Ulažimo u decu dok još imamo u koga

N. Janković

16. 07. 2017. u 09:25

Spuštena zavesa na peti međunarodni muzički festival "Boljšoj" u Mokroj Gori. Mladima je ljubav potrebna kao ohrabrenje za prve korake na muzičkoj sceni

Улажимо у децу док још имамо у кога

PODRŠKA Aleksandar Dibalj i Emir Kusturica /Foto: "Boljšoj"

SCENA je pod zvezdanim nebom, muzičari nad liticom levitiraju između sigurnog tla i provalije, mešaju se na svakom koraku srpski i ruski jezik, jedinstvo slovenskog duha vlada Mećavnikom. Peti festival "Boljšoj", okončan u subotu u Mokroj Gori, prkosio je vremenu okrenutom protiv kulture, dok domaćin Emir Kusturica sa najtalentovanijim mladim muzičarima iz Srbije, Republike Srpske, Rusije i Belorusije diskutuje o nevidljivoj komponenti što gradi umetnost. Kaže im ono što je njemu ispričao novinar Peca Popović: "Titanik" su gradili profesionalci, a on je potonuo, Nojevu barku nisu, a ona je opstala, pa se svet sačuvao.

- Rizikujući da zvučim kao sveštenik, reći ću da mi često poistovećujemo umetnost i ljubav. Imamo usađenu veru da je to ista stvar. A ljubav je zapravo potrebna mladima, da ih ohrabri, da zakorače na scenu. Mi to činimo, hrabrimo ih da naporno rade negujući i ovu drugu nevidljivu komponentu koja će obezbediti da njihov "Titanik" ne potone - govori Kusturica, dok deca iz četiri države, opušteno kao da se to svaki dan dešava, razmenjuju misli sa velikim muzičarima.

Među njima, jedan od najvećih violinista današnjice, koncertmajstor čuvenog Londonskog simfonijskog orkestra Roman Simović, držeći u rukama "stradivari" violinu iz 1709. godine, ne krije radost. Instrument, poseban i vredan, nikada do sada nije koristio za nastupe na otvorenom, ali ovde nije odoleo.

- Ambijent je neverovatan. Srećan sam što ovakav festival postoji. Njegov značaj je usmerenje ka deci. Besplatno dobijaju inače skupe časove. Izlaze na globalnu muzičku scenu, stiču iskustvo. A mi iskusni, kad smo već "pregazili" ceo svet, hrabrimo ih za ulazak na tom za njih najvažnijem koraku - objašnjava Simović i uspostavlja novi, poželjniji poredak stvari. - Zar nije čudno što su nam pune uši "stranih investicija", a naše balkanske države ne investiraju u sopstvenu decu. Mladi me ovde pitaju gde da nastave usavršavanje, gde da odu? To je tragedija. Dajte da nam deca, kao što ovde na "Boljšoju" jeste, postanu najvažnija, da u njih ulažemo dok još imamo u koga, jer ostavljeni sami, neće uspeti.

* TALENTI Mladi muzičari svake godine na Mećavniku


Tako je buduća slovenska muzička reprezentacija učila od Simovića, Ksenije Janković, violinista Tatjane Samuil, Roberta Lakatoša i Milene Simović, violončelista Tima Hjua i Justusa Grima, pijaniste Vladimira Miloševića, dirigenta Srboljuba Dinića, mecosoprana Milijane Nikolić i drugih. Znanje su im merili Danijela Jović, Zoran Komadina, Jurij Rozum.


NOVO MOKROGORSKO ČUDO

"BOLjŠOJ" festival koji postoji zahvaljujući punoj podršci kompanije "Gasprom njeft", vremenom uz filmski "Kustendorf" postao novo, "ozbiljno" mokrogorsko čudo u režiji Emira Kusturice. Publika od proslavljenog reditelja manje nije očekivala. Ova čuda, već su klasika.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije