pratili mnogi Lozničani, ali i stanovnici susednih mesta Republike Srpske. A u Kući pisaca u Tršiću predstavljena je audio-knjiga profesora Zorana Tošića, istoričara, čije je naslov "Tekeriški peškir".

U Obrazovni centar "Vuk Karadžić" u Vukovom rodnom selu stižu i učesnici 48. međunarodnog naučnog sastanka slavista, da uveličaju "Vukove dane". Po podne, u Banji Koviljači, na programu je deseto saborovanje horova, a uveče u Vukovom domu kulture festival guslara.



Završna svečanost je u subotu na letnjoj pozornici u Tršiću, gde će, posle pozdravne reči domaćina Vidoja Petrovića, gradonačelnika Loznice, saborsku besedu održati profesor dr Veljko Brborić, redovni profesor Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Na saborskoj sceni biće izvedena predstava "Srpski rječnik", čiji je reditelj Darko Kamarit, a u kojoj igraju Igor Đorđević, Milan Caci Mihailović, Aleksandar Srećković Kubura, Danilo Lončarević, Lepomir Ivković, Tihomir Arsić, Gorica Popović, Vladan Mihailović i Nenad Ćirić.


ODNOS SNAGA

- PRED početak proboja, saveznici su imali prednost nad protivnicima, ne toliko u ljudstvu koliko u borbenoj spremnosti i naoružanju. Imali su 628.000 ljudi, ne računajući italijanske snage, koje su držale deo fronta ka Albaniji - podsetio je dr Radovan Divnić. - Francuza je bilo 180.000, Srba 150.000, Grka 135.000, Britanaca 120.000 i Italijana 42.000. Nasuprot savezničkih snaga stajalo je 626.000 bugarskih i nemačkih vojnika.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

PG-CG

15.09.2018. 08:59

U Americi i Australiji se govori engleskim jezikom, u Austriji njemačkim, uBrazilu portugalskim, u Argentini španskim, u Kanadi engleskim i francuskim, u Švajcarskoj njemačkim, francuskim i italijanskim... a u našem malom Montenegru "službeni jezik" je crnogorski... tužno, ružno... nenaučno... nakaradno...

PG-CG

15.09.2018. 09:07

U "savremenoj" Crnoj Goritj. Montenegeru žive Montenegrini (stopostotni Crnogorci) koji govore crnogorskim novogovorom ("jezikom")... Zagovornici te budalaštine kažu da je jezik nazvan po državi... Prosto sumnjam da će kosovski Albanci nazvati svoj jezik - kosovskim... i ne vjerujem da će se oni izjašnjavati kao Kosovari... Takve sulude podjele jednog te istog naroda postoje samo kod nas "ludih" Srba (Srbin, Crnogorac, Vojvođanin...)...