Andrić ispod cenzusa

B. ĐORĐEVIĆ

18. 05. 2016. u 15:45

Burna reagovanja na rezultate konkursa Ministarstva kulture Srbije. Književnost ne sme biti predata kič tržišnim principima

Андрић испод цензуса

Velika poseta na Sajmu knjiga

SRPSKO književno društvo smatra da je država digla ruke od kulture, naročito od književnosti, a da resorno ministarstvo pokazuje antievropsku politiku zatiranja kulturnog života i regionalne i međunarodne kulturne razmene.

U prilog takvoj tvrdnji članovi SKD-a navode upravo završene konkurse Ministarstva kulture za finansiranje i sufinansiranje književnih publikacija, manifestacija, nagrada i kapitalnih dela. Ovo društvo, kako saznaju "Novosti", zatražiće na današnjoj konferenciji za novinare, objavljivanje zapisnika sa sednica pomenutih komisija.

- Bez obzira na deklarativno zalaganje Ministarstva i Vlade za transparentnosti u radu, zabrinjava što ni ovoga puta komisije nisu formirane po jasnim kriterijumima, niti je njihov rad kontrolisala javnost. Tražićemo objavljivanje zapisnika da bi se moglo videti da li su komisije instalirane da bi donele odluke koje su već donete na nekom drugom mestu - kaže za "Novosti" predsednik UO SKD-a Igor Perišić.

Odluke komisije koje se tiču književnosti, po njegovom mišljenju, pokazuju da je tendencija bila da se sredstva rasporede interesnim grupama koje su u vezi sa nekim od članova komisija.

- Paradoks je da su komisije i Ministarstvo, kao deo Vlade koja se zalaže za evropske integracije i regionalnu saradnju, upravo na tim pitanjima potpuno uskratili SKD-u bilo kakav vid finansiranja. Ovo društvo je za međunarodnu koloniju i razmenu sa hrvatskim i slovenačkim društvima pisaca dobilo nula dinara! Naročito je zabrinjavajuća neoliberalna politika u kulturi, u čijem sprovođenju sadašnji ministar Tasovac biva veći katolik od Vučića. Tako ministar svoje uništavalačke kapacitete pokazuje u domenu književne kulture, jer vrhunska književnost i smisleni književni život ni u kom slučaju ne mogu biti prepušteni kič tržišnim principima - smatra Perišić.

GAŠENjE ČASOPISA NASTAVLjA se višegodišnje smanjivanja sredstava u kulturi. Stanje je nepodnošljivo, preživljava se na osnovu golog entuzijazma. Društvu i vlasti nije stalo do književnosti i kulture. Bilo koji časopis ne može da postoji ako mu se dodeli 250.000. Jasno je da država poručuje: "Snalazite se sami". Logična posledica je gašenje periodike koje traje dugo. Na stranicama publikacija kultura se razvijala 200 godina, a naša politika je: "Neka se preživi još ovu godinu" - kaže nam član UO SKD-a Vasa Pavković.

Članovima UO SKD-a, kako saznajemo, bode oči i to što je Srpski PEN centar baš za tri projekta iz međunarodne i regionalne saradnje dobio po 250.000 dinara. Pisac Vladimir Kecmanović, tim povodom, za naš list kaže:

- Problem sa ovom kao i sa ostalim komisijama je u tome što glavnu reč vode uvek isti ljudi, čije prisustvo garantuje da će biti zaštićena interesna grupa koja je privatizovala Srpski PEN centar.

I Izdavački centar Matice srpske ukazuje na problematičan kriterijum Ministarstva. Za deset knjiga, koliko sadrži jedno kolo kapitalne edicije "Deset vekova srpske književnosti", dobili su 400.000 dinara - isto koliko su drugi izdavači dobili za jednu knjigu!

Član komisije Ministarstva kulture Laslo Blašković objašnjava za "Novosti" da su na raspolaganju imali tri puta po deset miliona dinara za tri kategorije: nagrade, periodiku i kapitalna izdanja. Sam ministar je, po njegovim rečima, doneo odluku da se utvrdi donji limit od 400.000 dinara po projektu, tako da je, na primer, u startu odbijen jedan projekat Andrićeve zadužbine koja je konkurisala za 200.000 dinara.

Na zavrnutu državnu slavinu naišao je i veliki broj uglednih književnih nagrada i časopisa. Ni dinara nije dobila Nagrada "Stevan Sremac", kratkih rukava ostao je i časopis "Istočnik"... Nisu zadovoljni ni oni kojima su odobrena sredstva. Odlukom Ministarstva svi časopisi koji su dobili novac svedeni su na isto i dobili su po 250.000 dinara, bilo da izlaze mesečno ili tri puta godišnje.

(Sutra: Reagovanja filmskih udruženja)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije