Platna prožeta muzikom

M. KRALj

08. 12. 2016. u 13:42

Svetski slavna čelistkinja Ksenija Janković o izložbi Tatjane Pozdnjakov (1931-2010) u "Gvarnerijusu". Tetkina dela svedoče o životu posvećenom umetnosti

Платна прожета музиком

Čedomir Vasić i Ksenija Janković postavljaju slike, Foto M. Anđela

EKSPRESIVNO slikarstvo Tatjane Pozdnjakov je projekcija njene unutrašnje muzike u dela koje stvara - od tamnih portreta i uskih prištinskih ulica do vizualnog fortisima zasićene obojenosti dalekih planinskih vrhova iznad pacifičkih plaža.

Ovo je, povodom izložbe "Naslikani zvuci", koju će u četvrtak u 18 časova u Centru lepih umetnosti "Gvarnerijus" otvoriti profesor Čedomir Vasić, zapisala Ksenija Janković. Ova čelistkinja svetskog glasa će i svirati na otvaranju tog retrospektivnog pregleda, koji je neka vrsta posvete njenoj tetki, likovnoj umetnici Tatjani Tanji Pozdnjakov (1931- 2010).

- Tetka je bila vrlo skromna i nije ostavila evidenciju svega što je naslikala, ali iza nje su ostale vrlo dragocene i lepe slike, koje svedoče o celom jednom životu posvećenom umetnosti - objašnjava Ksenija Janković za "Novosti", dodajući da izložbu prati i katalog u kome su pobrojani svi radovi za koje se zna da su ostali iza Pozdnjakove, kao i veb-sajt.

Tatjana Pozdnjakov i Ksenijina majka Olga, pijanistkinja i pedagog, potiču iz porodice ruskih emigranata, koja je poput mnogih posle Oktobarske revolucije ostavila trag u razvoju srpske kulture i inteligencije.

- Djeduška Boris je bio inženjer, gradio je mostove i bio napredan u tehničkom smislu, znao je sve da popravi, uvek je imao najmoderniji automobil, dok je babuška volela umetnost, za koju je smatrala da je najvažnija na svetu, nešto bez čega čovek ne može da preživi - priseća se naša sagovornica. - Tako su i moja majka i tetka svirale klavir, a u kući su se mnogo čitale knjige.

Najupečatljivija sećanja na nastajanje slika svoje tetke Ksenija ima iz perioda kada je Pozdnjakova putovala u Grčku, SSSR, na Havaje (u posetu ruskoj rodbini):

- Tamo bi skicirala pejzaže koje je slikala po povratku s puta, oduševljena atmosferom tih mesta, a interesovali su je i običaji drugih naroda, družila se i sa likovim umetnicima iz drugih zemalja...

Muzika je, međutim, uvek bila deo života Tanje Pozdnjakov, koja je sa desetkom završila slikarstvo u klasi Nedeljka Gvozdenovića, a prethodno stekla i diplomu na geografskom odseku Prirodno-matematičkog fakulteta (takođe sa ocenom 10):

- Kada sam odlazila kod nje u atelje na Voždovcu, uvek sam osećala tu divnu atmosferu, čiji je neizostavni deo bila muzika, i to s ploča, ne s radija. To se nekako uklapalo u njeno likovno stvaralaštvo - priča naša čelistkinja.

ALHAMBRA KAO INSPIRACIJA

- TETKA mi je bila uvek velika podrška. Govorila mi je da je moje sviranje podseća na Alhambru, zbog nekih detalja i prozračnosti. Poklonila mi je jednu knjigu velikog formata o Alhambri, da me inspiriše. Kao i za nju i za mene je umetnost izražavanje neke emocije ili atmosfere, tako da su tu muzika i slika bliske - kaže Ksenija Janković, uz podsećanje da je Tanja Pozdnjakov, kao likovni pedagog u muzičkim gimnazijama, podržavala i druge njene kolege.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije