Rapsod srpskog naroda

B. Đ.

17. 05. 2016. u 18:48

Sećanje na Dobricu Ćosića povodom dvogodišnjice smrti u UKS

Рапсод српског народа

Foto A. Stevanović

GOMILA kamenja koja je bacana na Dobricu za protekle dve godine nije uvećana. Nadajmo se da će delo rapsoda srpskoga naroda biti otrebljeno od ideološkog taloga i aktuelnih partijskih naloga - rekao je akademik Matija Bećković na skupu uutorak u Udruženju književnika Srbije, posvećenom velikom srpskom piscu Dobrici Ćosiću i dvogodišnjici njegovog odlaska.

- Pozajmljivao je pamet svojoj bratiji i partijskoj gluposti kojoj se činilo da je pametna ako je on na njenoj strani - objasnio je Bećković. - Toliko bavljenje političarima i politikom ukazuje se i kao njegova griža savesti što se njima uopšte bavio. Šta bi bilo da nije napisao "Korene", "Vreme smrti", kojima se obesmrtio i sačuvao veliku emociju za naraštaj koji mu je prethodio i za one koji dolaze? Imao je živu svest o srpskoj demokratskoj tradiciji, dobro je razumevao i lako podnosio otrovne napade na njegovu ličnost i delo.

Akademik Miro Vuksanović govorio je o današnjem "bežanju od Ćosića" i naglasio da se da se na katedrama za književnost, srpsku i ostale, u našoj zemlji studenti književnosti čuvaju od čitanja književnosti:

- Zato je, verovatno, zavladala tolika ćutnja o središnom srpskom romanu o Velikom ratu i njegovom piscu Dobrici Ćosiću. Uzaludno je i obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata. Tamo nema imena pisca bez koga to ne bi smelo da se dešava.

O ukupnom književnom poslu Dobrice Ćosića, dodao je Vuksanović, na srpskim katedrama za srpsku književnost odbranjena je jedna jedina disertacija.

- Malo se zna, jer je to namenjeno strancima, da je nedavno objavljen katalog, na engleskom, ruskom, nemačkom i kineskom, možda i još na kojem jeziku, da su u tom katalogu odabrani srpski pisci dvadesetog veka, od Isidore i Andrića do najmlađih, ukupno sto imena. Tamo, u sto pisaca 20. veka nije bilo mesta za Dobricu Ćosića - rekao je Vuksanović.

Veliku salu u Francuskoj 7 ispunili su mnogobrojni poštovaoci Ćosićeve književnosti, a razgovoru u organizaciji Akademije "Ivo Andrić" prisustvovala je i piščeva kćerka Ana. O Ćosiću su govorili i Radomir Smiljanić, Miroslav Egerić, Milivoje Pavlović, Dragoljub Stojadinović.


VRAPCI I "GALEB"

DO dana današnjeg mu se spočitava putovanje na Titovom "Galebu", a najglasniji su oni koji ne bi odbili ni vrapca a kamoli galeba. Kad je Ćosić došao na red da se popne na taj brod, ligeštul na palubi već je dugim sedenjem rasklimao Krleža, kome to niko ne zamera - rekao je akademik Matija Bećković.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije