IZLOŽBA NAŠEG SLIKARA U TEKSASU: Put do Hjustona preko Venecije
05. 01. 2018. u 10:41
Vladislav Šćepanović o izložbi koja se večeras otvara u Teksasu. Postavka kritika potrošačkog društva

Vladislav Šćepanović / Foto V. Danilov
AKO umetnik nije autentična ličnost, njegova umetnost je po definiciji - dosadna. Ovo za "Novosti tvrdi Vladislav Šćepanović, slikar kome čak ni oni koji ga smatraju kontradiktornim, ne mogu opovrgnuti upravo - autentičnost. Svoj jedinstven pogled na ubrzani svet globalnih komunikacija i potrošačkog društva, večeras će predstaviti i američkoj publici, na izložbi u galeriji "Anja Tiš" u Hjustonu.
Put do Teksasa i izložbenog prostora, koji se nalazi uz Muzej lepih umetnosti (priređuje retrospektive umetnika, kakvi su Polok ili Rotko), a u prestižnom kraju u kome je i tamošnji Muzej savremene umetnosti, vodio je, kako kaže, preko Bijenala u Veneciji. Kustoskinja galerije "Anja Tiš" zapazila je njegove radove na postavci "Enklavia - Slikarstvo, posledica ovakvog života", na kojoj je Šćepanović, uz Dragana Zdravkovića i Milenu Dragićević, predstavljao Srbiju na najprestižnijoj likovnoj manifestaciji na svetu.
- I ranije sam izlagao u Americi i znam koliko je teško stranacima da dobiju samostalnu izložbnu - nastavlja Šćepanović. - Teško je i njihovim umetnicima, jer galerije plaćaju skupe zakupe i ne prave eksperimente, da ne bi ulazile u gubitke. Ovaj poziv je pokazao koliko smo se dobro predstavili u Veneciji, ali i to da sam u Hjustonu imamo sastanke sa ljudima "Stejšn muzeja", koji se bavi isključivo političkom umetnošću, kao i sa Elison Grin, glavnim kustosom Muzeja lepih umetnosti. Pre Venecije, tim institucijama i ljudima nisam mogao da priđem. Mogao sam da nosim portfolija, tražim sastanke, ništa nije vredelo.
PROČITAJTE I: Izložba u Kulturnom centru Srbije u Parizu: Buđenje svesti
U najavama za Šćepanovićevu izložbu, kojih je, kako nam prenosi umetnik, dosta u američkim medijima, naglašava se da je reč o autoru iz Srbije i da je njegova postavka kritika zapadne kulture.
- Izložba ima naziv "Imati ili biti", prema čuvenoj Fromovoj knjizi, i već time ukazuje da je kritična prema dominantnom potrošačkom mentalitetu koji tamo vlada - objašava slikar, čiji radovi pripadaju pop artu. - Tamošnjoj publici postaviće pitanje: hoće li imati ili će biti. Mislim da su Amerikanci umorni od konzumiranja. Tamo je jako teško živeti zbog izbora koji vam se nude, kada je u pitanju roba. On je toliki da vam oduzme svu energiju i vreme. Došli su u situaciju da postoje samo zato da bi kupovali, imali i trošili. To im određuje biće, identitet. I to je problem koga su, čini mi se, svesni.
Baveći se političkim i običnim pop artom, dodaje sagovornik, do sada je izlagao u raznim delovima sveta - Japanu, Parizu, Londonu, imao kontakte i prezentacije i na Istoku i na Zapadu, a u toku su i pregovri sa Muzejem nove umetnosti u Tokiju.

Happy War, ulje na platnu
GRUPA ŽELjNA PROMENA
DUGO sam bio usamljeni jahač, ali se sada pojavila jedna grupa ljudi na našoj likovnoj sceni željna da radikalno promeni stvari u savremenoj umetnosti - priča sagovornik. - U njoj su i Kolja Božović, Ivan Grubanov, Nikola Šuica, Dragan Zdravković, Mihael Milunović, Vuk Vidor i ostali. Želimo da promenemo ideološku prizmu koja je ovde vladala, na likovnoj akademiji i grupi za istoriju umetnosti, još od Lazara Trifunovića, preko Jerka Denegrija, do danas. Estetike koje su se forsirale bile su marginalne. Po mnogo čemu pogrešno su shvaćeni događaji u svetu savremene umetnosti i negiran pop art, kao jedan centralni pravac koji je formirao 20. vek i bio njegova najinteresantnija pojava.
Radivoj Stefanović
05.01.2018. 15:45
Sve je to lepa priča o političkoj umetnosti, poruke društvu, ali molim vas pogledajte te slike i recite šta vidite? Najbanalniji, zastareli pop art, iza koga se u ovom veku uglavnom kriju samozvani umetnici koji ni ne umeju da slikaju, niti imaju viziju ni inspiraciju da bilo šta svojim slikanjem izraze niti doprinesu. Prosto rečeno, ovako može jedan srednjoškolac amater da "slika", lepo postavi šablon na platno i onda popunjava polja temperom. Manjak talenta zakamufliran velikim rečima.
@Radivoj Stefanović - Nažalost takvo je danas stanje u Srbiji da sve to prolazi, takvi ulaze u instuitucije, rade veze, đetici guraju jedan drugoga, a istinskog talenta i umetnosti ni za lek.. Pop-art je u svoje vreme bio značajan umetnički pravac, ali ni Varhol ga nije više radio kad je izgubio smisao. Ali evo ovaj se našao da danas prodaje neku kvazi estetiku i izigrava umetnika, a ne ume cvet da nacrta, kamoli portret. Diplomirao u Crnoj Gori, doktorirao u Srbiji a slika kao osnovac, zemljo otvori se.
Koji je ovo krimi slikar sa kromanjonac fizionomijom i slikanjem po brojevima, Umetnik al u fazonu Kristijana Golubovića..
Super vest. I glasam za Scepanovica kao novog ministra kulture, mlad, uspesan, talentovan, dokazao se profesionalno i licno. Bravo.
Komentari (4)