ČETIRI DANA DO OTVARANJA NARODNOG MUZEJA: Na obnovi vredno radilo 1.200 ljudi

M. Kralj / D. Matović

24. 06. 2018. u 12:01

Angažovano 30 inženjera svih struka i 20 konzervatora i restauratora

ЧЕТИРИ ДАНА ДО ОТВАРАЊА НАРОДНОГ МУЗЕЈА: На обнови вредно радило 1.200 људи

U OBNOVI više od 11.000 kvadratnih metara zdanja na Trgu republike učestvovalo je čak 1.200 ljudi različitih struka. Ovaj složeni posao restauracije, sanacije i adaptacije Narodnog muzeja na tenderu je pripao konzorcijumu na čelu sa građevinskom firmom “Koto”, a u kome su još bili “Termoinženjering”, “Topvud” i TVI doo.

- Veliki izazov za nas je bilo to što smo radili na spomeniku kulture visoke kategorije u kome je muzejska postavka - kaže za “Novosti” arhitekta Slobodan Radovanović, direktor sektora konzervatorsko-restauratorskih poslova “Kotoa”. - Muzejska postavka morala je da bude prilagođena vrednim enterijerima zgrade u kojoj se nalazi muzej.

Naglašavajući da je kapitalni projekat obnove tekao u tri faze, Radovanović kaže da su se radovi izvodili u dnevnoj koordinaciji sa upravom Narodnog muzeja i nadzornim organima, uvažavajući stroga pravila i prioritete, prilikom privremenog iseljavanja i zaštite velikog broja umetnina.

- Prva faza odnosila se na radove na krovovima i terasama, dok su druge dve delile objekat vertikalno, kroz sve etaže - objašnjava on. - Samo izvođenje radova na Trgu republike, u strogom centru grada, zahtevalo je i veoma pažljivu i doslednu organizaciju gradilišta, podrazumevalo posebne režime za ulazak radnika, materijala i mehanizacije.

Rukovodioci radova, ispred konzorcijuma, bili su Zoran Miladinović, inženjer građevine, i arhitekta Maja Nikolić, a na projektu je bilo angažovano više od 30 inženjera svih struka.


- Projekat je podeljen u 22 celine: arhitektura, enterijer, konstrukcija, elektroenergetski deo, telekomunikacije, obezbeđenje, zaštita eksponata, kontrola pristupa, video-nadzor, mašinske instalacije, zaštita od požara... - nastavlja naš sagovornik. - Obnovljeni su svi prostori u zgradi, od depoa, preko izložbenog dela - prizemlja, prvog i drugog sprata, do kancelarija i radionica za konzervatore na trećem i četvrtom spratu. Intervenisalo se na svim površinama podova, zidova, plafona. Ojačana je međuspratna konstrukcija ispod biblioteke. Stolarski radovi su podrazumevali restauraciju unutrašnje originalne stolarije, izradu nove, kao i elemenata enterijera. Postavljeno je 3.300 kvadrata hrastovog parketa.

Od aprila do juna urađeni su i čelični fleksibilni montažni sistemi za Otvoreni depo za srednji vek.

- Učestvovali smo u pravljenju i montaži elemenata koji su postavljeni uz zidove, na koje se naknadno postavljaju eksponati - objašnjava Radovanović. - To je velika čelična konstrukcija, pričvršćena na zidove, na koju se naknadno kače teški predmeti od kamena, ikone i freske. Cilj je bio da se ne povređuju zidovi zdanja. Ima ogromnih i teških komada, a konstrukcija je prenosnik da se ne poruši i izbuši zid, jer ona prima to opterećenje. Neki eksponati teški su i oko 500 kilograma. Na primer, rozeta iz manastira Milentije ranije je bila ankerovana direktno u zid. Ona je sada na posebnom nosaču, a zid je nepovređen.

Izvedeni su i obimni konzervatorsko-restauratorski radovi na kojima je bilo angažovano 20 konzervatora-restauratora. Oni su podrazumevali izradu novog štuko mermera, pozlatu, radove na kamenim podovima, stepeništima, mozaicima, izradu vitraža, restauraciju lustera. Naš sagovornik naglašava da su u “Kotou” ponosni što su na ovim poslovima negovali starozanatske tehnike rada.

- Učešće u realizaciji projekta od nacionalnog značaja za “Koto” predstavlja profesionalni izazov i dali smo svoj maksimum prevazilazeći sve profesionalne prepreke, pod budnim okom javnosti, kako bi Narodni muzej pripremili za otvaranje - kaže Radovanović.

SAVREMENI SISTEMI

- STRUČNI kadar Narodnog muzeja je paralelno prolazio obuke usavršavanja za upravljanje savremenim sistemima - kaže Radovanović. - Urađeno je 20 telekomunikacionih i sigurnosnih sistema, devet elektroenergetskih i deset termotehničkih. Svi oni su integrisani u jedinstven centralni sistem upravljanja. Klimatizacija i osvetljenje se kontrolišu preko odvojenih sistema upravljanja.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije