Septičke jame prete Vinči
27. 01. 2017. u 22:28
Sporenje dveju institucija oko načina zaštite čuvenog arheološkog lokaliteta (1). Otpadne vode mogu da ugroze Belo brdo
.jpg)
Dragoceno arheološko nalazište Belo brdo
DVE naše kulturne institucije ukrstile su koplja oko Belog brda. Naime, rukovodstvo i stručnjaci Muzeja grada uputili su predlog ministru kulture Vladanu Vukosavljeviću da se preispita plan zaštite čuvenog arheološkog nalazišta u Vinči, tačnije Studija istraživanja, zaštite i prezentacije arheološkog nalazišta Belo brdo, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika. Zbog klizišta, koje već godinama ugrožava lokalitet na kome su otkriveni ostaci jedinstvene neolitske kulture i na kome su još 1908. počela prva utemeljena arheološka ispitivanja u Srbiji, Muzej i Zavod su pre tri i po godine potpisali sporazum, kako bi se Belo brdo zaštitilo.
Nezadovoljni što ih niko nije konsultovao, stručnjaci Muzeja, u čijoj nadležnosti je ovaj lokalitet, kao jednu od glavnih zamerki na račun studije, navode da ona predviđa sanaciju i obezbeđenje samo jedne katastarske parcele, dužine od oko 40 metara, što je samo jedan manji deo klizišta:
- Smatramo da bi studijom trebalo omogućiti sanaciju celog klizišta, i eventualno predvideti faznu realizaciju projekta - ističu u Muzeju grada, napominjući da je prevashodna ideja Republičkog zavoda da se izgradi muzej u Belom brdu, a ne da se lokalitet zaštiti.
Nema ni pomena o drugim delovima nalazišta koji su takođe ugroženi, a ne pominje se ni deo lokaliteta sa konzerviranim iskopom, koji je takođe u opasnosti, na kome su se odvijala istraživanja, od 1978. do 1988. i od 1998. do 2008. godine. Ovaj deo nalazišta je posebno zanimljiv, jer se stiglo do sloja sa dobro očuvanim ostacima neolitske arhitekture.
Jedan od najvećih problema zaštite nalazišta, kako tvrde, nije ni pomenut:
- To je sanacija 16 vodopropusnih septičkih jama, na parcelama na kojima je nalazište proglašeno spomenikom kulture od izuzetnog značaja. Nekontrolisano odlivanje otpadnih voda iz pomenutih septičkih jama u kulturne slojeve, osim svakodnevne kontaminacije, može dodatno aktivirati klizište, čime bi se nanela trajna i nenadoknadiva šteta - izričiti su u Muzeju grada.
.jpg)
Planom sporne strategije, kako se navodi, predviđa se redosled aktivnosti u devet faza:
- Smatramo da nije realno da se u ovoj kalendarskoj godini izradi projekat za sanaciju klizišta, izvedu sanacioni radovi i započnu zaštitna iskopavanja na delu nalazišta ugroženom klizištem. Ukoliko bi se sprovela zaštitna iskopavanja bez prethodno sprovedenih sanacionih mera, nanela bi se nenadoknadiva šteta na ovom spomeniku kulture - upozoravaju muzealci.
MODEL LEPENSKOG VIRA
PREMA ponuđenoj strategiji, predviđeno je da se Belo brdo "izmesti" iz nadležnosti Muzeja grada Beograda. Sugeriše se osnivanje društva sa ograničenom odgovornošću ( d. o. o.), odnosno model upravljanja kojim je Lepenski vir odvojen od Narodnog muzeja:
- Međutim, stručnjaci iz Narodnog muzeja primer upravljanja Lepenskim virom navode kao krajnje loše rešenje - ističu u Muzeju grada.
(Sutra: Reagovanje Republičkog zavoda za zaštitu spomenika)
Jelena
27.01.2017. 23:18
Bila sam proslog leta na tom arheoloskom lokalitetu. Nema nista da se vidi, nema nikakve izlozbe ili neceg za gledanje. Cuvar nas je oterao, kaze da lokalitet ne radi. Bez veze.
@Jelena - Ja bio sa vasom imenjakinjom takodje letos i prisustvovali smo odlicnoj prezentaciji. Ali mi smo usli u muzej i nismo ceprkali po lokalitetu , sto ionako nije dozvolljeno
El sam dobro razumeo da Muzej Beograda piše ministru kulture i žali se na Republički zavod za spomenike preko novina? Auuu, ovo je zrelo za Parove. El možemo da dobijemo neki broj da žaljemo SMSove ko da ispadne? Čekamo nastavak!!!! LOL
@Zak - Da nema povremeih ispada ove vrste, javnora.iNar. nmuzej i Rep.zavod su relikti iz daleke prošlosti i nikako da shvate da postoje radi kulturnog nasleđa koje konačno mora postati OPŠTE DOBRO ,a ne predm pažnje romantično raspoloženih bonvivana i da je neminovno da bude dostupno svima a da je za to potrebno potpuno izmeniti i obezbediti savremeno čuvanje i i prezentacija tih dobara a na žalost o tome nemaju pojma rada i tonu u žabokrečinu u kojoj se decenijama dobro oećaju
1.EVROPSKO URBANO NASELJE
Komentari (5)