Depo nije grobnica za blago
06. 01. 2017. u 14:52
Da li smo pred reprizom afere "Kunsttrans" u Krnjači, koja je svojevremeno uzdrmala domaću javnost (2). Miljkovićeva: Neodgovorno prema istoriji našeg trajanja
.jpg)
Foto Zoran Jovanović
DA se nekadašnje skladište robe na plavnom terenu pretvori u depo pravi muzealci nisu nikada prihvatili. Zato bi ministar kulture Vladan Vukosavljević morao da imenuje stručnjake koji su mu dali pozitivno mišljenje o promašenoj investiciji, tzv. depou u Krnjači. Bolje bi bilo da se naše Ministarstvo kulture suoči sa istinom da neko mora da odgovara za loše poteze koji su štetili i Narodnom muzeju i državi.
Ovo za "Novosti" kaže Ljubica Miljković, istoričar umetnosti, dugogodišnji kustos i savetnik u Narodnom muzeju, reagujući na predlog ministra Vukosavljevića, iznet na skupštinskom odboru za kulturu, da bi mogla biti obustavljena međunarodna arbitraža i postignuta nagodba sa "Kunsttransom", ukoliko bi direktori republičkih institucija kulture ocenili da je sporni depo pogodan za čuvanje blaga iz naših muzeja, arhiva i biblioteka.
Po Vukosavljevićevim rečima, pozitivno mišljenje o depou izgrađenom metar ispod nivoa Dunava, u industrijskoj zoni i neposrednoj blizini benzinske stanice, na terenu sa podzemnim vodama, već su izneli čelnici gradskih ustanova?! Mišljenja direktora gradskih institucija, međutim, do sada nisu bila dostupna javnosti, ali jesu odluke domaćih sudova, koji su u dugogodišnjim procesima između države i "Kunsttransa" presudili u korist Srbije, koja blago iz Narodnog muzeja nikada nije uselila u adaptirani magacinski prostor u delu Krnjače, nazvan Veliko blato.
Smatrajući da su zbog nekorišćenja namenskog depoa izgubili veliku investiciju, beogradska ekspozitura i bečka centrala "Kunsttransa" pokrenuli su međunarodni arbitražni postupak, tražeći višemilionsko obeštećenje. Nejasno je zašto se sada unapred, pre prvog ročišta u arbitraži, traži kompromis i novo (pozitivno?) mišljenje stručnjaka, kada se nijedna sporna okolnost nije promenila.
- Za kustose posvećene svom poslu nije dobro da budu udaljeni od dela koja su im poverena na čuvanje - nastavlja Ljubica Miljković. - Oni su za njih zaduženi i materijalno i moralno, a prepuštaju ih sudbini, lopovima i da ne nabrajam kome sve ne. Depo bi morao da bude sagrađen od boljeg materijala, u okruženju koje ne ugrožava pohranjeno blago, bliže vatrogascima, policijskim stanicama i, ponajviše, kustosima. Neodgovorno je da istoriju našeg humanističkog trajanja prepustimo sudbini i volji nedovoljno upućenih i obaveštenih pojedinaca.
Ako to neko čini sa najvišeg mesta, onda mora i da preuzme potpunu odgovornost za sve što bi lako moglo da nestane kada se najveće vrednosti predaju volji Dunava, benzinskih stanica, magacina za gas, terorista, naglašava sagovornica:
- Depoi ne smeju da budu grobnice, nego riznice materijalizovanih tragova duha u rasponu od remek-dela sa Lepenskog vira do danas, da spajaju vek sa vekom, a ne da zaustave hod kroz vreme. Jednim jedinim potezom moglo bi da se uništi sve što je pohranjeno u prostoru nedovoljnom za Narodni muzej, a kamoli za beogradske muzeje - izričita je Miljkovićeva.
Zbog upozoravanja da lokacija na kojoj je izgrađen depo nije bezbedna za čuvanje nacionalnog blaga (o čemu postoji i zvanična analiza bezbednosti, svojevremeno zavedena kao službena tajna), "Kunsttrans" je tužio i "Novosti", a naš list je ovaj spor dobio.
- Činjenice su da je "Kunsttrans" zaključio ugovor sa našom državom pre nego što je postojao depo, čak i pre nego što je bilo precizirano gde će biti izgrađen - kaže advokat Mirko Mrkić, pravni zastupnik našeg lista u ovom sporu. - Nakon zaključivanja ugovora, koji je finansijski diskutabilan za državu, izgrađen je depo u Velikom blatu. Javnost je imala pravo da zna da bi nacionalno blago moglo da bude smešteno u depo ugrožen mogućim izlivanjem reke iz korita, a i sam sud je, u drugom stepenu, konstatovao da je to informacija od javnog interesa.
![]() PORAZ ZDRAVOG RAZUMA DIVIM se presudi našeg suda u sporu sa "Kunsttransom" - kaže Ljubica Miljković. - Mi moramo da poštujemo svoje zakone, jer u suprotnom nećemo postojati ni kao narod ni kao država. Nisam pravnik ni političar da bih znala kakva bi se poruka poslala nagodbom koja potire naš zakon, ali za mene bi ona bila poraz našeg pravosudnog sistema i, nadasve, zdravog razuma. Ali, pošto se do novca lakše stiže zahvaljujući ljudskoj gluposti i pohlepi - ne mudrosti i uzvišenoj uzdržljivosti, ništa me neće začuditi. Uostalom, dobro je poznata izreka: "Para vrti gde burgija neće". |
![]() ZA OTPAD, NE ZA EKSPONATE - Ko god elementarno poznaje kako funkcionišu muzeji, shvatiće da je potpuno besmisleno koristiti depo "Kunsttransa" - objašnjava Nikola Kusovac, istoričar umetnosti i dugogodišnji kustos i savetnik. - To bi mnogo poskupelo rukovanje i rad sa zbirkom. Neizvodljivo je sa Trga republike, svaki čas trčati u Krnjaču! Još više sam sumnjičav, jer je plac na kom se nalazi depo ispod nivoa voda u tom kraju. Tamo mogu da se odlažu stare stvari, nameštaj... Adaptirani magacinski prostor u Krnjači mogao bi da bude depo za otpad, ali ne i za eksponate. |
![]() ODLUKA GRADSKE UPRAVE TOKOM medijskog postupka protiv "Novosti", "Kunsttrans" je insistirao da je njihov depo građen po poslednjim standardima arhitekture i da nijedan spoljni faktor ne može da ugrozi sadržinu depoa, objašnjava advokat Mirko Mrkić: - Mi smo, međutim, dostavili dokaze da gradska uprava, koja se bavi urbanizmom, smatra da je nepodobno i opasno bilo šta graditi na tom području, zato što je plavno. Nameće se pitanje zašto nije moglo da se nađe neko bolje mesto za izgradnju depoa - pita se Mrkić. |
Advokat Mrkić smatra da bi bilo nepovoljno unapred odustati od arbitraže i prihvatiti nagodbu, posebno kada je "Kunsttrans" izgubio medijski i sporove protiv države:
- Ono što naša država treba da ima u vidu jeste to šta bi se dogodilo da su obrnute uloge - ističe Mrkić. - Kako bi se austrijska država ponela prema nekom našem skladištaru koji smešta austrijsko blago nadomak Beča u mesto koje se zove Veliko blato?! Da li bi austrijska država plaćala srpskog skladištara da baštinu Franca Jozefa čuva u najgorem mogućem plavnom području? Da li je zamislivo da bi austrijska država unapred htela da se nagodi sa našim skladištarem bez arbitraže, nakon što je naš skladištar izgubio sve instance pred bečkim sudom? Ako to ikome zvuči kao moguća opcija, onda je i obrnuto moguće - zaključuje Mrkić.
Radoslav011
09.01.2017. 11:58
Da li su oni koji se zalažu za depo u Krnjači, na lokaciji interesantnog naziva Veliko blato, videli gde je to? Da li su videli da je odmah pored depoa plac Jeep komerca, koji je svoj plac nasuo i izdigao 3 metra iznad terena, da ne bi čelični proflili i limovi bili poplavljeni. Ljudi se kao pravi domaćini brinu za svoje profile. Tako je depo Kunsttransa ostao u trometarskoj rupi, a ovi što hoće najvrednije što Srbija ima da strpaju u tu rupu, neodgovorni su i zaslepljeni ličnim interesom.
Komentari (1)