Dva puta Frljić

M. N. M.

15. 06. 2018. u 19:36

U Zagrebu najavljen program 52. Bitefa. U fokusu osuda desnice i ksenofobije

Два пута Фрљић

foto M.Anđela

U GLAVNOM programu 52. Bitef festivala biće predstavljeno, od 14. do 22. septembra, desetak predstava iz Francuske, Nemačke, Hrvatske, Srbije, Estonije, Švajcarske, Izraela i Belgije, a među njima i dve u režiji Olivera Frljića - "Gorki, Alternativa za Nemačku?", u produkciji "Maksim Gorki teatra" iz Berlina, i "Šest lica traži pisca", Satiričkog kazališta "Kerempuh" iz Zagreba.


Umetnički direktor Bitefa Ivan Medenica je na konferenciji za novinare u zagrebačkom teatru "Kerempuh" rekao da se ovogodišnja tematsko-problemska linija festivala svodi na predstave koje beskompromisno osuđuju vrlo opasnu društvenu pojavu koja obeležava današnju Evropu i svet, a reč je o jačanju desnog populizma, ksenofobije, netolerancije, autoritarnih režima koji razgrađuju demokratske ustanove i sistem ljudskih prava, čak i u državama koje su njihove kolevke, a sve to u sprezi s pomahnitalim neoliberalnim kapitalizmom.



Frljić u predstavi "Gorki, Alternativa za Nemačku?" pokreće temu društvene funkcije i potencijala teatra za politički otpor, dok se u "Šest lica traži pisca" još jednom beskompromisno suočava s hrvatskom radikalnom desnicom, zapazio je Medenica.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Makarije Cudotvorac

13.07.2018. 18:10

Ovo je fusnota. Nemam nista protiv ovog sto sam procitao, ali bas bi volio da cujem koje su to zemlje kolijevke "sistema ljudskih prava" i sta su radile u doba kad su ta prava bila ustanovljena.