Više lažnih nego pravih Modiljanija
12. 01. 2018. u 20:49
Otkrivanje dvadeset falsifikata na izložbi u Đenovi samo je "Vrh ledenog brega"

Rad Amadea Modiljanija, Foto: EPA
STRUČNjACI koje je angažovalo italijansko pravosuđe, potvrdili su početkom nedelje da je 20 slika, od 60 predstavljenih na izložbi Amadea Modiljanija u Duždevoj palati u Đenovi, od marta do jula prošle godine - falsifikovano. Postavka, koju je videlo oko 100.000 posetilaca, skinuta je pre zvaničnog zatvaranja, zbog sumnji koje je izneo ekspert iz Toskane, Karlo Pepi, da izložena dela nisu originali. Ovaj poznavalac opusa velikog slikara, koji se godinama bori protiv falisifikovanja njegovih radova, smatra da je otkrivanje 20 "uljeza", tek "vrh ledenog brega" u višedecenijskom fabrikovanju "lažnih Modiljanija".
Francuski stručnjak, Mark Ravineli, koji je svoju ekspertizu izneo italijanskim istražnim organima, tvrdi da u svetu trenutno postoji blizu 1.000 falsifikovanih slika sa Modiljanijevim potpisom! To je tri puta više od broja slika koje su ostale iza ovog autora. Naime, ne može se sa potpunom sigurnošću utvrditi broj Modiljanijevih dela, zato što ih je pritisnut nemaštinom često menjao za osnovne životne namirnice, ali se pretpostavlja da je u njegovoj ostavštini oko 350 slika.
Prema izjavama Izabele Kvatroki, konsultanta koga je angažovalo italijansko tužilaštvo, 20 slika sa izložbe u Đenovi su "čisti falsifikati", što dokazuju boje koje ne odgovaraju onima koje je koristio Modiljani, kao i ramovi proizvedeni u istočnoj Evropi i SAD. Platna koja se trenutno nalaze u italijanskoj policiji, kako bi se na osnovu njih sprovela dalja istraga o učesnicima prevare, bi trebalo da budu uništena prenose svetski mediji.
MILIONSKI IZNOSI
ISTRAGOM su trenutno obuhvaćene tri osobe, među kojima je kustos izložbe Rudi Čijapini, koji tvrdi da su slike stigle u Đenovu sa urednom dokumentacijom o autentičnosti, i Jozef Gutman, mađarski trgovac umetninama, vlasnik 11 od 20 falsifikata. Inače, cene Modiljanijevih slika, kada se pojave na aukcijama, dosežu vrtoglave, milionske cifre. Pre dve godine jedan kineski kolekcionar je na aukciji u Njujorku za njegov "Sedeći akt" platio 170 miliona dolara.