Čegrtaljke politike

M. N. M.

22. 11. 2017. u 21:40

Studija o jezičkom sukobu u Jugoslaviji 1967.

Чегртаљке политике

Vukadinović, Bećković, Selinić i Bjelajac Foto Ž. Knežević

SRBIJA i jezički sukob u Jugoslaviji 1967, naslov je i tema obimne studije koju su danas u Udruženju književnika Srbije, uz autora Slobodana P. Selinića, predstavili direktor Instituta za noviju istoriju Srbije dr Mile Bjelajac, urednik tribine UKS Miljurko Vukadinović i akademik i pisac Matija Bećković.

U centru pažnje autora, višeg naučnog saradnika Instituta, našao se jezički sukob koji je rasplamsao međunacionalne, pre svega srpsko - hrvatske sporove 1967, kada je na "Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika", grupa srpskih pisaca odgovorila poznatim "Predlogom za razmišljanje". Selinić istražuje kako su SK i intelektualci, ali i Tito, gledali na nacionalno pitanje, odnos Srba i Hrvata i sudbinu srpskohrvatskog jezika, te opisuje proces kažnjavanja potpisnika "Predloga".


Bećković se, kao neposredni svedok i učesnik, prisetio događaja koji su se našli u fokusu Selinićevog istraživanja, koji su predstavljali samo repliku na događaj u Hrvatskoj - a kojima je na značaju i težini dao "zvuk političkih bubnjeva i čegrtaljki", pretvorivši ih u "istorijske", i uništivši mnoge književničke karijere.

Bjelajac je rekao da su jezičke rasprave gotovo uvek pomoćna sredstva politike, te da nas Selinić uvodi u temu koja nas neprekidno prati, kako pre pola veka tako i danas kada se pred stotinama hiljada svedoka falsifikuje istorija zarad aktuelnih pitanja crnogorskog i bošnjačkog jezika.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije