KUSTINA MUZIČKA MEĆAVA NA MEĆAVNIKU: Otvoren šesti Boljšoj festival
14. 07. 2018. u 22:37
- Mnogo je bolje bez crvenog tepiha - poručio Emir Kusturica. Na sceni Konstantin Kostjukov i Nemanja Radulović

Foto Tanjug
- Divno je što postoje mesta do kojih se stiže bez crvenog tepiha, a mnogi koji dolaze u Mokru Goru prvi put, iznenađeni su jer ga nema. Uvek se pitam kada bi ovisnici o crvenom tepihu, kada bi znali šta on simbolizuje, gazili njime? Bio je krvavi put koji je pružan pred Anagemnonom kada se vraćao iz krvavih ratova. Ja sam i sam bio prinuđen da šetam tim tepisima i znam da je mnogo bolje bez njih. Jednom je na ovom brdu bila samo šljiva okružena gomilom pokošene, trule trave i jedan stub za struju. To je bilo pre 15 godina. A samo za poslednjih šest godina, grupa entuzijasta sa "Gasprom Njeftom" osnovala je muzički festival - rekao je Emir Kusturica otvarajući šesti festival "Boljšoj" - Na svetu ne postoji drugo skriveno mesti gde iznenada pred ponoć navrati najveći živi svetski dirigent, Gegijev, ili se na klaviru poigrava pijanista Macujev? Nema. Nema ni druge tačke gde maleni "Mećavnik" i veliki "Gasprom" pronalaze i realizuju zajedničku, plemenitu ideju.


Otvaranju festivala prisustvovale su brojne poznate ličnosti, uz osnivača Emira Kusturicu našli su se tokom otvaranja glumac Miloš Biković u čijem će producentskom prvencu proslavljeni reditelj nastupiti u glumačkoj "roli", čelnici "Gasprom Njefta", Milorad Vučelić, glavni urednik Kompanije "Novosti" koja je i ovom prilikom pružila medijsku podršku festivalu i nekoliko stotina posetilaca "Mećavnika".
- Ovaj festival je drugačiji od ostalih. Klasična muzika u čitavom svetu koji je osmislio Kusturica, a kao i njegovi divni filmovi govore o životu koga nema, koji ne postoji. Samo veliki umetnici uspevaju da odu korak dalje i da stvore čitave svetove kojih nije bilo- naglasio je Aleksandar Dibalj, član Upravnog odbora "Gasprom Njefta".

Vatromet, vrhunska muzika u bajkovitom okruženju i ostvarenje ideje o spajanju mladih umetnika iz tri države sa najvećim stvaraocima današnjice, obeležili su prvi dan festivala "Boljšoj".
Drugog festivalskog dana, pored takmičarskog programa, kao posebni gosti festivala nastupiće violončelista Dragan Đorđević i Veliki orkestar Škole za muzičke talente iz Ćuprije. Oni će izvesti «Rokoko varijacije» P.I.Čajkovskog u aranžmanu Aleksandra Sedlara. Uvod u ovaj koncert biće nastup čuvenog američkog gitariste Gerija Lukasa. Gitarista koji je nastupao sa vodećim svetskim džez i rok muzičarima, svojim jedinstvenim stilom ozvučiće nemi film „Šahovska groznica" Vsevoloda Pudovkina.

Festival "Boljšoj" traje do 17. jula, a u neformalnoj atmosferi "Mećavnika" pred publikom će se pojaviti brojni virtuozi klasične muzike.