Novi život oktobarca

M. KRALj

14. 09. 2016. u 22:28

Umetnički direktor Dejvid Eliot predstavio program likovnog salona. Radove će izložiti 67 umetnika iz 26 zemalja, od čega 19 iz Srbije

Нови живот октобарца

Arsen Savadov u postavci 56. Oktobarskog salona

STIHOVIMA pesme "Ljubavni zanos" Žan-Pjera Klarisa de Florijana, komponovanoj 1784. godine, umetnički direktor 56. Oktobarskog salona, Dejvid Eliot, započeo je svoje izlaganje o postavci koja će ove jeseni na kulturnu mapu našeg glavnog grada, posle jednogodišnje pauze i odluke da se održava bijenalno, vratiti jednu od naših najznačajnijih likovnih manifestacija.

Od 23. septembra do 6. novembra, u zgradi Muzeja grada Beograda u Resavskoj ulici i u Kulturnom centru Beograda, biće predstavljeni radovi 67 vizuelnih umetnika iz 26 zemalja sveta, od čega ih je 19 iz Srbije. Dela koje je izabrao, tvrdi Eliot, savremenu umetnost neće predstavljati kao pokrete, teoriju, već kao nešto što proizilazi iz ljudskih emocija i doseže u kulturu.

- Ljubavni zanos traje tek trenutak, dok ljubavni bol traje čitav život - citirao je Eliot stihove čuvene francuske ljubavne pesme, na konferenciji za medije, održanoj u Skupštini grada Beograda. - "Ljubavni zanos: prolazna emocija u savremenoj umetnosti", kao tema 56. Oktobarskog salona istražuje umetnost u društvenom i političkom kontekstu, suprotstavljajući njene humane estetske vrednosti i daleko manje dobronamerne sile moći i kontrole.

Eliot, koji je od ponedeljka počeo da postavlja izložbu, pozabavio se i njenom statistikom, iako mu ona, kaže lično nije bitna: na Salonu će se predstaviti 23 umetnika i 44 umetnice, od ukupno njih 67, 31 autor mlađi je od 41 godine. A u tekstu "Ljubav u doba mržnje", u kome je obrazložio svoju koncepciju, poigrao se i procentima - 46 odsto ima manje od 40 godina, 28 odsto su srpski umetnici, 66 odsto je žena.

Za stihove koje je odabrao za moto manifestacije kaže da dočaravaju patetični paradoks svakodnevnog života, koji je i danas prisutan.

Vilijam Kentridž

- Ideja da je zanos neizbežno kratkotrajan, za razliku od stalnijih čovekovih stanja, razočarenja ili tuge, jeste čini se, duboko ukorenjana u ljudskoj psihi - naglašava umetnički direktor Salona. - U današnjem materijalističkom dobu savremene politike, u kome su karakteristike javnog života, sa relativno malo izuzetaka, birokratsko prikrivanje stečenih interesa, pohlepa, podmuklost, glupost i bes, 56. Oktobarski salon fokusira se upravo suprotno na ljubav i kao temu i kao prizmu kroz koju se posmatra svet.                                                         

Biljana Đurđević

Za Eliota svaki čovek ima svoj doživljaj umetnosti:

- Nije bitno kakva je forma dela, koja je, videćemo, različita, bitna je poruka koju umetnost nosi - zaključio je Dejvid Eliot, kustos, pisac i profesor moderne i savremene umetnosti, koji je rukovodio muzejima u Oksfordu, Stokholmu, Tokiju i Istanbulu.

BIJENALNO

MINISTAR kulture Vladan Vukosavljević smatra da će 56. Oktobarski salon biti jedan od najbitnijih kulturnih događaja ove jeseni:

- Iako je bilo polemika o tome da li je dobra odluka da se održava bijenalno, ritam održavanja na dve godine je dobar - zaključio je Vukosavljević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)