Sećanje na Jugoslaviju

M. A. K.

29. 09. 2016. u 14:07

Međunarodna konferencija o postkomunističkoj nostalgiji. Naučni radovi biće posvećeni kulturi pamćenja

Сећање на Југославију

Obeležavanje 25. maja u Kući cveća

U MUZEJU istorije Jugoslavije u četvrtak i petak biće održana međunarodna konferencija "Nostalgija u pokretu". Ovaj naučni skup deo je projekta "Heroji koje volimo. Ideologija, identitet i socijalistička umetnost u novoj Evropi", koji finansiraju Evropska komisija i Allianz Kulturstifung. O temi skupa - postkomunističkoj nostalgiji, govoriće stručnjaci iz Srbije i zemalja bivše Jugoslavije, ali i Češke i Bugarske, a koordinatori projekta su Marija Đorgović i Mirjana Slavković, kustoskinje MIJ.

- Konferenciju vidimo i kao priliku da razgovaramo o dilemama i izazovima sa kojima se suočavaju muzeji i slične institucije baveći se neizbežnim pitanjimakulture sećanja, drušvenog pamćenja i nostalgije - smatra Neda Knežević, direktorka MIJ. - S druge strane, širenje nostalgije u postkomunističkim zemljama često je smatrano neusklađenošću sa sadašnjošću i njenim zahtevima.

Muzej istorije Jugoslavije, u čijem sklopu je i Kuća cveća, u kojoj je sahranjen Tito, jedno je od ključnih mesta sećanja na Jugoslaviju. Tu se svakog 25. maja, tri decenije posle Brozove smrti i dve od raspada zemlje, slavi Dan mladosti i njegov rođendan, a proslave ne organizuje više država, već individualni čuvari sećanja i njihova udruženja.

Među prvim predavačima na konferenciji je Mitja Velikonja, koji će se baviti ideološkim potencijalom jugonostalgije, dok rad Tanje Petrović nosi naziv "Zašto je nostalgija (politički) važna: sećanje na industrijski rad u socijalističkoj Jugoslaviji". Tema dr Dragana Markovina biće "Novo čitanje Jugoslavije: Od nostalgije prema artikuliranoj političkoj pobuni".


KUMROVEC I PIONIRI

MEĐU učesnicima kongresa su i Branislav Dimitrijević ("Klasni karakter nostalgije"), Ana Hofman ("Politike sentimentalnosti: Ka afektivnosti postsocijalizma"), Milica Popović ("Jugonostalgija - metanacionalni narativi sećanja poslednjih pionira"), Nevena Skrbić Alempijević ("Otjelovljenje sjećanja, komemoriranje prošlosti: Proslave Dana mladosti u Kumrovcu"). Iz češkog ugla nostalgijom će se baviti Mjuriel Blev, a iz bugarskog Nikolaj Vukov. Tema Svetle I. Kazalarske je "Moje detinjstvo, stvarno i magično", Marija Đorgović "Muzej kao medijator sećanja", Nataše Jagdhuhn - "Nasleđe koje (se) hoda", a Nele Milić - "Izvođenje nostalgije".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije