Herst stigao u Banjaluku

M. FILIPOVIĆ

10. 03. 2016. u 17:04

Posle Londona, Moskve i Venecije, izložba "Nova religija" u Muzeju savremene umetnosti RS. Od 17. marta biće izložene grafike i skulpture najbogatijeg svetskog umetnika

Херст стигао у Бањалуку

Herstovi radovi se čuvaju u sanducima do dana uoči otvaranja

POD posebnim merama obezbeđenja, u specijalnim sanducima, skrivena od očiju javnosti, ali i kustosa i direktora, u Muzej savremene umetnosti Republike Srpske u Banjaluci, stigla su dela Dejmijena Hersta, jednog od najpoznatijih i najskupljih umetnika današnjice. Izložba "Nova religija" publici će biti predstavljena 17. marta, a prema striktnim pravilima, 44 grafike i četiri skulpture sve do dana uoči otvaranja neće smeti da vide ni oni koji o njima brinu u muzeju.

Banjalučki muzej će prvi u regionu prikazati radove slavnog umetnika. Herstova skupocena dela stigla su kamionom, zapakovana u posebne kutije, a o njima pre izložbe i tokom nje brine posebno obezbeđenje. Muzej savremene umetnosti ima čuvare koji bdeju nad dragocenostima 24 sata dnevno, kao i video-nadzor. Zbog velike vrednosti Herstove postavke, muzej je prvi put angažovao i dodatno, privatno obezbeđenje.

Na otvaranju izložbe biće prisutan suvlasnik ovih eksponata, Herstov prijatelj i saradnik Pol Stolper, u čijoj je galeriji u Londonu 2005. premijerno prikazana "Nova religija".

- Privilegija i čast nam je što imamo priliku da našoj publici predstavimo vrhunska umetnička dela. Time naš muzej staje u red uglednih svetskih institucija kulture koje su prikazale Herstove radove - kaže za "Novosti" direktorka Muzeja savremene umetnosti RS Sarita Vujković.

Ona je naglasila da su izložbu najekstravagantnijeg britanskog i najbogatijeg svetskog umetnika dobili zahvaljujući saradnji sa Britanskim savetom u BiH. Ova izložba je i proslava 20 godina rada Saveta u BiH, koji finansira glavni deo troškova izložbe i osiguranja dela.

- MSURS je jedini izlagački prostor u BiH koji je, zadovoljivši visoke kriterijume i profesionalne standarde, dobio ekskluzivno pravo predstavljanja ove značajne postavke. Moramo da poštujemo stroge procedure oko organizacije - kazala je Vujkovićeva.

A šta će videti Banjalučani?

- "Novu religiju" Herst je zamislio kao celinu koja funkcioniše poput ciklusa fresaka - od Stvaranja sveta do Poslednjeg suda. Radovi okružuju oltarsku ikonu sa krstom optočenim pilulama u obliku dragulja, dečjom lobanjom i srcem obmotanim bodljikavom žicom. Tu je i "tableta" isklesana u mermeru - objašnjava za "Novosti" Larisa Halilović, direktorka Britanskog saveta u BiH. - Muzej u Banjaluci pružiće priliku ljubiteljima savremene umetnosti da Herstova dela vide u savršenim uslovima, u ambijentu koji izvlači i naglašava ono najbolje u umetničkom delu.

Halilovićeva je dodala da "nije u mogućnosti da saopšti informacije o vrednosti izložbe".

- Teško je odrediti tačne iznose troškova organizovanja i osiguranja postavke, jer se radi o regionalnom projektu sa velikim brojem međunarodnih partnera koji čine izlaganje ove izložbe mogućom.

"Nova religija" je do sada izlagana u Londonu, Veneciji, Moskvi, Atini, Solunu, Oslu... a Banjalučani će Herstova dela moći da vide do 17. aprila.


SMRT OD 150 MILIONA

Smrt je glavna tema Herstovog dela, pa tako i izložbe "Nova religija". Britanac je postao slavan po delima u kojima su predstavljene uginule životinje (morski pas, ovce i krave) nakon što su secirane, u formaldehidu. Skulpturu "Za ljubav Božiju", pravu ljudsku lobanju optočenu dijamantima prodao je za čak 150 miliona dolara. Jedan od njegovih najpoznatijih radova je ajkula u formaldehidu. Leš teleta prodao je za 18 miliona dolara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije