Preminuo Ernst Neizvesni

Branko Vlahović

10. 08. 2016. u 20:22

Odlazak jednog od najvećih Sovjetskih umetnika u emigraciji. Čuveni skulptor preminuo je u Njujorku u 91. godini

Преминуо Ернст Неизвесни

MOSKVA

OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“



JEDAN od najpoznatijih sovjetskih i američkih skulptora, Ernst Neizvesni, umro je u 91. godini u Njujorku. Rođen je u Sverdlovsku, u jevrejskoj porodici. Otac mu je bio lekar, a majka dečji pisac. Teško je ranjen kao crvenoarmejac kod Beča tokom Drugog svetskog rata, a tokom prvih godina mira završio je čuvenu akademiju "Surukova".

U otadžbini je bio jedan od najistaknutijih kulturnih stvaralaca šezdesetih godina, a ostao je zapamćen njegov sukob sa sovjetskim liderom Nikitom Hruščovom, kome se nisu svidele skulpture izložene u moskovskom Manježu, 1962. godine. Posle smrti Hruščova, njegov sin Sergej je upravo Neizvesnog zamolio da napravi spomenik sovjetskom lideru, koji i danas stoji na Novodevičjem groblju u Moskvi. Spomenik je uradio pola u crnom, a pola u belom kamenu, kako bi ukazao na zasluge, ali i grehe generalnog sekretara Komunističke partije Sovjetskog Saveza. Beli deo simbolizuje zasluge Hruščova za destaljinizaciju, a crni podseća na njegov negativan odnos prema kulturnim stvaraocima.

Od 1976. živeo je na Zapadu, prvo u Švajcarskoj, a zatim u SAD. Predavao je na Kolumbija univerzitetu, a u Švedskoj otvorio muzej svojih skulptura. Njegovi radovi se nalaze i u Luvru, Pradu, ali i muzeju u Vatikanu. Iako je u Americi doživeo vrhunac svoje karijere, nije zaboravio rodni kraj.

Posle Gorbačovljeve "perestrojke" ponovo je počeo da dolazi u zemlju i napravio u Moskvi spomenik "Drvo života", kao i memorijal poginulim rudarima u Donbasu. Na Dalekom istoku, u Magadanu, nalazi se delo koje je posvetio žrtvama Staljinovih represija, dok je u Permu njegova skulptura Sergeja Đagiljeva, slavnog baletskog igrača i koreografa, koji je kao emigrant širio rusku kulturu na Zapadu, gde je i umro, u Veneciji 1929. godine.


POLOMLjENE SKULPTURE

NA pitanje novinara kako se oseća kao ruski skulptor koji živi i radi u SAD, Ernst Neizvesni bi govorio:

- Da su u domovini bili malo pažljiviji, nikada ne bih ni emigrirao. Ali, posle kritika političara počeli su fizički da me napadaju, polomili su mi u ateljeu sve skulpture i ja sam zato napustio zemlju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije