Veseli pakao nemoći i zaborava

V. N.

11. 02. 2017. u 14:30

U prošlogodišnjoj produkciji pažnju privlače zbirke kratke proze. Ovo ističe Bojana Stojanović Pantović, jedan od članova Velikog žirija čije glasove danas objavljujemo

Весели пакао немоћи и заборава

BOJANA STOJANOVIĆ PANTOVIĆ (Beograd)

1. "RAŠČARANI SVET" Jelena Lengold ("Arhipelag")

2. "POHVALA NESAVREMENOSTI" Milo Lompar ("Laguna")

3. "KAO CELANOVI LjUBAVNICI" Oto Horvat ("Akademska knjiga")

4. "TAJNE PRIČE" Mirjana Novaković ("Laguna")

5. "NAPULjSKI DIPLOMATA" Mario Liguori ("Laguna")


Deset priča iz zbirke J. Lengold imaju u sebi nešto od (post)ekspresionističkog fokusiranja na neobične i bizarne, pomalo devijantne junake, koji simbolizuju otuđenje od prirode, društva, a onda i od samog sebe, pretvarajući se u svojevrsni znak savremenosti. Pitanjem prisustva svojevrsne nesavremenosti, u savremenosti, odnosno drugačijeg egzistencijalnog izbora protiv poretka bavi se M. Lompar u izuzetno inspirativnoj esejističko-etičkoj prozi specifičnog, asocijativnog naziva. Autobiografska i naglašeno kulturološka podloga zbirke kratkih priča O. Horvata prvenstveno su usmerene na čitaočevo afektivno i empatijsko biće, dok su priče M. Novaković još jedna potvrda majstorskih sposobnosti ove spisateljice kada je reč amalgamisanje svojevrsnih stilova, tehnika i žanrovskih formi, a sve u svojstvu kafkijanske fantazijsko-apsurdne distopijske vizije istorije i savremenosti. Konačno, zanimljiv je pokušaj M. Liguorija da svoj roman prvenac oblikuje kao svojevrsni imagološko-putopisni dijalog o dve kulture, srpskoj i italijanskoj, na čijem se fonu artikuliše i zanimljiva sudbina glavnog lika.


MARIJA VASIĆ KANAČKI (Vršac)

1. "PA KAO" Vladimir Tabašević ("Laguna")

2. "PRASVRŠETAK" Laslo Blašković ("Arhipelag")

3. "LAMPEDUZA" Dragan Radovančević (NB "Stefan Prvovenčani" Kraljevo)

4. VIVA ANIMA Boško Suvajdžić ("Čigoja")

5. "UPLETENA OGLEDALA BELOG GAVRANA" Zoran Bingulac ("Prometej")


U romanu V. Tabaševića duboko psihološki jaka mreža živih pulsirajućih likova biva pretvorena u Gordijev čvor. Usamljenost, strah, nesanica i susret sa vlastitim Paklom, dovode do vlastitog poništenja. Ponekad probije kontrolisana ekstaza, upravo zbog uverenja da previše sreće nije dobro, sluti na zlo. No kada ona izostane, treba samosažaljivo trpeti i u nekom delu miriti se sa datošću. Pesme u knjizi L. Blaškovića pružaju iluziju beskonačnog istrajavanja, odolevanja, uprkos tome što nema dovoljno vazduha za uzimanje daha, za pevanje autentičnim glasom. Svet pesme, kaleidoskopsko koloritan i nabujao, rasteže se između dve krajnje metode, zumiranja i odzumiranja misli, osećanja, pojava, predstava, doživljaja. Pronicljivost, sofisticiranost stiha prelama se u dinamici čitaočevog upliva u krajnjem doživljaju pesme. Pored erudicije, poslovičnosti, pesnička knjiga D. Radovančević je u nekim strukturalnim kapilarima aluzuja, reminiscencija na pisce, filozofe, kompozitore; sve to odmereno, u saglasju, katkad kakofonično. Raznorodni motivi koji se centrifugalno rasprskavaju po belom papiru ujedno daju širi pogled na svaku pesmu koja u svom postanju ima klicu drame ili pripovetke.

U pesničkoj knjizi B. Suvajdžića provejava lirski dvoglas koji anticipira drevnu poetiku narodne književnosti, odmereno savremenim promišljanjem trenutka u kome živimo. Koliko je pevanje važno za misao koju gradi poslovično može se videti u izboru motiva koji su simbolične predstave kulture i tradicije naše epske prošlosti, u formi koja nenametljivo pronalazi svoju autentičnost, u prepletenosti muškog i ženskog glasa. Filozofsko-meditativni roman-basna Z. Bingulca u kome je predstavljen fantazmagoričan suživot hiperinteligentnih bića, na čelu sa belorepatim petovekovnim premudrim gavranom Antonijem, i palih ljudi zatočenih u prošlost, lamentaciju i letargiju. Pisac kroz svoje junake fragmentarno proriče, aludirajući na biblijske motive: pripremu svemirke barke, dolazak spasioca, nada koja, ipak, na kraju preživi.


VLADISLAVA GORDIĆ PETKOVIĆ (Novi Sad)

1. "RAVNOTEŽA" Svetlana Slapšak ("Laguna")

2. "ARZAMAS" Ivana Dimić ("Laguna")

3. "HRONIKA SUMNjE" Vladislav Bajac ("Laguna")

4. "PA KAO" Vladimir Tabašević ("Laguna")

5. "ODLAZAK U JOLKI PALKI" Mirjana Đurđević ("Laguna")


Predstavljajući starost kao "veseli pakao" nemoći i zaborava, I. Dimić i M. Đurđević svaka na svoj način tkaju narativ s dva lica, u kome je majčina povest mamac za priču kćeri. Utemeljen na zavodljivo transparentnoj strukturi i značenjskom eksperimentu, roman S. Slapšak tekst, telo i istoriju steže u čvor žanrovske igre. V. Tabašević i V. Bajac sučeljavaju svetove i svesti, insistirajući na jasnoj ideološkoj artikulaciji svojih štiva. Uz ovaj izbor pominjem i odličan prvenac "Lažov" Marka Srdanovića, čije su teme starost, patnja i smrt kao dečija igra s nepredvidivim posledicama.


MILETA AĆIMOVIĆ IVKOV (Beograd)

1. "BOL" Miroslav Maksimović ("Čigoja")

2. "PRASVRŠETAK" Laslo Blašković ("Arhipelag")

3. "ŽIVOTI, ŽIVOTI" Milovan Danojlić ("Albatros plus")

4. "PUT KA USPRAVNOJ ZEMLjI" Dragan Hamović (Institut za književost i umetnost)

5. "POHVALA NESAVREMENOSTI" Milo Lompar ("Laguna")


Soneti M. Maksimovića pevaju o tragici porodične i nacionalne istorije. Bolu koji traje duže od života. L. Blašković je našao strasnu meru liričnosti, slikovitosti, narativnosti i maniristične jezičke igrivosti. M. Danojlić je dobar pesnik u svemu što napiše. Knjiga D. Hamovića je vanredna naučnoj i analitičkoj zasnovanosti. Ona ustanovljuje, obnavlja i slavi naše prekinute kontinuitete i moderne poetske vrhunce. Posvećena esejističko-pripovednom raskrinkavanju različitih zatamljenih obličja savremenosti, misleno produbljena, čak uzbudljiva, knjiga M. Lompara valja da bude pravi intelektualni bestseler.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Zone

11.02.2017. 15:36

Za mene svako ko je glasao za Tabasevica treba da preispita svoje kako estetske tako i moralne kriterije vrednovanja. Toliko.

upadljivo ocigledno

11.02.2017. 16:41

Ako smem da primetim, "projekat Lengold" kreira niko drugi do siva eminencija Arhipelaga - Vida Ognjenovic.Dosta bre, stvarno ste preterali!!!

Djole

12.02.2017. 08:07

Pa, za neke ocenjivače postoji samo jedna ili dominantno jedna izdavačka kuća. Ne mogu da naslutim šta stoji iza toga. I više nego očigledno, čini mi se!

K.T.

14.02.2017. 09:00

@Djole - Meni se cini da nije rec o ocenjivacima, nego o pr-ovima odredjenih izdavackih kuca. A mozda i buducim urednicima. mMadi to jednostavno zovu - transfer blama.

Joksa

14.02.2017. 16:55

Profesorke Gordiceva i Stojanovic Pantovic, ako drze do autoriteta,ne treba da podrzavaju komercijalne izdavace. Samo kazem.