INDEPENDENT PORUČUJE: Što pre obiđite srpske manastire na Kosmetu
06. 03. 2018. u 12:42
Naše svetinje na Kosovu i Metohiji našle se na spisku 15 svetskih lokacija koje turisti treba da poseti. Britanski list predstavio hramove kao balkansku umetnost koja nestaje

Srbima onemogućeno da štite svoje nasleđe od propadanja Gračanica Foto Tanjug
SRPSKI srednjovekovni manastiri na Kosovu i Metohiji, našli su se na spisku 15 svetskih turističkih lokacija koje treba što pre posetiti, jer su ugrožene! Tekst o tome objavio je britanski list "Independent", pozivajući se na turistički vodič Conde nast traveler. Iako se u njemu, kao i u novinama, navodi da je Kosovo u Srbiji, gorčinu izaziva to što su srpski manastiri predstavljeni kao spomenici "balkanske srednjovekovne umetnosti", a ne kao srpski manastiri, crkve i svetinje, izgrađene u vreme vladavine Nemanjića.
Tekst "Independenta" zapravo poziva čitaoce da posete mesta koja bi uskoro mogla "zauvek da nestanu". Nabrojano je 15 vrlo vrednih lokaliteta od Jerusalima, Floride, Montane, preko Beča, Liverpula, Belizea, Venecuele, Bolivije, Perua, do Sumatre, Sejšela, Maldiva, Tanzanije, Egipta i Kosova i Metohije. Autor navodi da je njihova budućnost nezivesna, što zbog, kako piše, "političkih prevrata, velikog broja posetilaca, manjka sredstava za održavanje i čuvanje, ili zbog različitih prirodnih faktora".
- Zbog neizvesne budućnosti ovih znamenitosti, što pre krenite na put - preporučuje časopis. - Zasad još imate velike šanse da ih vidite u njihovom punom sjaju.
Kada je reč o obilasku Kosmeta, pišu da je "Kosovo, područje bogato srednjovekovnom arhitekturom koja je mnogo pretrpela tokom nemira na Balkanu devedesetih godina" i dodaju da je potrebno još mnogo uraditi kako bi se sve obnovilo nakon rata. Ne piše da je proteranim Srbima sa svojih ognjišta onemogućeno da obilaze svoju baštinu i da uživaju u njoj, štite je i čuvaju od propadanja.
Na izvornom sajtu Conde Nast Traveler, Kosmet i ostalih 14 lokacija doslovce su predstavljeni kao mesta koja treba videti pre nego što nestanu. Tako se za srpsku kulturnu baštinu navodi da su vizantijske i romanske crkve i manastiri pravi primeri balkanske umetnosti od 13. do 17. veka.
- Posle rata devedesetih, između bivših jugoslovenskih republika, mnoga od ovih mesta doživele su ozbiljna oštećenja - navodi se u objašnjenju zašto su ovi spomenici ugroženi. - Iako se na ovom području situacija smiruje, građevine su još ugrožene, krhke i zahtevaju mnogo brige i posla.
Da je reč o hrišćanskim bogomoljama, vidi se jedino iz fotografija Gračanice koja je potpisana kao pravoslavni manastir, pod zaštitom Uneska od 2006, ali i tu je izostavljena reč "srpski".
.jpg)
UGROŽENI
NA listi ugroženih mesta su Stari grad u Jerusalimu, tropske kišne šume Sumatre, luka Liverpul kojoj preti porast broja stanovnika. Suptropska močvara Everglejds zbog uragana Endrju ponovo je na listi ugrožene baštine. Koro u Venecueli ugrožen je zbog naftne industrije, a istorijski centar Beča ugrožava modernizacija. A treba posetiti i koralne grebene Belizea, Potose u Boliviji, Nacionalni park glečera u Montani, arheološku zonu Čan Čan u Peruu, Sejšele i Maldive...
"ZAPAKOVANA" ISTINA
NE čudi što se u Britaniji srpski hramovi predstavljaju kao balkanska srednjovekovna umetnost, jer ih stranci posećuju uglavnom preko kosovskih turističkih agencija. Srpsku najsvetiju tradiciju, vodiči vešto "zapakuju" kao deo kosovskog nasleđa. Koliko su ubedljivi svedoče komentari turista, oduševljenih "bogatstvom istorije najmlađe evropske zemlje, koja je pretrpela građanski rat". To je, međutim, mnogo bolje u odnosu na skandal od pre nekoliko godina, kada su za naše svetinje tvrdili da su ih gradili srpski uzurpatori na temeljima ilirskih hramova.

Pročitajte još: Independent: 10 najkraćih ratova u istoriji
Kika
06.03.2018. 13:02
Nije to balkanska umetnost nego srpska i ne pripada tkz.Kosovu nego Srbiji i Kosmetu. Još jedan propagandni članak belosvetskih hoštoplera.
@Kika - Lako se nadje taj clanak tamo samo ukucajte u google....ipak navode da je to Srbija....
@Kika - Znaju oni dobro da je to srbska umjetnost ali to je engleska politika . Kao sto su pomogli stvaranju velike Albanije 1912, tako sada nastavljaju da rade kroz svoju propagandu. SANU i ostale drzavne institucije ne rade skoro nista na ocuvanju nase istoriske svijesti. Upravo rade suprotno. Dali ce neko od nasi zvanicnika ii institucija reagovati? Nece...
nije to balkanska umetnost vec srpska umetnost!!!
То је све што имам да кажем о Енглезима. За сад.
Komentari (14)